přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Zajímavosti o Linuxu a užitečné tipy

skoleni_linux100.png

Operační systém GNU/Linux (známý pod zkráceným názvem Linux) rozhodně není žádnou horkou novinkou, neboť jeho kořeny sahají až do roku 1984. Tento operační systém, jehož maskotem je tučňák, umožňuje svobodné použití bez nepříjemných pořizovacích nákladů. Linux není vlastnictvím žádné firmy, nicméně mnoho známých společností však jeho vývoj podporuje, jako například Google, Hewlett-Packard, IBM a další. S tím souvisí také dobrá dostupnost zdrojových kódů, takže každý uživatel může tento operační systém detailněji zkoumat, vylepšovat jej a přizpůsobovat k obrazu svému. Jaké výhody Linux uživatelům přináší a jak jej lze získat?


 

Patenty, užitné a průmyslové vzory (2): přihlášení vynálezu, získání patentu

Paragraf

Kdo si přihlásí vynález, splní podmínky a má dostatečné štěstí, získá patent. Z něho vyplývají určitá práva, ale zároveň i povinnosti. 


 

Hledá se junior PHP programátor

php100.jpg

Vydavatelství CCB (malá až střední firma) hledá uchazeče na pozici Junior PHP programátor.


 

Programovanie v jazyku C++: Knižnica cctype (2)

C++

V minulom diele sme si prvý krát predstavili knižnicu cctype a zamerali sme sa na test veľkostí znakov. V tomto článku budeme pokračovať tým, ako zmeniť veľké písmeno na malé a opačne. 


 

Zákon o vojenském zpravodajství, aneb „další část boje s větrnými mlýny“

Paragraf

Po zákonu o hazardních hrách se dalším cílem zájmu mnoha lidí stal návrh novely zákona o vojenském zpravodajství. Ondřej Filip na konferenci IT 17 vysvětlil, proč (nejen on) považuje návrh za velmi problematický. 


 

Čím v Linuxu pracovat s rastrovou grafikou

Malování

Uživatelé Linuxu si mohou vybrat z nepřeberné řady všelijakých „kreslítek“ pro rastrovou (bitmapovou) grafiku, více či méně povedených. V tomto článku se podíváme na čtveřici programů, z nichž dva jsou velmi pokročilé a dva jednodušší. 


 

Veřejná správa 06/2017: interakční nástroj Discourse, vakcinační řešení openVaccin, datové schránky OVM pro školy

Veřejná správa

Státy EU nasazují interakční nástroj Discourse. Město Arles dalo k dispozici své otevřené vakcinační řešení openVaccin. Ministerstvo vnitra zřídí všem českým školám datové schránky orgánů veřejné moci. 


 

Programovanie v jazyku C++: Knižnica cctype (1)

C++

V tomto článku si prvý krát ukážeme knižnicu cctype , ktorá nám umožní manipulovať zo znakmi. Knižnica je využiteľná všade tam, kde chcete meniť charakter znakov, napríklad zmeniť malé písmeno (znak) na veľké. V prvom dieli mini série o knižnici cctype si ukážeme testovanie veľkostí znakov. Pôjde o funkcie islower a isupper . 


 

Mnohojazyčnost na Internetu, IDN a evropské domény

EURid

Domény s jinými znaky, než je jen základní anglická abeceda, jsou kontroverzní téma. Například v Česku se setkávají s poměrně silným nesouhlasem, jinde jsou za ně velmi vděčni. O této oblasti a jejím pojetí eurounijním doménovým správcem EURid hovořila Regina Fuchsová. 


 

Programovanie v jazyku C++: Generátor pseudonáhodných čísel (2)

C++

Pokračujeme druhým dielom o generátore pseudonáhodných čísel. Diel bude zameraný na tvorbu programov, kde si precvičite generátor pseudonáhodných čísel. 


 

Doplňky pro Thunderbird XV. – optimalizátor Xpunge

Thunderbird

Pokračujeme v přehledu tweakovacích doplňků pro Thunderbird. V tomto článku se podíváme na doplněk Xpunge, který slouží k čištění a optimalizaci složek v Thunderbirdu.


 

Účetnictví v Linuxu v roce 2017

Účetnictví

Vedení účetnictví nebo daňové evidence v Linuxu nebývala jednoduchá záležitost. Software si nebylo z čeho vybírat, natož aby byl pod otevřenou licencí. Jak vypadá situace dnes? 


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz