přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Nová tvář pro Fedoru 20

Nová tvář pro Fedoru 20

fedora.png

Fedora je známá linuxová distribuce, jež se mimo jiné může také chlubit tím, že poskytuje mnoho alternativních verzí Fedory, které jsou tvořeny na míru pro různé typy uživatelů prostřednictvím pečlivě vybraných aplikačních sad nebo úprav. Dnes si představíme nejnovější přírůstek: Fedora 20 MATE Spin.


Představení a instalace

Jak již název spinu napovídá, jedná se o Fedoru 20 s grafickým prostředím MATE. A abych byl ještě přesnější, jedná se o prostředí MATE vybavené 3D okenním managerem Compiz Fusion, které povyšuje lehké prostředí na graficky velice zajímavou alternativu k velikánům, jako jsou GNOME a KDE.

Fedoru MATE Compiz (celý dlouhý název spinu) stáhnete na domovské stránce spinu v sekci stahování nebo prostřednictvím odkazu na domovské stránce české komunity distribuce Fedora. Distribuci můžete stahovat jako 32bitovou nebo 64bitovou verzi ISO obrazu Live DVD. Toto pak jednoduše vypálíte na DVD „placku“, vložíte do mechaniky svého PC a spustíte živou verzi Fedory.

Takto připravený systém můžete zkoušet, osahávat a okukovat, a až se rozhodnete, že je to ten pravý, stačí kliknout na spouštěč s logem distribuce a názvem „Instaluj Fedoru“. Tímto krokem spustíte instalační nástroj Anaconda, který je součástí všech verzí Fedory již od vydání Fedory18.

Instalační nástroj Anaconda a základní rozdělení pro nastavení Instalační nástroj Anaconda a základní rozdělení pro nastavení


Pokud s tímto instalátorem pracujete poprvé, budete zřejmě trochu bloumat a přemýšlet, jak na něj. Anaconda vás totiž instalací neprování krok za krokem, ale je nutné vše potřebné nastavit ještě dříve, než samotnou instalaci zahájíte. Po volbě jazyka se před vámi otevře okno se čtyřmi položkami – datum a čas, klávesnice, cíl instalace a nastavení sítě.

Je nutné jednotlivé položky rozkliknout a provést potřebné nastavení; teprve poté můžete pokračovat dále a stejným způsobem nastavit uživatele a celou instalaci dokončit. Po dokončení procesu instalace provedete restart počítače a můžete se pustit do práce s vaší novou distribucí.

Rozdělení disku; k ručnímu dělení se dostanete trochu krkolomně Rozdělení disku; k ručnímu dělení se dostanete trochu krkolomně


První, čeho si všimnete, je neuvěřitelně rychlý start. Od zapnutí počítače po přihlašovací obrazovku nebudete čekat déle jak 15 vteřin! Toto je samozřejmě závislé na používaném hardwaru, ale vezmu-li v potaz výkon mého stařičkého notebooku, bude ve většině případů doba ještě kratší.

Malé, ale šikovné aplikace

Při pohledu na použité aplikace se musím v první řadě zastavit u nezbytné Yum Extender. Jedná se o aplikaci, díky které můžete udržovat svůj systém aktualizovaný, přidáváte a odstraňujete balíčky aplikací, upravujete nastavení využitých repozitářů, můžete procházet historii operací s balíčky nebo nastavit a naplánovat úlohy. To vše přehledně a bez nutnosti využívat, nebo dokonce znát příkazy pro terminál a aplikaci Yum.

Aktualizace prostřednictvím Yum Extender Aktualizace prostřednictvím Yum Extender


Další velkou výhodou tohoto správce je ta vlastnost, kdy jsou velice pečlivě hlídány závislosti balíků, a tak se nemůže stát, že by společně s tím, co chcete odinstalovat, došlo k odstranění i balíků, které jsou v závislosti na jiné aplikaci, a naopak. Máte tak v systému vždy jen takové balíky, které potřebujete.

Instalace balíčků přehledně dělených do skupin (zeleně značené jsou nainstalované) Instalace balíčků přehledně dělených do skupin (zeleně značené jsou nainstalované)


Každého z uživatelů budou určitě zajímat aplikace ze skupiny Internet a komunikace. A s naprostou samozřejmostí je najdete i zde. Pro prohlížení webu je připraven lehký a šikovný prohlížeč Midori. Jedná se o prohlížeč postavený na GTK+2/ GTK+3 a WebKitu. Díky tomu je opravdu rychlý a nenáročný. Jeho ovládání je snadné, intuitivní a přehledné. Navíc obsahuje velké množství rozšíření, které stačí v nabídce pouze označit a můžete je ihned používat. Díky tomu se Midori přizpůsobí opravdu každému uživateli.

Pidgin nemusím asi nikomu přestavovat, a tak stačí pouze napsat: komunikujte, komunikujte a komunikujte. A pokud vám Pidgin nestačí nebo jsou vaší prioritou e-maily, tak právě pro vás předinstalovali vývojáři Claws Mail. Claws Mail je mailový klient založený na GTK+, který opět překvapí svou rychlostí, jednoduchým ovládáním a možností rozšíření. Můžete tak do svého klienta snadno implementovat čtečku RSS, PDF Viewer nebo třeba vCalendar pro práci s vaším online kalendářem.

Malé, lehké, ale praktické – to jsou aplikace v spinu Fedora MATE Malé, lehké, ale praktické – to jsou aplikace v spinu Fedora MATE

Nainstalujete jen to, co potřebujete

Další důležitou součástí denního využití počítače jsou kancelářské aplikace. Zde budete asi zklamáni, ale vývojáři mimo prohlížeče dokumentů Atril Document Viewer a textového editoru Pluma (oba jsou součástí prostředí MATE) nepřipravili žádnou aplikaci. Bude tedy nutné doinstalovat potřebný kancelářský balík, nebo jen jednotlivé kancelářské aplikace, a to dle vašich potřeb a preferencí. Na druhou stranu musím podotknout, že instalace prostřednictvím již zmíněného Yum Extender je opravdu snadná a rychlá záležitost.

Stejná situace jako s kancelářským balíkem je i u ostatních aplikací. Například v nabídce „zvuk a video“ naleznete pouze ovládání hlasitosti zastoupené MATE Volume Control. Je bezesporu jasné, že vývojáři ponechali tento spin Fedory otevřený představám a potřebám uživatelů a jejich cílem nebylo naplnit systém množstvím všemožných aplikací, ale vytvořit rychlou a spolehlivou distribuci – otevřenou osobním úpravám uživatelů. Je možné, že tato myšlenka nevyhovuje asi každému, ale já osobně ji přijímám s potěšením.

Vzhled na prvním místě

To, co vývojáři vynechali ve výše popsaných aplikacích, bohatě doplnili v ovládání vzhledu. Mimo běžné nastavení vzhledu, jako jsou tapety plochy, motivy nebo písmo, které samozřejmě podporuje samotné MATE prostřednictvím implementovaného rozhraní, můžete využívat bohatých možností Compiz Fusion. Můžete tak nechat svá okna zavírat pomocí zahoření plamenem, vlát okny jako praporem nebo přepínat plochy pomocí známého překlápění kostky.

Nastavení Compizu je opravdu široké Nastavení Compizu je opravdu široké


Variant a možností, jak si vyhrát s vzhledem systému, je tolik, že je ani všechny nevyzkoušíte. (Více o nastavení a využití efektů se dovíte na wiki Ubuntu.cz). Otázkou však zůstává, jestli uživatel, který se rozhodne využívat prostředí MATE, má o takové efekty vůbec zájem.

Tak to je Fedora v roce 2010... Tak to je Fedora v roce 2010...


Vždyť právě nezaměnitelný vzhled a funkce starého GNOME2 je přesně to, co uživatelé preferující prostředí MATE vyžadují. No řekněte sami, kdo se při prvním pohledu na tento spin Fedory nevrátil zpět k Fedoře 14 z listopadu 2010?

...a v roce 2013. Najdete rozdíl? ...a v roce 2013. Najdete rozdíl?

Velmi stabilní systém

Aplikace jsme si představili, vzhled také známe, tak co nám zbývá? Chování, ano, chování systému je důležité, ne-li nejdůležitější. Kombinace lehkého prostředí (Mate 1.6.1), nejnovějšího jádra (v době psaní článku 3.12.5), nenáročných, ale funkčních aplikací a osvědčeného základu v podobě roky vyvíjené Fedory – z toho všeho vzešel opravdu stabilní, rychlý a spolehlivý systém.

Asi nejznámější efekt změny ploch prostřednictvím rotující kostky Asi nejznámější efekt změny ploch prostřednictvím rotující kostky


Za celou dobu používání Heisenbugu (kódové označení Fedory 20) jsem se nesetkal s jedním jediným pádem aplikace nebo systému, s jedním jediným zamrznutím nebo jinou neočekávanou zradou. Tuto skutečnost nezměnil ani fakt, že jsem doinstaloval velké množství mnou oblíbených aplikací – rychlost systému je stále značná a chod bezproblémový.

MATE spin na mě udělal opravdu výborný dojem a nebojím se ho označit za jeden z nejlepších systémů, které jsem používal a zkoušel. Jaká je však jeho budoucnost, těžko říci. Bude nadále kopírovat rychlý vývoj a plánované změny ve Fedoře (zejména související s obrovským nástupem ARM), nebo se vydá svou vlastní cestou poklidného vylepšování a záplatování v podobě samostatné distribuce? Ať už to dopadne jakkoliv, přeji vývojářům hodně úspěchů, a to nejenom v právě začínajícím roce 2014.

Nahoru

Příspěvky

Nová tvář pro Fedoru 20
Pepa Vybíhal 10. 01. 2014, 15:23:11
Odpovědět  Odkaz 
Tento spin jsem instaloval před cca 14 dny na celkem starý notebook s pomalým diskem a musím říct, že mě rychlost celého systému velmi mile překvapila. Po pár úpravách to vypadá moc hezky a je to stále svižné a hlavně stabilní. Mohu jedině doporučit.
Nová tvář pro Fedoru 20
Tlampač 11. 01. 2014, 14:36:48
Odpovědět  Odkaz 
Uspešně to umí vytuhnout při pokusu o instalaci v té anacondě která je pomalá jako peklo - na aktuálním Virtualboxu. Bravo!
Re: Nová tvář pro Fedoru 20
Petr 23. 02. 2014, 13:41:56
Odpovědět  Odkaz 
Nelze nainstalovat na společný disk s win7. Při instalaci to hlásí něco ve smyslu disk stage1 not found, přitom volné nealokované místo na disku bylo. Škoda-DVD v koši a opět hledání jiného distra :-(
Nová tvář pro Fedoru 20
Tlampač 11. 01. 2014, 15:49:00
Odpovědět  Odkaz 
po jednohodinové vleklé instalaci, zdá se že již samotný systém běhá vcelku normálně... opět klasika u linuxu, nikde nejde běžně najít a vypnout sítově a všemožné i nemožné služby o které nestojím... ale to už je zas jiná písnička
Re: Nová tvář pro Fedoru 20
Tlampač 11. 01. 2014, 15:55:25
Odpovědět  Odkaz 
dobrý bože... ja yumem a fedorou nedotčen zjistuju jen toliko že yum extender je horší než synaptic... awww 6_6
Re: Re: Nová tvář pro Fedoru 20
XXL 22. 02. 2014, 22:47:29
Odpovědět  Odkaz 
Yum extender nesahá Synapticu ani po kotníky. Přitom Synaptic fungoval naposledy ve Fedoře 16, potom přestali Fedoru podporovat. Podobně dopadla spousta dalších aplikací a už jen z tohoto důvodu je Fedora dnes na vedlejší koleji.

Nemožný instalátor, pomalost, chybějící aplikace = nepoužitelná distribuce.
Nová tvář pro Fedoru 20
palast 7. 02. 2014, 07:55:15
Odpovědět  Odkaz 
Článek mě navnadil to prostředí vyzkoušet. Už ho mám nainstalované.
Nová tvář pro Fedoru 20
Migilenik 21. 02. 2014, 19:47:30
Odpovědět  Odkaz 
A po x letech jsme opět tam, kde jsme začali. :D
Nová tvář pro Fedoru 20
Jarda 26. 02. 2014, 07:27:02
Odpovědět  Odkaz 
Nainstaloval jsem LXDE spin fedory 20 na předpotopní notebook Celeron 1,4,512MB.
Po instalaci jsem musel přidat konfiguraci na funkční klávesy (návod: http://www.remastersys.com/forums/index.php?topic=1151.0)
Instalaci dodatečných balíčků na neskutečně pomalém YUM Extenderu jsem zvládl, ale nijak neoslnil a sem tam zatuhnul což mě docela irituje. Nešli provést některé aktuálizace, ale do dvou dní se problém nějakým záhadným způsobem vyřešil.
Distribuce sice není out of the box, je třeba spoustu věcí dodělat, ale právě to se mi líbí.

Zvažuji instalaci Fedory 20 jako základní systém na desktop, tam jej prozatím provozuji přes virtualbox s okením manažerem KDE a vše šlapalo bez problémů.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz