přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Knihy

Knihy

Pravidelně recenzujeme nové knihy, které se týkají Linuxu, otevřeného softwaru, školství, řízení projektů a programování. Spolupracujeme s mnoha vydavatelstvími a naši autoři mají s recenzemi bohaté zkušenosti.


Bob Toxen: Bezpečnost v Linuxu – Prevence a odvrácení napadení systému

Běhá vám mráz po zádech a nemůžete popadnout dech, když zjistíte, že sirka, kterou ve vašem Linuxu odhodil rozverný cracker, zapálila systém a že u jeho uhašení strávíte nejednu prokletou noc? Znám ten pocit! Nemůžete usnout, převalujete se a stále se dokola sami sebe ptáte: "Proč zrovna já?" Tak přestaňte se sebelitováním a raději si položte smysluplnější otázkou: "Opravdu jsem podnikl všechny nezbytné kroky k zabezpečení systému?" Podle slov autora je jediným posláním knihy, kterou vám nyní představuji, nalézt odpověď na tuto zdánlivě jednoduchou otázku. Pojďme se nyní podívat, zda-li spisovatel splní své slovo.


 

Peter Gašparovič: Hry v Linuxu

Lubomír Čevela - Váš oblíbený operační systém na pět písmen se stává kromě jiného herní platformou. Nevěříte? Možná mi vás pomůže přesvědčit kniha Petera Gašparoviče Hry v Linuxu. Všichni, kdo hádají, že tato kniha nějakým způsobem souvisí se seriálem Gamesárium, který před nějakým časem vycházel ve slovenském jazyce na portálu LinuxZone.cz od stejného autora, hádají správně. Kniha vznikla přepracováním a výrazným doplněním obsahu seriálu. Na atraktivnosti jí oproti seriálu též přidává kvalitně provedený překlad do češtiny.


 

Petr Krčmář: Linux - Tipy a triky pro bezpečnost

Komu by se nehodilo pár praktických tipů pro Linux. A co se týká bezpečnosti, takových není nikdy dost. Kniha Tipy a triky pro bezpečnost jich obsahuje celkem 41. V části první nazvané Lokální bezpečnost najdeme úvod do projektu GNU, fyzické zajištění serveru, zavádění Linuxu, tipy k jádru systému a k jednotlivým distribucím. V dalším se dočteme o tématu social engineering a školení uživatelů – problematiky se ovšem autor dotknul jen pár paragrafy.


 

Helmut Herold: awk & sed

Překvapivě dobře napsaná kniha. Doporučuji všem, kteří chtějí do problematiky proniknout hlouběji. Po prvním prolistování vám bude hned jasné, v jakém duchu autor celý výklad vede. Obrovské množství příkladů, obrázků a tabulek - tak by se dala charakterizovat tato výjimečná kniha o jazyku pro zpracování textů awk a proudovém editoru sed. Má tři části: úvod, kapitola o jazyku awk a nakonec se Helmut věnuje editoru sed.


 

Vilém Vychodil: Operační systém Linux: Příručka českého uživatele

Knihu Viléma Vychodila znám z již prvních verzí, které kolovaly mezi studenty univerzity, na které autor působí. Již tehdy text vynikal nejen vysokou kvalitou zpracování, ale zejména velmi dobře strukturovanými příklady takříkajíc ze života. Když se mi dostala konečná verze do rukou, byl jsem velmi zvědavý, jaký na mě toto první vydání udělá celkový dojem.


 

Nemeth, Snyder, Hein: Linux: Kompletní příručka administrátora

První, co vás na knize zarazí, je kulatý tučňák "zeměkoule" na obálce. Grafikům se asi omrzel klasický linuxový Tux, a tak poslední dobou najdete na obálkách mnohé jeho variace, jak ukazuje dnešní recenze. Hned poté vás zarazí váha, protože kniha patří mezi ty nejobjemnější dostupné tituly o Linuxu. Cenou a množstvím stran připomíná například titul Linux Dokumentační Projekt stejného nakladatelství. Obsah je věc jiná a rozhodně nečekejte popis nastavení grafického prostředí KDE.


 

Mark Minasi, Dan York: Linux pro administrátory Windows

Kniha s poněkud úsměvným názvem je čerstvým počinem nakladatelství Computer Press. Autor, jistě známý správcům Windows díky svým komplexním knihám o administraci Windows, se tentokrát s vervou pustil do divokých vod Linuxu. Úvodem seznámí čtenáře nejen s tím, proč by měl být pro ně Linux zajímavý, ale poodhalí i pořádný kus linuxového folklóru. Úvodní část je vynikající a dopředu řeší mnoho problémů začínajících uživatelů a správců. Dále se autor věnuje praxi, a to konkrétně na systémech RedHat verze 7.3.


 
‹‹   Předchozí   5 6 7 8 9 10

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz