přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Asus Eee PC a operační systémy

POINT.X (2018-19)

Asus Eee PC a operační systémy

Hledal jsem pro svůj Asus Eee PC vhodný operační systém. Pár jsem jich vyzkoušel a napsal si pár poznámek.


reklama

V minulém dílu jsem psal o tom, že jsem si koupil Eeečko se čtyřgigabajtovým diskem, na kterém jsem nějakou dobu nechal původní Xandros, ale vcelku rychle jsem se rozhodl distribuci změnit. Hledání jsem věnoval docela dlouhou dobu a vyzkoušel jsem poměrně dost různých distribucí. Předkládám tedy pár poznámek, které mají subjektivní a (časově) omezenou platnost - nemusí být všechno, co píšu, ještě pravda. Vývoj jde naštěstí vpřed.

Příchuť "eee"

Na webu je ohromné množství stránek, které se věnují problematice eeeček a velká část z nich se věnuje systémům, které běží, které vybrat a jak je nastavit. To mi umožnilo zhruba zmapovat terén a zjistil jsem, že lepší bude obrácený postup - vybrat si distribuci a zjistit, jestli má Eee verzi, tedy spíše veeerzi. Ještě než jsem začal prozkoumávat velké distribuce, napadlo mě vyzkoušet "cvrčky" - minidistra.

Puppy Linux (starší recenze Puppy Linux – miloučké zvířátko) je rozhodně skvělé distro, nepostrádá funkčnost, ale postrádá atraktivitu, podobně jako Damn Small Linux, který je na tom vzhledově ještě hůř, i když jinak je to perfektní systém. Jsou to příliš malé systémy. Můj netbook má sice jen čtyři gigabajty, ale rozhodně potřebuji OpenOffice.org, Firefox, Thunderbird a další programy. Až když jsem vyzkoušel SliTaz, pochopil jsem konečně absurditu a hloupost svého konání. Pokud má Puppy 100 MB, DSL asi 50 MB a SliTaz cca 30 MB, jdu na to vyloženě špatně.

Moje představa byla totiž původně taková, že na interním disku budu mít data, nikoliv systém. Pokud je běžným zvykem připojovat pomocí USB disků nebo datových karet do systému data, já jsem uvažoval nad tím, že budu z externího média bootovat systém a na interním disku budu mít data. Bez systému bude netbook sice mrtvý kus železa (s daty), budu moct ale bezbolestně aktualizovat/měnit systém - pouhou výměnou karty. Dvougigabajtová datová karta stojí zhruba 120 Kč - je lepší jejím častým používáním přijít o systém (a mít v záloze jiný) než o data. Navíc netbook v podstatě jen uspávám do paměti, myslím, že na disk systém zapisuje minimálně. Pokud bych vyladil tato nastavení, životnost karty by se zvýšila.

Vyzkoušel jsem Slax (starší recenze Duel: Slax versus Knoppix) a utvrdil se v tom, že netbooku sluší KDE. Vypadalo to prostě úžasně, ale... V rámci testování jsem vyzkoušel pouze jednu verzi Slaxu, která nebyla schopná oživit wifi zařízení (a na nějaké hrátky jsem neměl čas ani chuť). Wifi nejela, pokud vím, ani u předchozích systémů, ty jsem ale zkoušel jen pro zajímavost, Slax byl první vážný kandidát. Zatím to tedy neklaplo, ale blýská se na leeepší časy (další zajímavý odkaz nejen o Slaxu).

Vzpomněl jsem si na svůj oblíbený Slackware; nečekal jsem, že by měl Eee verzi; zamířil jsem na stránky jeho potomka - Zenwalku, který mě zaujal už před časem. Tam jsem čekal perfektní variantu pro Eee. Bohužel marně, existuje pouze wiki návod, který mě nebere. Stáhl jsem tedy live CD, nainstaloval na USB disk a připojil jej k netbooku.

Systém si vylámal zuby na rozlišení 1024×600, ani po ručním zásahu se mi ho nepodařilo přesvědčit a fungoval pouze v 800×600. Velké zklamání. Nepodařilo se mi to vůbec vyzkoušet a podle fór a wiki o veeerzi ani velký zájem ze strany vývojářů není. To mě mrzí. Obrátil jsem se k mainstreamu.

Hledal jsem něco jako Mandreeevu, ale výsledek byl jasný - netbooky podporuje běžná verze Mandrivy. To je fajn, ale chtěl jsem něco trochu jiného, Mandrivu mám na dvou strojích. Ubuntu má moře klonů, solidní jezero jsou pak verze pro netbooky. V jejich názvosloví jsem se ztratil, ačkoliv jsem si dělal poznámky. Jednoznačně mi utkvělo Ubuntu Eee, ovšem po čase jsem ho nenašel; našel jsem za to Easy Peasy.

Easy Peasy desktopEasy Peasy desktop

Vývojář Ubuntu Eee totiž mezitím dostal mail z Canonicalu, kde mu Michelle z trademark týmu píše, že jako ok, ale ne takto ok. Změnilo se tedy jméno, aby to nebylo Ubuntu - ovšem další nové *buntu je na světě - tentokrát ovšem *buntu, které má smysl. Když jsem ho nainstaloval, zjistil jsem, že to je ono. To je ten systém, který jsem hledal. Take it easy - easy peasy.

Ještě nebude konec...

Po pár týdnech používání začínám tušit, že to úplně ono není, ale zatím mě nic netlačí ke změně, protože na těch pár detailů se dá zvyknout. Jmenovitě: každé okno se maximalizuje, a to i takové okno, které na to není připravené. Mnohé programy nemají standardní položky v nabídce Soubor - jako např. Ukončit. Ukončuje se klepnutím na křížek na radikálně zmenšeném panelu. Stejně hloupé je přepínání běžících programů - zcela zmizela výhoda panelu, běžící úlohy jsou zobrazeny jen jako malé ikony v levém horním rohu.

Moc místa na disku nezbylo, ale zatím to stačíMoc místa na disku nezbylo, ale zatím to stačí

Celkově vzato - je to Ubuntu se vším dobrým, co nabízí. Nenašel jsem výrazné nevýhody, snad jen některé programy dost těžce nesou direktivní maximalizaci, některé rozevláté dialogy se na displej nevejdou (Alt-tažení myší pomůže). Ale zase mám k dispozici tradičně velké množství programů, aktualizace, bezproblémové wifi, připojování médii, síťové služby... prostě moderní operační systém.

To, že mě to táhne ke KDE(4), je můj problém. :-) Zjistil jsem to při testování KDE4 z openSUSE - moc krásně se tam KDE4 vyjímalo...

kde4 netbookKDE4 na netbooku

Pár odkazů

Dále je možná zajímavé tohle (nebo taky ne):

Nahoru

Příspěvky

Asus Eee PC a operační systémy
vita 16. 02. 2009, 08:56:26
Odpovědět  Odkaz 
ahoj, muzu se zeptat za jak dlouho se ti Easy Peasy nastartuje? diky
Asus Eee PC a operační systémy
Milhouse 16. 02. 2009, 14:15:13
Odpovědět  Odkaz 
Jak na tom běhalo to KDE4(verze?)? Nejlépe v kontrastu s Xfce4 či LXDE. Bude zajímavé do budoucna sledovat náročnost KDE4, třeba mile překvapí. :)
Asus Eee PC a operační systémy
lzp 16. 02. 2009, 17:57:46
Odpovědět  Odkaz 
Ja bych sel asi do Remixu - je to oficialni a podporovane...
Asus Eee PC a operační systémy
petr_v 17. 02. 2009, 11:10:18
Odpovědět  Odkaz 
Už nějaký čas používám na eeečku eeepclinuxos (http://eeepclinuxos.pclosusers.com/EeePCLinuxOS-Beta3-1.iso), a můžu říct, že ze všech dister (a bylo jich hodně) mi eeepclinuxos vyhovuje nejvíc, má to KDE, plnou podoru HW, je to rychlé. Instalace je malinko netypická, ale existují videotutoriály:
1. Tvorba bootovacího USB disku: http://www.richardwest.f2s.com/makeUSB.avi
2. Instalace z USB disku do Asus Eee: http://www.richardwest.f2s.com/USB2EeePC.avi
Určitě to stojí za otestování, já jsem velice spokojený.
Re:Asus Eee PC a operační systémy
medulin 22. 02. 2009, 15:33:47
Odpovědět  Odkaz 
Je ten eeepclinuxos počeštěný? Nebo se to musí nějak upravovat?
Easy Peasy asi češtinu neobsahuje podle obrázků v článku, že?
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Re:Asus Eee PC a operační systémy
Alois Hýbl, DiS. 22. 02. 2009, 16:08:37
Odpovědět  Odkaz 
Easy Peasy je upravený Ubuntu. Tedy i Easy Peasy je počeštěné. Eeepclinuxos jsem nikdy nezkoušel, ale jelikož PClinuxOS je taky počeštěné, tak předpokládám, že i drtivá většina eeepclinuxos bude česky.
Re:Re:Asus Eee PC a operační systémy
petr_v 22. 02. 2009, 21:50:57
Odpovědět  Odkaz 
Eeepclinux počeštěný není, jako není počeštěný standartní PCLinuxOS (v češtině je pouze verze 2007.1CZ), ale lze částečně počeštit dodatečně, jenže mě pak přestal fungovat nástroj Drakconfig pro nastavování počítače. Easy-peasy je při spuštění v Live modu v angličtině, ale při instalaci lze vybrat češtinu, takže je systém po instalaci lokalizovaný, i když ne úplně, ale to jde snadno napravit v nástroji pro nastavení jazykové podpory, kde vybereme češtinu, a po odhlášení a přihlášení je easy-peasy kompletně v češtině. Taky lze vypnout netbook režim (komu by nevyhovoval), díky tomu je dostupná běžná plocha jako v Ubuntu, sám jsem to tak udělal, když jsem migroval z eeepclos na easy-peasy.
Vlastimil Ott Re:Re:Asus Eee PC a operační systémy
Vlastimil Ott 22. 02. 2009, 22:43:28
Odpovědět  Odkaz 
Je česky, jak je vidět na snímku desktopu. Ten jeden anglický obrázek je chyba, která se mi vloudila - testoval jsem toho hodně a tenhle obrázek jsem zřejmě dělal před tím než jsem doinstaloval plnou podporu češtiny. Je to Ubuntu jako každé jiné, není tam nic extra speciálního, "jen" je to vyladěné pro eeečka.
Skusal niekto napriklad ...
Tester 14. 04. 2009, 11:04:13
Odpovědět  Odkaz 
Skusali ste niekto aj Moblin alebo CrunchBang?
Vlastimil Ott Re:Skusal niekto napriklad ...
Vlastimil Ott 14. 04. 2009, 12:37:42
Odpovědět  Odkaz 
http://www.e-ott.info/2009/03/21/asus-eee-900a-a-ruzne-linuxove-systemy-napr-moblin-fedora-slackware

Moblin je super, ale čekám na "ostřejší" verzi..
Asus Eee PC a operační systémy
Jirka 19. 04. 2009, 19:46:58
Odpovědět  Odkaz 
mám na EEE 904HD dualboot (zůstala původní XP) s OpenSUSE 11.1, zkusil jsem KDE4.1, ale vrátil jsem se k KDE 3.5 kvůli lepší práci s okny na malém displeji. Na EEE jede vše, webcam, wifi, eth., zvukovka. jen nejsou funkční některé funkční klávesy a ty 4 stříbrná tlačítka (není pro ně asi žádný soft).
Asus Eee PC a operační systémy
Kristý 27. 10. 2009, 08:50:04
Odpovědět  Odkaz 
Ahojky všem,
teď jsem si přečetla ten článek a musím říci, že tomu vůbec nerozumím.Mám též netbook - ASUS eee PC - a jsem dost nešťastná. Jelikož jsem ho kupovala a je tu už přes rok zpět, nemám ho v češtině. On tedy leží doma v šuplíku a nevím, co s ním. Moc ráda bych ho zas používala, ale nemohl byste mi někdo poradit, jak ho alespoň malinko vylepšim? Abych nemusela každý den tahat velký notebook!

Moc moc prosím o radu
a moc moc děkuji
Re:Asus Eee PC a operační systémy
Tom 27. 10. 2009, 10:53:28
Odpovědět  Odkaz 
V pátek vyjde nová verze Ubuntu Remixu, Ubuntu 9.10 remix (což je operační systém určený pro eee PC a podobné, kompletně v češtině), stáhněte ho na počítači, kde máte nainstalovaný Windows z http://www.ubuntu.com/getubuntu/download-netbook . Potom si stáhněte program win32-image-writer z http://launchpad.net/win32-image-writer/+download , a zasuňte prázdný flash disk (flešku) do počítače. Pomocí toho staženého programu překopírujte na flešku to co jste prvně stáhla, to Ubuntu. Pak tu flešku strčte do toho eee počítače a zapněte. Mělo by to z ní začít tahat to Ubuntu (možná bude ještě potřeba zmáčknout F8 nebo F12, to nevím, eee nemám). No, až se vám tam objeví taková podivná tabulka s výběrem jazyků, vyberte češtinu a dále postupujte podle tohoto návodu: http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce%20instalac%C3%AD . Počítač (to eee PC) musí být (nebo nemusí, ale měl by, stáhne se kompletní čeština) připojené k internetu a všechno co tam máte pravděpodobně instalací nového systému smažete, ale to je vám asi stejně jedno. Nový systém bude vypadat jinak než Windows, ale pracuje se s ním stejně. Všechny důležité programy tam budou už nainstalované, jediné co budete možná muset udělat, je srovnat si touchpad v nastavení, aby reagoval na dvojklik a nainstalovat balík Ubuntu-restricted-extra přes centrum softwaru, který tam někde najdete.
Re:Re:Asus Eee PC a operační systémy
Milhouse 27. 10. 2009, 14:46:46
Odpovědět  Odkaz 
Případnou pomoc vám rádi podáme na: http://forum.ubuntu.cz

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blog