přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics

Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics

statistika.png

Dne 29. října byl konečně uvolněn Piwik ve verzi 1.0. Tento software pro serverovou platformu LAMP (Linux, Apache, MySQL, PHP) komplexně řeší potřebu provádění web analytics (analýza objemu a kvality provozu na webových stránkách) s ohledem na navazující plánování SEO a SEM marketingu.


Více o serveru LAMP se dočtete v článcíxh Správa linuxového serveru: Instalace LAMP a Správa linuxového serveru: Konfigurace LAMP: PHP.

Dobrou představu o možnostech aplikace lze získat proklikáním funkční demoverze provozované na oficiálních stránkách. Tato demoverze monitoruje právě oficiální stránky.

Demoverze na oficiálních stránkách projektu Demoverze na oficiálních stránkách projektu

Zmíněná ukázková instalace z pochopitelných důvodů neprezentuje všechny podstatné vlastnosti. Například zřejmě kvůli ochraně osobních údajů absentuje seznam návštěvníků (visitor log), což je vidět na srovnání screenshotu dema s ekvivalentním screenshotem plnohodnotné instalace Piwiku z mých osobních stránek. Konkrétní osobní údaje jsem pochopitelně dodatečně v GIMPu znečitelnil.

V demoverzi chybí seznam návštěvníků V demoverzi chybí seznam návštěvníků

Situace na trhu

Ve většině případů se výkonnost webu sleduje prostřednictvím nezpoplatněných služeb. Na zpoplatněné nabídky od specializovaných poradenských firem typu Omniture SiteCatalyst totiž finančně dosáhnou jen opravdu velké projekty. Největší podíl na trhu web analytics bezesporu zaujímá produkt Google Analytics. Řešení Google Analytics je nabízeno formou SaaS (software jako služba). Společnost Google tedy zajišťuje vývoj potřebného softwaru a provozuje jeho instalace, které zpracovávají údaje o návštěvnících sledovaného webového sídla a přes webové rozhraní poskytuje klientovi výsledky tohoto zpracování. V případě nasazení Piwiku nedochází k outsourcingu a každý si musí sám zajistit hosting, instalaci a administraci softwaru Piwik. Z hlediska funkčnosti a i v jiných ohledech se Google Analytics a Piwik podobají.

Vlastnosti Piwiku

Svobodný program Piwik (licence GPL3) běží pod PHP 5.1+ a databází MySQL. Jeho instalace spočívá prakticky jen v nastavení spojení s databází. Podobně jako u Google Analytics musí všechny sledované stránky obsahovat speciální javascriptový kód, který odesílá informace o návštěvnících. Pro pořízení těchto měření stačí, když má návštěvník zapnutý JavaScript a neblokuje tuto službu ve stylu filtrování reklam AdBlockem. V praxi je tedy podchycen téměř všechen relevantní provoz.

Vyhodnocení se zobrazuje skrz webové rozhraní. K vykreslení grafů a složitější grafiky zpravidla slouží technologie Flash, takže je vhodné mít instalovaný Flash plugin ve webovém prohlížeči. Informace jsou tématicky roztříděny do samostatných widgetů. S pomocí ikon v dolní části widgetů lze mimo jiné obsah widgetu exportovat jako obrázek. Na hlavní tabuli lze umístit libovolnou kombinaci widgetů a metodou „drag and drop“ je libovolně uspořádat, jak ilustruje následující obrázek.

Drag and drop Drag and drop

Mezi sledované údaje patří mimo jiné:

  • Samozřejmě se sledují základní statistiky jako počet unikátních návštěvníků v čase, počet zobrazení jednotlivých stránek, počet opakovaných návštěv...

  • Metriky referrer, vstupní stránka, navštívené stránky, doba strávená na jednotlivých stránkách, další akce (např. stahování), pravděpodobnost opuštění sídla pro jednotlivé stránky, stát (geografické určení) nebo klíčová slova ve vyhledávačích se hodí pro účely SEO, SEM či naopak k monetizaci webu.

  • Údaje o verzích prohlížečů a nainstalovaných pluginech, rozlišení, typu obrazovky (klasický, širokoúhlý, duální) a operačním systému ocení webdesignéři a další vývojáři.

Z další funkcionality Piwiku zaujme především možnost periodického generování logů a jejich zasílání na email, správa uživatelů Piwiku, nastavení jejich práv, exportování dat, nástroje určené pro řízení a sledování marketingových kampaní. Lokalizace do češtiny zůstává bohužel jen částečná.

Hlavní rozdíly mezi Piwikem a Google Analytics

  • U Piwiku máte všechna data uložena na svém serveru a lze je libovolně exportovat, zpracovávat nebo skartovat. U Google Analytics nepřechováváte žádná data a vše je nahráno na serverech Googlu; zde mohou nastat právní překážky, konflikty s firemní politikou o nakládání s osobními údaji apod.

  • K instalaci Piwiku stačí běžný LAMP hosting. U Google Analytics serverovou část neinstalujete. Provozem Piwiku se spotřebovává část kapacity pořízeného hostingu. Na druhou stranu Google Analytics pravděpodobně šetří výkon a například omezuje frekvenci zasílání reportů...

  • U Piwiku můžete přidávat funkcionalitu dodatečnými pluginy, které si lze stáhnout nebo přímo naprogramovat. Dokonce databáze Piwiku lze využít přímo ve funkční logice vlastních webových aplikací.

  • Uživatelská rozhraní Google Analytics a Piwiku se výrazně liší.

  • Google nabízí celou řadu navazujících produktů jako AdSence a AdWord. Většina SEO, SEM expertů a školení se zaměřuje na Google Analytics, které je chápáno jako standard.

Závěry ze statistiky si musíte udělat sami

Komplexní systémy Piwik a Google Analytics poskytují množství různých detailních poznatků o provozu na webu. V praxi problém nespočívá v nedostatku těchto poznatků, nepřesné závěry vznikají spíše z nedostatečného pochopení jejich významu. Aplikace Piwik uspokojuje všechny běžné potřeby web analytics a zaujme zvláště osoby nespokojené s konkurenčním Google Analytics.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics
ivan 30. 12. 2010, 03:48:59
Odpovědět  Odkaz 
A jeden podstatny nedostatok Google Analytics je ze musite mat konto gmail. Ak teda robim statistiku pre klienta on musi mat konto aby sa mohol pozriet na statistiky svojho webu, preto je lepsie ak klientovi dam len pristupove kody na piwik a do nicoho ho netlacim.
Na Google Analytics sa mi paci zdielanie statistik medzi viacerimi uctami.
Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics
dadasfx 30. 12. 2010, 08:38:28
Odpovědět  Odkaz 
Zdravim. Mam potize s google-analytics.com pri provozovani meho pocitace linuxu. Uz jsem se to snazil resit zde na foru ubuntu: http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,52662.msg378552.html#msg378552 ale zatim jsem to nedoresil. Uz vim ze nemam problem s pocitacem, ale ze je neco se siti internetu. Mam maleho lokalni dodavatele internetu po wi-fi, a nevim jak mu mam vysvetlit muj problem. Proto pisu sem a doufam, ze tento clanek psal nebo cetl nekdo kdo teto problematice rozumi a poradi mi co mam vlastne svemu providerovi rict ze mam za problem abych vedel co ma opravit. P.S. Omlouvam se ze nevypisuji dopodrobna muj problem, ale uz jesm to vysvetlil na vyse zminovanem foru. Predem dekuji za pripadnou radu.
Re:Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics
Slavko 30. 12. 2010, 09:21:50
Odpovědět  Odkaz 
ak som správne pochopil problém, tak sa načítanie stránky zastaví pri tomto google-vynáleze.

Ja som przniteľ internetových reklám a blokujem ich už na lokálnom DNS serveri, respektíve presmerovávam na 1px lokálny webserver. Medzi blokovanými doménami som svojho času mal aj spomínané google-analytics.com, ale zaznamenal som veľmi podobné správanie. Nepátral som po tom nejako hlbšie, ale myslím si, že to spôsobuje nejaký skript, ktorý jednoducho očakáva hodnotu od google anal skriptu, ktorú však v mojom prípade nedostal, pretože blokovanie. Vylúčenie predmetnej domény z blokovania mi problém vyriešilo.

Otázkou ostáva kde je problém u vás. Možno máte nejakú obdobu AdBlock, ktorá berie domény z nejakého centrálneho zoznamu (ako môj, len si ho potom ešte parsujem skriptom) a možno to robí váš malý wifi-poskytovateľ.

V druhom prípade jednoducho stačí skontrolovať preklad mena na adresu (na porovnanie):

dig google-analytics.com
...
;; ANSWER SECTION:
google-analytics.com. 300 IN A 209.85.149.147
google-analytics.com. 300 IN A 209.85.149.99
google-analytics.com. 300 IN A 209.85.149.103
google-analytics.com. 300 IN A 209.85.149.104
google-analytics.com. 300 IN A 209.85.149.105
google-analytics.com. 300 IN A 209.85.149.106

V prvom prípade treba zapátrať čo všetko máte nainštalované a ako je to nastavené. Napr. spomínaný AdBlock pre FF, či riešenia typu privoxy a pod. Hoci ak to robí problémy i na LiveCD, vidím to skôr na problém u poskytovateľa.
Re:Re:Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics
dadasfx 30. 12. 2010, 09:36:15
Odpovědět  Odkaz 
Ja jsem taky Adblocker a proto jsem pri zjisteni tohoto problemu hledal pricinu okamzite u adblockera, ale tam to nebylo. Ted uz vim ze problem pretrvava i pri liveCD bez jakeho koli zasahu do nastaveni. Spise potrebuju poradit co mam presne rict memu providerovi.
Re:Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics
Slavko 3. 01. 2011, 08:42:37
Odpovědět  Odkaz 
S najväčšou pravdepodobnosťou je jedno, čo mu poviete. Možno sa ho spýtajte, či má sídlo v Číne (lebo cenzúra).

Skúste si nastaviť iné DNS servery, OpenDNS a podobne (nemám presný prehľad), ak to neblokuje. Ja by som zmenil poskytovateľa...
Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics
Martin Bajer 30. 12. 2010, 11:13:37
Odpovědět  Odkaz 
Vypadá to dobře, jen nerozumím proč projekt licencovaný pod GNU GPL 3 používá priprietární flash. Jde to plnohodnotně používat i bez flashe?
František Bártík Re:Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics
František Bártík 31. 12. 2010, 11:29:41
Odpovědět  Odkaz 
Bez flashe nejsou některé widgety vůbec dostupné nebo mají omezené možnosti (např. se zobrazí výpis údajů, ale již nelze přepnout na zobrazení prostřednictvím koláčového grafu). K zjištění základních údajů sice není flash potřebný, ale bez flashe nelze plně využít potenciál Piwiku.

Podle diskusí je Piwik navíc nekompatibilní se svobodnými implementacemi flashe (gnash). Osobně také nechápu použití flashe, když dnes máme svg, GD knihovnu... Možná flash je v Piwiku z historických důvody; kořeny projektu sahají několik let nazpátek.
Piwik: Svobodná alternativa ke Google Analytics
Dave 25. 11. 2011, 05:32:21
Odpovědět  Odkaz 
Je to další Buna MetricLytics testován alternativa k Google Analytics a dalších Analytics, a má mnoho dalších funkcí, které běžné Analytics. http://www.metriclytics.com

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz