přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 4/2005

Debian 4/2005

Projekt Scud

Během posledních týdnů roku 2004 vznikl v tajnosti spolek několika vývojářů Debianu, kteří nejsou spokojeni se současnou situací při vydávání Sarge, kdy jednotlivé skupiny vývojářů nepracují zcela koordinovaně, a proto dochází k nekonečnému oddalování jeho vydání. Projekt má momentálně šest členů, mezi něž patří jména jako Bdale Garbee nebo Steve Langasek. Jejich cílem je vytvořit skupinu kolem budoucího DPL a pomáhat mu s řízením projektu a s prosazováním jeho politiky. Jinými slovy se jedná o to, aby vývojáři ve všech částech Debianu dodržovali stanovené termíny a úmluvy.

Tento projekt by mohl být celkem úspěšný, protože každý člen týmu Scud pracuje v Debianu na trošku jiné pozici a je v úzkém kontaktu s trošku jinými skupinami vývojářů. Dohromady pak celý tým obsáhne všechny klíčové skupiny vývojářů a může tak efektivně koncentrovat nápady z jednotlivých části Debianu a ze svého nadhledu pak řídit celý proces vydávání stabilní verze. Pro úspěch projektu také hovoří fakt, že všichni jeho členové jsou komunitou respektováni a mají jisté vůdčí schopnosti, jak již v minulosti dokázali.

A jak jsme se o tomto spolku dozvěděli, když je vlastně tajný? Inu, jeho dva členové se ucházejí o místo DPL (viz další zprávička) a ve svých volebních programech projekt Scud odhalili.

Mimochodem, Scud byl Sidův filmový pes, což vyvolává jisté negativní asociace. Sami členové projektu tvrdí, že jde jenom o interní jméno, ale znáte to, teď, když už je vše venku, se projekt přejmenuje velmi těžce.

Volba DPL

Tak už víme, že se o místo DPL (Debian Project Leader) pro tento rok utkají Matthew Garrett, Andreas Schuldei, Angus Lees, Anthony Towns, Jonathan Walther a Branden Robinson. Programy kandidátů jsou na stránkách Debianu.

GNU/Hurd na mikrojádře L4

Po letech tvrdého vývoje to už už vypadalo, že by se mohl GNU/Hurd stát oficiální součástí stabilní verze Debianu. Psal se rok 2003. Vývojáři Hurdu však nebyli spokojeni se stávajícím mikrojádrem Mach a začali proto portovat Hurd na experimentální (a mnohem rychlejší) mikrojádro L4, což celý vývoj dosti zpomalilo. Nyní Marcus Brinkman dokončil kód, který je potřeba pro inicializaci procesů a vzápětí jsme byli svědky prvního procesu spuštěného na jádře Hurd/L4. K praktické použitelnosti má Hurd/L4 ještě daleko, ale první důležitý krok byl učiněn.

MPlayer konečně v Debianu?

Andrea Mennucc oznámil, že vývojáři programu MPlayer vyřešili během posledních měsíců zbývají licenční problémy a že je nyní možné (po několika úpravách) vytvořit balíček, který by splňoval všechna kritéria Debianu.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz