přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 4/2005

Konference Cloud computing v praxi

Debian 4/2005

reklama

Projekt Scud

Během posledních týdnů roku 2004 vznikl v tajnosti spolek několika vývojářů Debianu, kteří nejsou spokojeni se současnou situací při vydávání Sarge, kdy jednotlivé skupiny vývojářů nepracují zcela koordinovaně, a proto dochází k nekonečnému oddalování jeho vydání. Projekt má momentálně šest členů, mezi něž patří jména jako Bdale Garbee nebo Steve Langasek. Jejich cílem je vytvořit skupinu kolem budoucího DPL a pomáhat mu s řízením projektu a s prosazováním jeho politiky. Jinými slovy se jedná o to, aby vývojáři ve všech částech Debianu dodržovali stanovené termíny a úmluvy.

Tento projekt by mohl být celkem úspěšný, protože každý člen týmu Scud pracuje v Debianu na trošku jiné pozici a je v úzkém kontaktu s trošku jinými skupinami vývojářů. Dohromady pak celý tým obsáhne všechny klíčové skupiny vývojářů a může tak efektivně koncentrovat nápady z jednotlivých části Debianu a ze svého nadhledu pak řídit celý proces vydávání stabilní verze. Pro úspěch projektu také hovoří fakt, že všichni jeho členové jsou komunitou respektováni a mají jisté vůdčí schopnosti, jak již v minulosti dokázali.

A jak jsme se o tomto spolku dozvěděli, když je vlastně tajný? Inu, jeho dva členové se ucházejí o místo DPL (viz další zprávička) a ve svých volebních programech projekt Scud odhalili.

Mimochodem, Scud byl Sidův filmový pes, což vyvolává jisté negativní asociace. Sami členové projektu tvrdí, že jde jenom o interní jméno, ale znáte to, teď, když už je vše venku, se projekt přejmenuje velmi těžce.

Volba DPL

Tak už víme, že se o místo DPL (Debian Project Leader) pro tento rok utkají Matthew Garrett, Andreas Schuldei, Angus Lees, Anthony Towns, Jonathan Walther a Branden Robinson. Programy kandidátů jsou na stránkách Debianu.

GNU/Hurd na mikrojádře L4

Po letech tvrdého vývoje to už už vypadalo, že by se mohl GNU/Hurd stát oficiální součástí stabilní verze Debianu. Psal se rok 2003. Vývojáři Hurdu však nebyli spokojeni se stávajícím mikrojádrem Mach a začali proto portovat Hurd na experimentální (a mnohem rychlejší) mikrojádro L4, což celý vývoj dosti zpomalilo. Nyní Marcus Brinkman dokončil kód, který je potřeba pro inicializaci procesů a vzápětí jsme byli svědky prvního procesu spuštěného na jádře Hurd/L4. K praktické použitelnosti má Hurd/L4 ještě daleko, ale první důležitý krok byl učiněn.

MPlayer konečně v Debianu?

Andrea Mennucc oznámil, že vývojáři programu MPlayer vyřešili během posledních měsíců zbývají licenční problémy a že je nyní možné (po několika úpravách) vytvořit balíček, který by splňoval všechna kritéria Debianu.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Miroslav Kuře


  • Distribuce: Debian GNU/Linux

| blog


Soutěž - reproduktory Trust

Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »

Tagy