Podle čeho byste si měli distribuci vybrat?
- Podle výkonu vašeho počítače nebo notebooku.
- Podle vzhledu neboli grafického prostředí.
Výkon PC
Nejdříve je nutné si uvědomit, jaký počítač vlastníte. Jedná se především o výkon procesoru a velikost paměti RAM. Pokud nevíte, jaké parametry váš počítač má, zeptejte se známého nebo kamaráda, ten vám jistě poradí, jak tyto parametry ve vašem PC nebo notebooku zjistíte. Pokud ke stroji vlastníte dokumentaci, jistě tam tyto parametry najdete.
Co se týká grafické karty, není až tak důležitá, ačkoliv kvalitnější karta se bude hodit při případném spuštění Compiz Fusion, což jsou efekty vzhledu. Možná někteří z vás viděli na internetu videa, kde se okna na ploše při pohybu vlní, hoří, plocha se otáčí v zobrazení kostky, plocha se přibližuje apod. (O tom si povíme až v článcích po instalaci distribuce).
Obecně se dá říci, že pokud máte počítač osazený procesorem rychlejším než 1 GHz a pamětí RAM o kapacitě alespoň 512 MB RAM, pak si můžete zvolit prakticky kteroukoliv z distribucí. Toto jsou přibližné optimální požadavky na výkon počítače u "velkých distribucí", které jsem již uvedl v prvním článku Průvodce Linuxem 1 - Co je Linux?.
Pokud vaše PC pokulhává v některém z parametrů, tedy rychlost procesoru je nižší než 1 GHz nebo je paměť RAM nižší než 512 MB, pak byste měli zvážit použití nějaké odlehčené distribuce Linuxu. Co znamená "odlehčená distribuce"? Hned se to dozvíte, čtěte dále.
Pochopitelným řešením situace je také upgrade počítače, tedy např. doplnění chybějící paměti (alespoň na 1 GB) či výměna procesoru za rychlejší. Tato nevysoká investice se může vyplatit - takto modernizovaný stroj může sloužit ještě mnoho let. Pozn. red.
Vzhled neboli grafické prostředí distribuce
Začnu drobným přirovnáním podobným jako v prvním článku (Linux = jablko). Představte si automobil bez kapoty. Auto bez kapoty je jako jádro Linuxu, na které je možné zvolit si kapotu z nejrůznějších materiálů. Tím materiálem může být ocel, hliník, plast, papír - záleží na vašich požadavcích a výkonu vašeho auta. Kromě výběru samotné kapoty si samozřejmě můžete vybrat barvu a druh laku kapoty. Kapota automobilu je v Linuxu grafické prostředí (realizované tzv. window managerem neboli správcem oken).
Ve své linuxové distribuci si můžete vybrat téma vzhledu grafického prostředí, ale můžete si vybrat i samotné grafické prostředí, nebo můžete své stávající jednoduše vyměnit.
Jistě již tušíte, proč jsem zde popsal, co je "kapota" Linuxu. Úzce to souvisí s výběrem distribuce vzhledem k rychlosti vašeho PC. Pokud máte dostatečně silné PC, můžete si vybrat komfortnější, na počítač náročnější grafické prostředí (kapotu). Samozřejmě vám nic nebrání i na dostatečně silném PC provozovat Linux s lehčím grafickým prostředím (plastovou nebo papírovou kapotou), ale přijdete o určitý komfort těžších a luxusnějších grafických prostředí.
Pokud však vaše PC nedosahuje optimálních hardwarových požadavků na používání "velkých distribucí", pak je možné instalovat distribuce s lehčím grafickým prostředím. Tyto distribuce vám poběží dostatečně rychle i na velmi starých a pomalých strojích. Přehled nejpoužívanějších "odlehčených distribucí", ve většině případů s lehčím grafickým prostředím, najdete v článku Linux na starém železe.
Jak jste si jistě již odvodili, každá distribuce, kterou si nainstalujete, má své hlavní grafické prostředí, které se spolu se samotným systémem nainstaluje. To potom určuje rychlost, ale i vzhled dané distribuce. Pokud se vám zdá váš počítač s nainstalovanou linuxovou distribuci pomalý, nebo se vám nelíbí vzhled, pak si můžete zvolit jiné grafické prostředí.
- Těžká, komfortní grafická prostředí - GNOME, KDE - používají je "velké distribuce".
- Odlehčená grafická prostředí - Xfce, Fluxbox, FVWM, Enlightenment, PekWM, Openbox atd. - používají je odlehčené distribuce Linuxu.
Které grafické prostředí mám používat?
Jelikož předpokládám, že se rozhodnete podle vzhledu na obrázcích jednotlivých distribucí Linuxu, tak je to celkem jedno. :-) Jen vás upozorním na základní rozdíly grafických prostředí GNOME a KDE. Nebudu se zde zabývat odlehčenými grafickými prostředími, jelikož i u odlehčených grafických prostředí jsou některé těžší a některé lehčí "kapoty" - zde spíše než na vzhledu záleží na distribuci správně odlehčené právě pro váš počítač.
Jak jsem napsal výše, každá distribuce nainstaluje své hlavní grafické prostředí (někdy máte při instalaci možnost výběru grafického prostředí). Tudíž pokud si vyberete např. distribuci Ubuntu, vyberete si tím i grafické prostředí GNOME. Naopak distribuce Kubuntu používá grafické prostředí KDE. Dalo by se říci, že se jedná o Ubuntu s grafickým prostředím KDE. Pokud si vyberete např. distribuci Mandriva Linux, můžete si vybrat z variant - výrobce nabízí KDE i GNOME, včetně dalších prostředí pro starší počítače.
Podle rozložení grafického prostředí poznáte i z obrázků distribucí, jaké používají grafické prostředí. Časem vám jistě jedno z grafických prostředí přiroste k srdci a při případném výběru či testování jiné distribuce budete hledat tu s vaším oblíbených grafickým prostředím, popř. si své oblíbené grafické prostředí doinstalujete.
Na dvou níže uvedených obrázcích vidíte distribuce Fedora 10 a Ubuntu 8.10 s grafickým prostředím GNOME. Typické pro GNOME jsou dva základní panely, přičemž ten hlavní se nachází na horní hraně obrazovky. Dalším typickým jevem GNOME je hlavní nabídka (ve Windows označovaná jako Start) na horním panelu rozdělená do tří položek (Aplikace, Místa, Systém). Také by se dal ohodnotit vzhled, který je oproti grafickému prostředí KDE decentnější.
Grafické prostředí GNOME v distribuci Fedora 10
Grafické prostředí GNOME v distribuci Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex
Na následujících dvou níže uvedených obrázcích vidíte distribuce OpenSuSE 11 a Mandriva Linux 2009 s grafickým prostředím KDE. Typickým znakem pro KDE je jeden široký základní panel na dolní straně. Na rozdíl od GNOME není hlavní nabídka rozdělena a součástí jednoho tlačítka jsou jak aplikace, místa, tak i správa systému. Vzhled je trochu "vymalovanější".
Grafické prostředí KDE v distribuci OpenSuSE 11
Grafické prostředí KDE v distribuci Mandriva Linux 2009
V naší obrazové galerii Můj Linux se můžete podívat a inspirovat, jak je možné si upravit vzhled pracovního prostředí různých grafických prostředí.
Pokud se s ohledem na grafické prostředí nemůžete rozhodnout, kterou z distribucí si vybrat, tak vás mohu uklidnit, obě prostředí jsou zcela upravitelná. Můžete svou distribuci vzhledově zcela předělat - jak je libo. Na následujících stránkách si můžete stáhnout témata vzhledu pro grafické prostředí, která vám je jistě zajímavě upraví.
Mohly by vás také zaujmout články GNOME 2.24 - vývoj s citem pro detail, Pár tipů pro vaše KDE, seriál o Xfce nebo např. Jak si vylepšit KDE aneb Ikony, témata a zvuky.
Výše jsem se již zmínil, že je možné v již nainstalovaném systému změnit grafické prostředí. Pokud se vám z nějakého důvodu nebude líbit stávající grafické prostředí, je možné jednoduše nainstalovat nějaké jiné, a to prostřednictvím správce balíků (již jsme si něco řekli v předchozím článku Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux) a používat nové prostředí jako hlavní. Instalace probíhá klasicky jako v případě jakéhokoliv jiného programu.
Jak si tedy vlastně mám vybrat?
Uvědomte si, na jakém PC budete pracovat:
Výkonostně dostatečný počítač pro "velké distribuce", tedy distribuce především s grafickým prostředím GNOME a KDE. V tomto případě si můžete vyzkoušet Průvodce výběrem a nebo procházet jednotlivé stránky distribucí. K tomu vám může pomoci stránka Proč Linux a také portál o distribucích z celého světa DistroWatch.
Méně výkonné PC - pak doporučuji projít již zmiňované stránky a vyhledat distribuce, které neobsahují grafické prostředí GNOME a KDE. Další možností je pokusit se nainstalovat distribuci s grafickým prostředím GNOME nebo KDE, a, pokud to bude možné, doinstalovat odlehčené grafické prostředí např. Xfce, FVWM-Crystal popř. jiné.
Existují další oblasti, podle kterých bychom mohli vybírat distribuci Linuxu. Pro vás bude jistě nejdůležitejší rychlost nainstalované distribuce, pro některé může být důležitý i vzhled distribuce, proto doporučuji vybrat si rozšířenější distribuci. Až se v Linuxu zorientujete, jistě vyzkoušíte několik dalších distribucí a grafických prostředí, než si najdete to své "pravé ořechové".
Pokud váháte nad výběrem jedné z uváděných "velkých distribucí" z důvodu, že jste viděli obrázky, kde byla distribuce anglicky, nemějte strach. Většina z nejpoužívanějších distribucí je i česky, ačkoliv u některých se úplné počeštění provádí až během instalace či po instalaci formou aktualizací.
V dalším článku si vybranou distribuci stáhnete (legálně :-)), vypálíte a připravíte PC na instalaci vašeho nového operačního systému.
Mohlo by vás zajímat...
Fedora 16 Verne prináša najnovší softvér
Nová Fedora je tu, tentoraz už s poradovým číslom 16 a názvom Verne. Vyzerá dobre a to nielen kvôli peknému obrázku na ploche (s malou ponorkou).
Friday, 11. November 2011
| Autor Adam Saleh
10
| známka 1.92
Recenze Mandriva Linuxu 2011: Dlouho očekávaný dýchánek
V dnešní podrobné recenzi se budeme věnovat novému vydání distribuce Mandriva Linux 2011. Zaměříme se přitom zejména na ty změny, které jsou vidět a dotýkají se každého uživatele. Už nyní můžeme prozradit, že zajímavých inovací není málo. Přesto se žádná revoluce nekoná.
Monday, 17. October 2011
| Autor Michal Polák
19
| známka 2.93
Recenze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot: Perfektní to není
Nová verze distribuce Ubuntu se vždy těší velké pozornosti. Tak tomu jistě bude i tentokrát. Oneiric Ocelot přináší vylepšené prostředí Unity a alternativně si můžete doinstalovat také GNOME Shell. Redesignem prošla přihlašovací obrazovka, Centrum softwaru nebo klient pro sociální sítě Gwibber. Některé aplikace byly vyřazeny, jiné zase zařazeny... To vše a ještě víc se dočtete v recenzi.
Thursday, 13. October 2011
| Autor Roman Bořánek
48
| známka 1.12
Knoppix 6.7 – Zklamání v pěkném kabátku
Knoppix, německá distribuce založená na Debianu, na první pohled se jedná o velmi zajímavou linuxovou distribuci, ale pouze na ten první. Nová verze 6.7 pravděpodobně nikoho příliš nenadchne.
Monday, 29. August 2011
| Autor Václav Hejda
10
| známka 1.75
Co nás čeká v příštím Ubuntu 11.10?
Další půl rok je pomalu za námi a za dveřmi netrpělivě přešlapuje další vydání distribuce Ubuntu. Pokud jste stejně jako mnozí jiní zvědaví, co se za těmi dveřmi skrývá a co vývojáři připravují, máte právě nyní možnost nakouknout a zjistit, co již za necelé dva měsíce čeká na uživatele Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot.
Monday, 22. August 2011
| Autor Vojtěch Trefný
52
| známka 2.63