přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vlastnosti prostředí Unity

Nepodařilo se připojit k serveru.

Vlastnosti prostředí Unity

unity.png

V miniseriálu o prostředí Unity se dostáváme dále, k samotnému Unity – jak vypadá, jak se ovládá a co od něj můžeme čekat.


Launcher

Stejně jako u předchozí verze Unity, tvoří hlavní a nepřehlédnutelnou dominantu Launcher umístěný u levého okraje obrazovky.

Hlavní funkcí Launcheru je spouštění aplikací. Kromě toho umožňuje také mezi jednotlivými běžícími aplikacemi přepínat a slouží jako náhrada nabídek Aplikace a Místa, kdy slouží jako spouštěč Dashe v patřičných režimech a mimo to zobrazuje také zástupce všech připojených disků a podobných zařízení. Zajímavé je, že jednotlivé části Launcheru jsou striktně odděleny a rozděleny – každý spouštěč sice můžete libovolně přesouvat, ale pouze v jeho „sekci“ – můžete si tedy přehodit pořadí spouštěčů nabídek Aplikace a Místa, ale nelze již umístit spouštěč nabídky míst do horní části, protože tam se nachází sekce spouštěčů aplikací.

Unity s Launcherem Unity s Launcherem

Oproti předchozím verzím Unity nedošlo u Launcheru k výraznějším změnám. Za zmínku stojí možnost spustit další instanci již běžící aplikace prostředním tlačítkem nebo automatické skrývání panelu při překrytí jiným oknem (skrytý Launcher lze zobrazit najetím do levého horního rohu nebo klávesou [Super] a nově také najetím k levému okraji obrazovky). Spouštěče lze na Launcher nově také přidávat pouhým přetažením z nabídky aplikací.

I přes mnohá přání uživatelů nelze Launcher přesouvat, je pevně zakotven v levé části obrazovky a do budoucna se ani s podobnou možností nepočítá.

Obávám se, že umístění Unity Launcheru je dáno designem. Chceme mít Launcher vždy blízko k Ubuntu tlačítku. -- Mark Shuttleworth

Panel

Kromě výše popsaného Launcheru nalezneme v Unity ještě jeden panel, a to ten horní, prozaicky pojmenovaný Unity Panel. Unity panel hostí především známé indikátory. Ty naleznete v jeho pravé části a Ubuntu provázejí již po několik vydání. Indikátory nahrazují applety GNOME Panelu a pomalu ale jistě se krom těch „oficiálních“ začínají objevovat i další jako indikátor zobrazující počasí nebo indikátor umožňující přepínání frekvence procesoru a další.

Unity panel včetně hlavní nabídky správce souborů Nautilus Unity panel včetně hlavní nabídky správce souborů Nautilus

Kromě indikátorů nalezneme na panelu také ikonu Ubuntu (zcela vlevo), která slouží jednak k zobrazení Launcheru (stačí na ni najet myší) a jednak ke spuštění Dashe (kliknutím). Na zbylém prostoru panelu se pak zobrazuje popisek aktuálně aktivního okna, který se po najetí myší změní na klasickou nabídku okna (Soubor, Nástroje, Nápověda...). Ta se do horní lišty schovávala již ve starších verzích Unity a nyní tuto možnost podporuje již většina aplikací včetně takových, jako je Mozilla Firefox nebo LibreOffice. Bez podpory tak zůstávají jen aplikace napsané v Javě. U maximalizovaných oken se navíc k nabídce přidávají i ovládací tlačítka okna (zavřít/minimalizovat/maximalizovat).

Co však paradoxně v horním panelu nenajdeme, je oznamovací oblast neboli systray. Alespoň tedy ne tak úplně. Ještě před Unity přišlo Ubuntu s indikátorem upozornění (ikona obálky), který má sdružovat různé systémové indikátory a také nahrazovat oznamovací oblast. K tomu právě v Unity dochází a klasická oznamovací oblast je dostupná již pouze pro aplikace pouštěné pod Wine, javovské aplikace a jako výjimka potvrzující pravidlo sem svou ikonu smí umístit ještě Skype. Ostatní aplikace buď musí podporovat indikátor upozornění, nebo mají smůlu.

Dash

Další zajímavou součástí Unity, kterou jsem již několikrát zmínil výše, je Dash (neplést s dash - Debian Almquist shell). Jedná se o integrovaný „4 v 1“ nástroj umožňující rychlé spouštění aplikací, spouštění příkazů a procházení souborů a aplikací.

Prvotním účelem Dashe je nahradit nabídky Aplikace a Místa. V tomto „módu“ můžete Dash spustit z Launcheru. Nabídka Aplikace je jednoduchá – máte možnost procházet nejčastěji používané a všechny nainstalované aplikace nebo aplikace procházet klasicky podle kategorií.

Dash jako rychlý spouštěč aplikací Dash jako rychlý spouštěč aplikací

Nabídka Místa slouží především k rychlému procházení souborů. Zobrazuje poslední otevřené soubory, oblíbené složky a také aktuální soubory ze složky Stažené. Soubory si můžete také nechat vyfiltrovat podle typu (prezentace, obrázky, dokumenty...). Pro běžné procházení adresářů je však mnohem vhodnější starý známý správce souborů Nautilus.

Jako rychlý spouštěč lze Dash využít po kliknutí na ikonu Ubuntu v levém horním rohu obrazovky. Zde můžete snadno a rychle spustit Mozilla Firefox, Shotwell, Evolution a přehrávač filmů Totem. Kromě toho zde můžete Dash „přepnout“ do nabídky Aplikace nebo Místa.

Dash jako nabídka aplikací a spouštěč příkazů Dash jako nabídka aplikací a spouštěč příkazů

Poslední funkcí Dashe je spouštění příkazů. Po klasické klávesové zkratce [Alt+F2] nahrazuje již nedostupný spouštěč příkazů poskytovaný GNOME Panelem. Umí zobrazit návrhy a dříve použité příkazy.

Všudypřítomné je v Dashi vyhledávání – umožňuje vyhledávat jak mezi aplikacemi, tak mezi soubory. Vyhledávání je pohodlně rychlé a pružné a potěší především u aplikací. Díky mnoha klíčovým slovům není složité najít aplikaci i bez přímé znalosti jejího názvu a překvapivě dobře reaguje i při zadání pouze několika písmen z názvu.

Klávesové zkratky

Skutečně dobrou práci vývojáři odvedli u ovládání Unity pomocí klávesnice.

 • [Super] – zobrazí Launcher

 • [Super] (podržení) a poté [1], [2], [3] až [0] – spustí první (druhou, třetí..., desátou) aplikaci umístěnou v Launcheru (novou instanci spustíte přidáte-li klávesu [Shift])

 • [Super+t] – otevře koš

 • [Super+a] – otevře nabídku Aplikace

 • [Super+f] – otevře nabídku Místa

 • [Alt+F1] – přesune fokus na Launcher – pohyb pomocí šipek, [Enter] spustí danou aplikaci

 • [Alt+F2] – spouštění příkazů

 • [F10] – rozbalí první položku nabídky aplikace (v panelu)

 • [Super+w] – výběr mezi spuštěnými okny (modul Compizu Měřítko)

 • [Super+s] – přepínání ploch (modul Compizu Expo)

Ostatní

Kromě výše zmíněného má Unity spoustu zajímavých vlastností, dá se říci „drobností“, které usnadňují práci, ale bohužel často nejsou příliš viditelné a mnohý si jich ani po delším používání nevšimne.

 • Přetažením okna až za hranu levého (pravého) okraje obrazovky jej zvětšíte přes celou levou (pravou) polovinu obrazovky. Přes celou obrazovku lze okno zvětšit přetažením k hornímu panelu.

 • Přetáhnete-li soubor nad Launcher, všechny aplikace kromě těch, ve kterých je možné daný soubor prohlížet, ztmavnou. Přetažením souboru nad konkrétní ikonu aplikace ho v této aplikaci otevřete.

 • Při změně velikosti okna se nemusíte snažit uchopit přesně jeho okraj, stačí k němu najet pouze přibližně.

 • U některých aplikací jsou ikony na Launcheru interaktivní – u Empathy, Evolution a dalších ukazují počet nepřečtených zpráv, Ubuntu One ukazuje postup aktualizace sdílených souborů.

 • U některých aplikací pravý klik na jejich ikonu v Launcheru nezobrazí jen obligátní Ponechat ve spouštěči a Ukončit, ale také tzv. Quicklist – nabídku umožňující ovládat přímo danou aplikaci. Mezi podporované patří například Gwibber, Shutter nebo třeba Opera.

 • Dash lze roztáhnout na celou obrazovku, stačí kliknout na ikonu v jeho pravém spodním rohu.

Zleva: Nabídka Quicklist u Shutteru, otevírání souborů přetažením na Launcher a ukazatel průběhu u Ubuntu One Zleva: Nabídka Quicklist u Shutteru, otevírání souborů přetažením na Launcher a ukazatel průběhu u Ubuntu One

Nahoru

Příspěvky

Vlastnosti prostředí Unity
Elka3No 18. 04. 2011, 13:39:56
Odpovědět  Odkaz 
Pekny clanok, mna by skor zaujimalo ako sa da spravit alebo navratit k staremu netbook remix rozhraniu, ci uz napr v minte alebo v nejakom rpm distre ... ? Pre ujasnenie priklad http://www.flickr.com/photos/nuestraspics/3433393996/

Potesil by ma clanok :)
Vlastnosti prostředí Unity
Bunak 19. 04. 2011, 08:06:35
Odpovědět  Odkaz 
Tak jsem si to zkusil z live CD s Intel grafikou a dvěma monitory a výsledek .... nepoužitelné. :( Po několika pokusech jsem vzdal přesun panelu launcheru na ten správný monitor (funkce default nezafungovala). Nefunguje přetahování aplikace roztažené na celou obrazovku na druhý monitor (vrátí se mi po puštění roztažený na ten původní). Najít nějakou aplikaci v originálním nastavení je průser. Chápu, že to všechno půjde nastavit a asi i launcher bar umístit správně a že se ještě vychytají mouchy, ale pro normálního uživatele, který bude chtít sednout a pracovat je Unity nepoužitelné :( A to jsem si od něj docela dost sliboval potom co na netbooku používám Ubuntu 10.10. takže jsem na něco i zvyklý.
Re:Vlastnosti prostředí Unity
Tom 19. 04. 2011, 08:35:41
Odpovědět  Odkaz 
Ano, každý "normální uživatel" má dva monitory. Je to pořád ještě beta... Slovo "nepoužitelné" čtu ze všech stran... za měsíc to budou používat všichni.
Re:Vlastnosti prostředí Unity
kily 19. 04. 2011, 19:32:16
Odpovědět  Odkaz 
beta není od toho aby se nad ní brečelo, ale aby se testovala a byly hlášeny chyby. Že jste si vybral první možnost je vaše věc, ale pak by bylo asi lepší dva týdny počkat a bědovat nad finální verzí.
Re:Re:Vlastnosti prostředí Unity
Bunak 19. 04. 2011, 19:49:23
Odpovědět  Odkaz 
Vzhledem k tomu, že 17" koupíte na Aukru za 650 - 700 tak není problém mít dva monitory. Zvlášť na práci je to výborná věc.Vřele doporučuji. No a vzhledem k tomu že dneska je 19.4. to znamená 10 dní do vydání a final se od poslední bety u Canonicalu liší jen minimálně, myslím že nastal čas na to, začít bědovat :) Ale přiznám se bědoval jsem i u druhé alfy, ale ne tady anýbrž přímo u vývojářů. Takže vidím že práce postoupily, ale pořád je ještě Unity pro běžného smrtelníka těžko skousnutelné. Apropo zjistil jsem že panel se v live verzi nedá přesunout, protože vyžaduje odhlášení uživatele.
Re:Re:Re:Vlastnosti prostředí Unity
kily 19. 04. 2011, 21:20:02
Odpovědět  Odkaz 
Neviděl bych to tak pesimisticky,do finálu se ještě plno věcí doladí. Při současné dynamice vývoje ubuntu předpokládám,že ani zbylé vážnější chyby nebudou mít dlouhého trvání. Ostatně zmíněné problémy s 2 monitory můžou být chybou ovladače grafiky (zítra možná urvu monitor z druhého kompu a můžu vyzkoušet jak je na tom v tomto ohledu ATI).
O možnosti nastavení bych se nebál, pokud něco nepůjde nastavit v základu, bude tady například ubuntu tweak. Aspoň si uplní zelenáči divokým klikáním na vše co se hýbe nerozhasí hned systém. Co chybí mně je zatím nedostatečná náhrada za aplety do panelu. Ale i tohle může být nakonec k něčemu dobré, konečně by mohl být vyřešen nepříjemný bug se samovolně cestujícími a mizejícími stávajícími aplety.
Vojtěch Trefný Re:Vlastnosti prostředí Unity
Vojtěch Trefný 19. 04. 2011, 21:55:24
Odpovědět  Odkaz 
Bohužel o těch více obrazovkách se ví, je to velký problém. Bugreporty o tom jsou (viděl jsem. nebudu je teď dohledávat) a bohužel se to nějak moc energicky neřeší... :(
Re:Vlastnosti prostředí Unity
kily 20. 04. 2011, 11:33:03
Odpovědět  Odkaz 
Přesunutí panelu například zde http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,50939.0.html(vyzkoušel jsem a funguje), bohužel neexistuje v nastaveních monitoru jednoduché klikátko na přepínání hlavního monitoru a to ani v catalystech, přestože ve windousí verzi je. Tohle ale není problém až nejnovějšího ubuntu.
Přesun maximalizovaného okna mi funguje bez problému, nic se mi nevrací.
Vlastnosti prostředí Unity
Slavo 19. 04. 2011, 11:15:28
Odpovědět  Odkaz 
Ja som z Unity úplne na mäkko. Canonical sa vydal správnou cestou. A keď niekto hovorí, že Unity je nepoužiteľné tak mu asi poriadne je*e.
Vojtěch Trefný Re:Vlastnosti prostředí Unity
Vojtěch Trefný 20. 04. 2011, 07:55:33
Odpovědět  Odkaz 
Jsem rád, že se Unity líbí, ale zase přejte i jiným jejich názor -- když je pro někoho Unity nepoužitelné, tak ho nemusí používat :-)
Andrej Pavelka Vlastnosti prostředí Unity
Andrej Pavelka 21. 04. 2011, 10:30:52
Odpovědět  Odkaz 
Ak už, tak potom Gnome Shell, alebo ostať pri starom Gnome. Ja by som povedal, že to Unity sa dobre hodí na Netbooky, ale na desktopy a notebooky menej.
Re:Vlastnosti prostředí Unity
rs 21. 04. 2011, 16:33:45
Odpovědět  Odkaz 
Unity je mienene podla mna predovsetkym na dotykove displeje - priprava na boom tabletov co sa rozbieha. Myslim ze je to dobra cesta.
Re:Re:Vlastnosti prostředí Unity
JohnnyS 22. 04. 2011, 13:16:17
Odpovědět  Odkaz 
S tím bych také souhlasil, ale jak tu už kolega jednou řekl, na desktop to moc není. Každopádně, doufám, že v Canonicalu s Gnome Shell pod ubuntu počítají a na tom asi pofrčím já :)
Vlastnosti prostředí Unity
Zdendo 24. 04. 2011, 22:49:59
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím...

Som užívateľom Ubuntu už dlhšiu dobu, viac ako rok bez Windows. Prostredie Gnome 2.x je super. Vyskúšal som U11.04 a jeho primárne prostredie Unity. Pri prvom dojme som si zašomral. Ale po 24 hodinách som zmenil názor! Unity je moja voľba! Viem, že niekomu nemusí vyhovovať, no nakoľko sa dnes používajú TAKMER výlučne širokouhlé obrazovky - je to vinikajúce! A prostredie je prispôsobiteľné a lahodí oku! Dnes som skúsil aj Gnome 3 (Gnome Shell) no tu ale prišlo sklamanie. Neviem, snáď som nemal pre to komplet knižnice alebo čo... Nemožnosť prispôsobovania - ako zmena témy, žiadne efekty dokonca ani tiene!!! Ale ako koncept sa mi to javí ako geniálna vec... Ale ešte to bude chcieť nejaký ten rôčik, kým G3 dozreje. Zatiaľ je mojim favoritom práve Unity (notebook HP ProBook 4510s)
PS: Linux je o tom, že máme možnosť voľby. Každému vyhovuje niečo iné. Neosočujme nikoho, ak mu vyhovuje niečo iné ako sebe. Takže každý nech si používa čo chce. Ja som si povedal svoj názor, možno niekomu to pomôže...
Vlastnosti prostředí Unity
Lovap 29. 04. 2011, 22:57:52
Odpovědět  Odkaz 
je to chaos. Teraz som upgradol z 10.10 a poviem vám, strašný chaos. Príklady:
chcem nájsť nejakú aplikáciu? o.k. kliknem na ikonu Aplikácie a musím listovať jak blbec. Síce môžem vyfiltrovať nejakú kategóriu, ale keď ich tam je viac ako 6, musím zasa klikať na zobraziť ďalšie.Ja nechcem písať názvy aplikácii! Ja si ich nepamätám! Viem akú majú ikonu, potom mi dôjde (občas :-) ) aj názov, ale z hlavy názov neviem.
ďalej: chce nájsť nejaký súbor? o.k. viem asi kde je, tak kliknem na ikonu "Súbory a složky" Fajn - lenže tam sa mi zobrazia nejaké nedávno otvorené a hlavne sa mi tam zobrazia priečinky domovskj zložky, čo je mi na exkrement, keď v nich nič nemám! Ja to mám všetko na disku v štruktúre /windows_d, alebo /windows_f
A žiadne pravé tlačítko myši, alebo nič podobné som neobjavil, čo by mi pomohlo to zmeniť a namiesto domovskej zložky tam dať klasické zobrazenie súborového stromu, alebo niečo podobné.
Na ploche mi zostali zo starého 10.10 ikony Koša, Počítača a Domovskej zložky a neviem ich odtiaľ dostať! Ubuntu Tweak mi to odinštalovalo (tam sa to dalo nastaviť čo sa bude na ploche uobrazovať) a ikony do Koša na Launchery nedám, nejde to.
Proste strašnýý chaos ...

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz