přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 3.4: Čas zlepšováků

GNOME 3.4: Čas zlepšováků

gnome3.png

Už je to rok od té doby, co světlo světa spatřila třetí generace GNOME. Byla jako atomová puma hozená do poklidných vod evolučního vývoje druhé generace. Za ten rok udělali vývojáři značný kus práce. Přidali mnoho nových vlastností a pracovali na opravě největších přešlapů. I nadále dělají také odvážné změny v designu. Jejich cíl je i nadále neměnný – moderní prostředí, které se jednoduše ovládá. Jak se jim to podařilo ve verzi 3.4?


Když jsem před půl rokem psal o GNOME 3.2, říkal jsem, že to bylo vydání, které především ladilo verzi 3.0. Nicméně po vydání 3.0, kde byli vývojáři pod určitým tlakem, aby nepřišli s druhým KDE 4.0, se znovu nadechli a kromě vychytání největší problémů se vrhli také na nové věci. Několik věcí tak bylo ve verzi 3.2 stále v hodně rozpracovaném stavu. Z tohoto pohledu působí vydání 3.4 kompletnějším dojmem. Ani u něj se ale vývoj nezastavil a objevilo se opět hned několik novinek, mezi které patří i ony odvážné změny v designu.

Bez záhlaví a menu

A pojďme hned na tu nejkontroverznější změnu. Designéři GNOME přišli s novým designem pro aplikace GNOME, který sahá na věci, jež byly dosud neodmyslitelnou součástí všech známých desktopových prostředí. Již v minulosti ukázali, že neznají žádná tabu, když třeba odstranili tlačítka pro minimalizaci a maximalizaci oken. Tentokrát se muselo poroučet i tlačítko pro zavření okna. Ovšem ne tak úplně.

Celá idea stojí na tom, že nejefektivnější práce je s aplikacemi, jejichž okno vyplňuje celou obrazovku. Je fakt, že já takto používám většinu aplikací od prohlížeče až po hudební přehrávač. Maximalizovaný stav by měl být tedy u aplikací GNOME výchozím. A když už jsou maximalizované, proč by měly mít lištu se záhlavím? Designéři ji tedy odstranili a s ní i tlačítko pro zavření okna. Okno se dá totiž vždy zavřít v náhledu Činnosti. Jak jsem ale psal, nezmizely tak úplně. U oken, která nejsou maximalizovaná, se totiž zase objeví. Osobně mi přijde na tomto řešení trochu kontroverzní, že prvky uvnitř okna se hodně přiblíží prvkům na horním panelu a může často docházet k ukliknutí. Otázkou také je, co na to řeknou běžní uživatelé, protože to je další odklon od toho, co znají všude jinde.

Další změnou, neméně kontroverzní, je odstranění menu aplikace a jeho umístění do lišty. Unity si podobným krokem vysloužilo hodně kritiky. Ostatně mnou nahlášený bug na toto téma se stal jedním z nejaktivnějších v Launchpadu a dosud k němu přibylo přes 170 komentářů a přihlásilo se k němu téměř pět set lidí. Užil jsem si tak svých pět minut slávy :) Troufnu si ale tvrdit, že designéři GNOME na to jdou chytřejším, méně drastickým způsobem. Nevnucují totiž „super menu“, jak mu říkají, všem, ale budou je mít pouze aplikace, které jej budou podporovat a budou tak navrženy. Všechny ostatní si mohou ponechat svá menu. Navíc super menu by nemělo být 100% náhradou za současná aplikační menu. Měly by se v něm nacházet pouze volby, které se týkají celé aplikace, ne jednotlivých oken, takže nastavení, zavření aplikace, otevření nového okna atd.

U obou designových změn platí, že nebudou vynuceny. Aplikace se jim nemusí podřídit. To obě změny poněkud zmírňuje. Nicméně obě jsou součástí nových doporučení pro psaní aplikací GNOME a můžeme tedy očekávat, že se jimi budou řídit všechny nové a některé již existující aplikace.

Super menu má v určitých situacích podobné problémy s ergonomií jako globální menu v Unity Super menu má v určitých situacích podobné problémy s ergonomií jako globální menu v Unity

GNOME Shell

Změnami prošlo taky samotné rozhraní – GNOME Shell. Během vývojového období GNOME 3.4 běžel program Every Detail Matters (Na každém detailu záleží), který se zaměřil na drobná vylepšení v náhledu Činnosti. Díky němu se podařilo vyřešit několik desítek drobnějších nedostatků. Nyní se například můžete pohybovat mezi výsledky hledání pomocí klávesnice, popisky aplikací v dashi se zobrazují přehledněji atd.

Podle odezvy mnoha uživatelů jsou stále největším problémem GNOME 3 upozornění, a to především upozornění na nově příchozí zprávy. V GNOME 3.0 to byl opravdu problém, protože člověk nemohl na první pohled poznat, jestli mu někdo z kontaktů, s kterým si již píše, neposlal zprávu. V 3.2 se to zlepšilo tím, že u jednotlivých kontaktů v dolním, skrývacím panelu přibylo počítadlo nepřečtených zpráv. Pořád je ale problém v tom, že pokud nezachytíte upozornění na zprávu a nenecháte si zobrazit dolní panel, může vám zpráva uniknout. Dolní panel se totiž automaticky objeví, jen když se k počítači vrátíte po delší době. Nyní by měla být tato doba zkrácená, ale je otázkou, jestli to zachytí i ty situace, kdy jen na chvilku odvrátíte zrak od obrazovky.

Mimochodem do prostředí GNOME se vrátil známý easter egg známý z GNOME 2 – rybička Wanda ;) Vývojáři však šibalsky neprozradili, jak ji zapnout.

Nové a staronové aplikace

Od vydání GNOME 3 se začaly objevovat i nové aplikace. Liší se především tím, že respektují výše uvedené designové změny.

Dokumenty

Tato aplikace byla uvedená již v minulém vydání, ale tenkrát to byla hodně čerstvá, nepříliš použitelná věc. Za tu dobu přece jenom trochu vyspěla. Došlo ještě ke změnám v designu, lze vytvářet kolekce dokumentů a přibyla podpora tisku. Aplikace si zachovala podporu Google Docs, takže s dokumenty můžete pracovat bez ohledu na to, jestli jsou uloženy lokálně, nebo v cloudu.

Databáze této aplikace je také nově využívána při hledání v náhledu Činnosti. Přímo v GNOME Shellu tak tedy můžete vyhledávat i dokumenty, které máte uložené v Google Docs.

Web

Web je nový název pro prohlížeč Epiphany. Ten patří mezi méně úspěšné aplikace GNOME a v drtivé většině distribucí je nahrazený jiným prohlížečem, typicky Firefoxem. Ve verzi 3.4 prošlo jeho rozhraní zásadním redesignem, prakticky nezůstal kámen na kameni. Jeho současný stav ještě neodpovídá původním návrhům. Nevím, jestli od nich bylo upuštěno, nebo se celá změna dotáhne až v další verzi. Nicméně původní návrhy přinášely dost neotřelé nápady a já bych s takovou změnou neměl problém. Přece jenom Epiphany dosud mnoho uživatelů nepřitáhlo a místo, aby bylo jen dalším z řady prohlížečů se stejným rozhraním, je lepší přijít s něčím originálním.

Rozhraní Webu je velmi jednoduché a dává maximum prostoru obsahu Rozhraní Webu je velmi jednoduché a dává maximum prostoru obsahu

Kontakty

Patří mezi aplikace, které byly uvedené již v minulém vydání. Jejím cílem je dát dohromady kontakty z různých zdrojů a sloučit je do jednoho velkého zdroje kontaktů. Již v minulé verzi umožňovala vyhledávat kontakty přímo v Činnostech a minimálně v mém případě téměř zcela odbourala potřebu okna se seznamem kontaktů tak, jak ho známe z různých komunikátorů. Nicméně v minulém vydání to pořád trochu skřípalo, vznikaly konflikty, některé kontakty se pořád rozpojovaly apod. Spojování kontaktů by mělo být nyní mnohem inteligentnější. Přibyl také nový nástroj pro výběr avataru a celé rozhraní dostalo uhlazenější vzhled.

Nové rozhraní Kontaktů včetně super menu Nové rozhraní Kontaktů včetně super menu

Empathy

Několika zajímavých změn se dočkal i kecálek Empathy. Okno pro videohovor dostalo černý design po vzoru Totemu a EOG. Konečně byly upozornění na příchozí hovory plně integrovány do GNOME Shellu, takže je můžete pohodlně zvednout. Přepracována byla podpora pro Live Messenger a Facebook Chat. Dialog pro správu účtů byl zjednodušený a byla zlepšena integrace s aplikací Kontakty.

Další

Změny proběhly i u dalších aplikací. Disk Utility (Diskový nástroj), nástroj na správu disků, se přejmenoval na Disks (Disky), má nové rozhraní a získal také několik funkcí navíc. Nástroj pro správu hesel a klíčů, který je součástí Seahorse, se konečně dočkal přehledného rozhraní. Správce souborů Nautilus má nyní tlačítko Zpět! Pokud něco pokazíte, můžete to vrátit do původního stavu. Cheese, aplikace pro webkameru, nyní používá kodek WebM místo Ogg Theora. Evolution se dočkal modulu pro Kolab Groupware a zná nastavení nejpoužívanějších e-mailových služeb. Přihlašujete-li se tedy např. k Gmailu, vyplní vše za vás.

Dynamická pozadí

Přijde vám jedno pozadí příliš nudné? GNOME má pro vás řešení – dynamická pozadí. Nyní můžete mít wallpaper, který se mění v čase. První ukázkou je výchozí pozadí s modrými pruhy. Ráno je tmavší, přes den se rozsvítí, aby v noci mohlo ztmavnout úplně. Uvidíme, s čím přijde vynalézavá komunita.

Nyní mají uživatelé na výběr i pozadí, která se mění v čase. Jsou označena symbolem hodin Nyní mají uživatelé na výběr i pozadí, která se mění v čase. Jsou označena symbolem hodin

Softwarové renderování

Velkou změnou oproti minulým verzím GNOME 3 je také to, že prostředí GNOME Shell již nevyžaduje funkční 3D akceleraci. Dosud museli uživatelé bez 3D akcelerace používat tzv. Fallback mode, což nebylo nic jiného než starý GNOME Panel. Vývojář Adam Jackson ale vytvořil ovladač llvmpipe, který umožňuje provádět grafické výpočty při vykreslování GNOME na procesoru. Odezva prostředí samozřejmě v tomto případě hodně závisí na výkonnosti daného počítače, ale výsledky nejsou překvapivě špatné a Adam Jackson slibuje do budoucna hodně optimalizací. Mimo jiné to znamená, že GNOME Shell jde pouštět ve virtualizaci.

Další novinky

Posuvníky prošly výraznou změnou. Hodně uživatelů si stěžovalo, že posuvníky zabírají příliš mnoho místa. Během vývoje verze 3.4 prošly výraznou odtučňovací kúrou a změnily barvu. Nyní jsou tenčí a šedé. Vylepšeno bylo také samotné posouvání, které je nyní mnohem přirozenější a plynulejší. Je to jen začátek na cestě ke kinetickému posouvání, na kterém se pracuje v GTK+.

Nové posuvníky v Nautilu Nové posuvníky v Nautilu

Paleta barev, neboli Color Chooser, pro GTK+ byla také kompletně přepsána.

Byla zlepšena podpora tabletů Wacom, což jistě potěší všechny grafiky pracující v Linuxu.

Přibyla podpora pro ovládání hlasitosti na USB sluchátkách a reproduktorech.

Zlepšena byla také přístupnost, především vysokokontrastní ikony a čtečka obrazovky Orca. Přibylo také podrobné nastavení zoomu.

Novinkou, která se zatím oficiálně nedostala do GNOME, jsou GNOME Boxes. Jedná se o desktopového správce vzdálených a virtuálních počítačů. Od konkurence v podobě VirtualBoxu nebo Virtmanageru se liší v tom, že je zaměřený na potřeby běžného uživatele a má výrazně jednodušší rozhraní, aby se v něm vyznal i počítačově nepříliš znalý uživatel. I když GNOME Boxes budou součástí až GNOME 3.6, v některých distribucích si je budete moct vyzkoušet už nyní na jaře, např. ve Fedoře 17.

Od minulé verze se výrazně rozšířila a aktualizovala dokumentace. V GNOME se postupně upouští od jazyku Docbook a přechází se na nový jazyk Mallard, který více reflektuje současné potřeby a návyky uživatelů. Začalo se také pracovat na tom, na co se v open-source světě často zapomíná, na ucelenou dokumentaci pro vývojáře.

Není bez zajímavosti, že na množství novinek v GNOME 3.4 se pracovalo v Brně na GNOME Docs Sprintu a GTK+ hackfestu, které se konaly v rámci Developer Conference 2012. Týká se to především dokumentace a podpory dotykového ovládání.

Lokalizace

GNOME si zachovává dlouhodobě výbornou lokalizaci do češtiny. Rozhraní jsou opět přeložena na sto procent. Horší to je s nápovědou, která se začala aktualizovat a rozšiřovat, a překladatelé toto tempo zatím nezachytili a množství přeložených řetězců od minulé verze spadlo z 31 % na 24 %.

Tradičně hůře je na tom lokalizace do slovenštiny. Ta si sice prošla krizí a v minulých verzích se zvedla až na 70 %, ale od podzimu zase poklesla na 67 %. Dokumentace není přeložená vůbec.

Co nás čeká příště

GNOME 3.6 vyjde opět zase za půl roku. V plánu je toho hodně, ale z designových návrhů, které mě zaujaly, jsem vybral jeden. Jedná se o zcela přepracovanou uzamčenou obrazovku. Jak můžete vidět na obrázku, vypadá to opravdu atraktivně a nabídne vám to funkce, které současné řešení nenabízí – ovládání hudebního přehrávače, zobrazení počtu příchozích zpráv atd.

Už žádná černá obrazovka u zamčeného počítače Už žádná černá obrazovka u zamčeného počítače

Nahoru

Příspěvky

GNOME 3.4: Čas zlepšováků
t 28. 03. 2012, 08:28:34
Odpovědět  Odkaz 
poradie mintu na distrowatch je ukazovatelom, ze tieto zmeny niesu prilis pozitivne :/
Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
alfonz mucha 28. 03. 2012, 08:32:30
Odpovědět  Odkaz 
Můžete mi prosím objasnit co vlastně DistroWatch znamená? Já jen, že většinu uživatelů opravdu neví, že něco takového existuje.
Re: Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
t 29. 03. 2012, 10:49:29
Odpovědět  Odkaz 
http://distrowatch.com/
Jo, DW znaj jen gramotný lidi,
jenicek 30. 03. 2012, 16:16:49
Odpovědět  Odkaz 
lidi, díky kterým linux existuje. A změny v čase (spíš než samotný čísla) o něčem vypovídaj.
Vojtěch Trefný Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Vojtěch Trefný 28. 03. 2012, 08:32:32
Odpovědět  Odkaz 
Pořadí čehokoli na Distrowatch není ukazatelem ničeho ;-)
Re: Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
talpa 30. 03. 2012, 10:39:34
Odpovědět  Odkaz 
Proc ne? Ja myslim, ze to o necem svedci, nemo si myslis ze tam nekdo bezduvodne klika a stahuje giga jen proto aby byl na prednich pozicich?
Re: Re: Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Pavel Šimerda 30. 03. 2012, 23:56:02
Odpovědět  Odkaz 
Já teda nevím, ale já jsem zatím žádná giga z distrowatch nestáhl :D.
Re: Re: Re: Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
s-s-in 2. 04. 2012, 01:38:32
Odpovědět  Odkaz 
nápodobně
Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
daks 28. 03. 2012, 08:50:45
Odpovědět  Odkaz 
Nicméně vypadá to, že Unity a GNOME se těší pozornosti spousty lidí, soudě podle množství komentářů pod články o nich.
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
alfonz mucha 28. 03. 2012, 08:30:42
Odpovědět  Odkaz 
Tak jak bylo očekáváno, Unity udává směr. Škoda, že s tím asi lidé mají problém.
Jiří Eischmann Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Jiří Eischmann 28. 03. 2012, 09:58:32
Odpovědět  Odkaz 
Můžu se zeptat, na základě čeho z tohoto článku jste došel k takovému závěru? Tento článek je o GNOME 3, možná čtete mezi řádky něco, co ani autor není schopen přečíst :)
Re: Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
daks 28. 03. 2012, 10:09:11
Odpovědět  Odkaz 
To bude stará vražda jako já, za komoušů jsme byli zvyklí z různejch textů vyčíst i to co tam nebylo. Holt zvyk je železná košile. ;-)
Re: Re: Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Rosťa 31. 03. 2012, 00:30:30
Odpovědět  Odkaz 
jj, podle sebe, coudím tebe :-D
Andrej Pavelka GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Andrej Pavelka 28. 03. 2012, 10:18:37
Odpovědět  Odkaz 
To dynamické pozadie mi pripomenulo, ako som ešte keď som používal Fedoru 11 (musela ísť po čase preč, lebo mala katastrofálnu podporu mojej grafickej akcelerácie), mal na pozadí planétu Zem, ktorej osvetlenie a rotácia boli v súlade so skutočnou rotáciou a osvetlením. Keď som som po 1 až 2 hodinách zavrel prehliadač a zobrazila sa mi plocha s našou zemou a ja som pozeral, to o aký kus sa to posunulo to Slovensko, uvedomil som si, ako sproste rýchlo ten čas letí.
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Kamil 28. 03. 2012, 13:31:26
Odpovědět  Odkaz 
Co jsem viděl, tak systémovou nabídku aplikace nenazývají „super menu“, ale "application menu". Zkratka by měla být Win+F10, ale nevím jestli se dostane do GNOME 3.4.
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Pakrik 28. 03. 2012, 16:14:41
Odpovědět  Odkaz 
hmmm celkom pekne, pouzivam gnome 3.2 a vsetko fajn len nejake veci mi tam nesedia ale to zase moze sadnut niekomu inemu aj ked to super menu tooo noo nic moc premna ale hlavne ma trapi nestabilita pokial ho upravujem aj ked pouzivam gnome extensions :(
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Jan 28. 03. 2012, 16:58:50
Odpovědět  Odkaz 
Jako dlouholetému uživateli Gnome se mi změny od verze 3.0 stejně jako mnoha dalším lidem nelíbí, zuby nehty se držím na Debianu Squeeze, kde je Gnome 2.30. V článku se píše, že Gnome Shell se nyní dá používat i bez 3D akcelerace ze strany grafické karty. Je tedy v Gnome 3.4 stále podporované sezení s Metacity a klasickým panelem? (Gnome Fallback/Classic session) Případně nevíte někdo o plánech vývojářů, co bude s panelem a Metacity do budoucna? Gnome Shell opravdu používat nechci, tak ať vím, jestli se mám do budoucna poohlížet po něčem jiném (MATE, Xfce, případně něco naprosto odlišného), nebo být v klidu a po vydání nové verze distribuce s klidem upgradovat, hlavně co se týče výhledu do budoucna. Díky.
Jiří Eischmann Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Jiří Eischmann 28. 03. 2012, 19:42:58
Odpovědět  Odkaz 
Co jsem slyšel, tak se plánuje časem udržování GNOME Panelu ukončit, ale nemyslím si, že je to něco akutního. Softwarové renderování je hodně čerstvá záležitost a dokud nebude pořádně odladěno, fallback zůstane. Pak se uvidí. Můj odhad je, že tu bude ještě minimálně 1-2 roky.
Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
ubuntiak 28. 03. 2012, 20:15:50
Odpovědět  Odkaz 
Pozri si toto: http://www.omgubuntu.co.uk/2012/03/gnome-classic-in-ubuntu-12-04-its-like-nothing-ever-changed/
Re: Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Jan 28. 03. 2012, 20:58:39
Odpovědět  Odkaz 
Fallback jsem zkoušel na Gnome 3.2 v Debianu Wheezy, je to docela použitelné, když si s tím člověk pohraje, moc rozdílů oproti Gnome 2 tam nebude. Ale pořád je tam docela hodně bugů (při nastavování panel klidně celý spadne i několikrát za sebou, když zvolím v nastavení pozadí panelu obrázek, tak ne všechny applety to respektují - místo obrázku je na pozadí jednolitá barva, kolikrát se to z ničeho nic stane i na místě, kde žádný applet není - vypadá to jako pěst na oko) - tohle by se ale dalo přežít, spíš mě štve, že pro nový panel v Gnome 3 nejsou přeportovány všechny applety - hodně mi chybí náhrada za Panflute (ovládání hudebního přehrávače), taky když v Gnome 3 Fallback použiji applet "Vynutit ukončení aplikace", tak se po kliknutí na kýžené okno nic nestane, akorát nejde vybírání aplikace vypnout (třeba pomocí Escape), nejde se přepnout do jiného okna, nejde nic psát, prostě nic - pouze se přepnout do virtuální konzole a násilně restartovat Xserver. a mohl bych pokračovat. Prostě Fallback v Gnome 3.2 (možná jen v Debianu testing) je silně nedotažený, celé prostředí mi pořád přijde oproti Gnome 2 pomalejší a těžkopádnější. Ale do příštího vydání Debianu by se mělo dostat možná právě Gnome 3.4, tak uvidíme, jak to bude fungovat tam. Každopádně je vidět, že Gnome Panel není pro vývojáře prioritou, proto jsem se ptal, jak to vypadá do budoucna dál :) Až vyjde Wheezy, tak si výhodnost upgradu ještě rozmyslím a všechno si otestuju. Jako náhrada by mohlo sloužit MATE, to má ale ještě taky své mouchy (taky jsem zkoušel na testingu), ale pokud se to doladí, tak to bude paráda :) Jinak taky nemám rád omalovánky, nějaký plnohodnotný klon Clearlooks pro GTK3 bych uvítal taky - zvyk je železná košile :)
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
pavolzetor 28. 03. 2012, 20:17:27
Odpovědět  Odkaz 
Tak, ako vecny kritik a zevraj "fanboy" som sa odvazil to skusim znovu.
Stiahol som Fedoru Alpha (bugy nebudem kritizovat) a napisem skusenosti:

Co sa mi paci:
Documents - to je paradna vec, mohla by byt trosicku viac integrovana
Disks - velmi prehladne a posun spravnym smerom od predchadzajucej verzie
praca s plochami ta sa mi vzdy lubila (okrem toho uplne prveho vydania)
vyhladavanie v kontaktoch je super

A teraz negativne veci:
tap na touchpade vypnute ako predvolene
nepouzitelny touchpad, kliknem nan a mys skoci inde
design app, shell je ok (subjektivna vec)
trackpad scrolling nejde
mrhanie miestom obrazovky
spodny notifikacny panel sa mi nepaci, proste nekonzistentny
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
retep 29. 03. 2012, 18:44:56
Odpovědět  Odkaz 
keby radsie vyvojari sa pohrali z tym,ako z pc urobit zapisovatelku :)
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Mick 31. 03. 2012, 00:28:54
Odpovědět  Odkaz 
Tak já jsem zvědavý na global menu. V unity se mi právě to globální menu nelíbilo, gnome shell byl takový prostě lepší. Nyní to vypadá, že GS, "přebírá" z Unity to globální menu :-(
Co se týká posuvníků, tak jsem zvědavý, nyní je stav opravdu žalostný, hlavně v horizontálním posunu....
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Thim 1. 04. 2012, 18:27:52
Odpovědět  Odkaz 
Gnome 3 ma stále nepresvedčil. Toto odporné prostredie je stále vo fáze alpha. Dvojky sa dlho nevzdám.
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Bartiqe 2. 04. 2012, 15:46:40
Odpovědět  Odkaz 
Tak cele Gnome3/Shell/Unity sa v zasade vobec nehodi pre pracu, ked potrebujem mat mnozstvo okien. Panel aplikacii je pre mna zaklad. Dalej presunutie aplikacneho menu do hornej listy je totalne neprakticke. Ale nebudem sa tu rozpisovat o vsetkych nepohodlnych zmenach, ktore zaviedli...
-
Drzim palce Linux Mint a ich Cinnamonu.
Projektovi manageri Gnome a Ubuntu by sa mali velmi rychlo spamatat. Ale mozno je nakoniec dobre, ked prenechaju miesto rozumnejsim a sikovnejsim ludom a projektom.
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Merlin 5. 04. 2012, 11:23:14
Odpovědět  Odkaz 
Jestli si autoři Gnome3 představují, že vrcholem uživatelské přívětivosti je chodit kvůli každé kravině do Činností, jsou nějakým nepochopitelným způsobem úchylní.
Možná jsem dement, ale stále nechápu proč je pro mně špatné přepínat plochy, spouštět (a teď už i zavírat) aplikace jedním kliknutím přímo z aktuálního rozhraní.
Má-li být toto cesta k dokonalosti, pak sbohem Gnome, bylo mi s tebou hezky.
Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Pavel Šimerda 7. 04. 2012, 11:50:15
Odpovědět  Odkaz 
Podle mě na rychlé ovládání prostředí byla odjakživa lepší klávesnice. Když už se mi chce systém ovládat myší, tak mi najetí do levého horního rohu potíže nedělá.
Re: Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Merlin 7. 04. 2012, 12:23:35
Odpovědět  Odkaz 
Potíže to nedělá asi nikomu, ale je to neuvěřitelně otravné. Lámal jsem to přes koleno víc než měsíc v domnění, že si snad zvyknu a objevím v tom nějaké skryté kouzlo. Bohužel, lezlo mi to krkem pořád stejně a po návratu k Mintu s MATE se mi neskutečně ulevilo.
Podle mně se dobré GUI pozná podle toho, že jsem v něm rychle jako doma a když přejdu na jiné chybí mi jeho funkcionalita. O Shellu nic z toho napsat nemohu.
Re: Re: Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Pavel Šimerda 9. 04. 2012, 21:44:40
Odpovědět  Odkaz 
„Potíže to nedělá asi nikomu, ale je to neuvěřitelně otravné.“

Tím, že mi to nedělá potíže, jsem samozřejmě měl namysli právě to, že mi to není otravné, spíš naopak.

„Podle mně se dobré GUI pozná podle toho, že jsem v něm rychle jako doma a když přejdu na jiné chybí mi jeho funkcionalita. O Shellu nic z toho napsat nemohu.“

Já ano. A kupodivu mi chybí nejvíc právě to, co ty kritizuješ.
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
talpa 7. 04. 2012, 05:55:05
Odpovědět  Odkaz 
na gnome 3 prejdu az me prestane nutit litat z leveho horniho rohu do praveho dolniho jako trotla.. a podotknu kvuli kazde kravine... uz filosofie je dost spatna, takze panove zahodit a napsat to znova, je to trapas...to u toho asi nikdo nepremyslel
Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Pavel Šimerda 7. 04. 2012, 11:48:27
Odpovědět  Odkaz 
A kdo tě nutí? :)
Re: Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Anonym 21. 05. 2012, 15:30:19
Odpovědět  Odkaz 
Pro debila šimerdu - autoři gnome shellu - také debilové.
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
maros 8. 04. 2012, 10:38:23
Odpovědět  Odkaz 
Môj pohľad bude subjektívny,lebo mne sa Gnome 3 skutočne zapáčilo a rád ho používam,preto sa nebudem sťažovať, ale ako už bolo povedané vyššie, Gnome 3 sa skutočne omnoho lepšie ovláda klávesnicou. Oplatí sa pozrieť si nejaký zoznamovací článok ( aj tu na Linuxexpres sa niečo také objavilo) s Gnome 3, kde sú klávesové skratky spomenuté. Rozhodne to zyšuje komfort používania.
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
sew 24. 05. 2012, 18:26:42
Odpovědět  Odkaz 
Dneska vysla finalna verzia Linux Mint 13 s Mate a Cinnamon. Nainstalovano, odskusano a ostavam na LM13 Cinamon. Cinnamon sa im podaril, je rychly, stabilny, dokonca ostalo i activities v lavom hornom rohu. Vdaka Clementovi Lefebvremu. http://blog.linuxmint.com/?p=2031
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
maros 15. 06. 2012, 09:38:09
Odpovědět  Odkaz 
Ahojte.

Neviete, ako sa dá nahradiť slovko Activities logom distribúcie?
na Unixmen je návod, ale ten kód mi akosi nesedí

http://www.unixmen.com/how-to-replace-activities-word-with-any-image-in-gnome-shell/

Máte na to nejaké iné riešenie?
Vďaka
Re: GNOME 3.4: Čas zlepšováků
Michal Nidl 13. 07. 2012, 11:29:45
Odpovědět  Odkaz 
Stačí si nainstalovat nějaké rozšíření, které Ti z Aktivit udělá Aplikace s logem používané distribuce. Já jsem si nainstaloval rozšíření pro Menu aplikací místo tlačítka Aktivity. Po kliknutí se mi zobrazí menu stejné, jako v GNOME 2 a vedle tlačítka se zobrazí logo distra:)
GNOME 3.4: Čas zlepšováků
marosk 9. 09. 2012, 12:34:16
Odpovědět  Odkaz 
Ja som nehľadal extension,ktorá mi GS 3.4 urobí Gnome 2,ale iba niečo, čím zmením nápis Activities logom distra. Podarilo sa, našiel som, je Activities Configurator. Link je https://extensions.gnome.org/extension/358/activities-configurator/

Konečne, toto bola posledná vec, ktorá mi chýbala k úplnej spokojnosti

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz