přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praxe

Praxe

V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.


Který programovací jazyk si vybrat?

Existují témata, která dokáží spolehlivě rozhádat prakticky kohokoli. Ve světě normálních lidí to je třeba politika, ve světě programátorů je to volba programovacího jazyka.


 

MySQL pro zelenáče

mysql.png

Není to tak dávno, co mi běhal mráz po zádech, kdykoliv někdo řekl slovíčko MySQL. Předpokládal jsem, že instalace a používání této databáze je úkol pouze pro několik vyvolených, mezi které nepatřím. Bohudík jednoho dne nastala situace, kdy bylo použití této databáze v naší firmě nevyhnutelné a já se ji musel, jak se lidově říká, „našrotit“. Po několika bezesných nocích jsem došel ke zjištění, že mé obavy byly zcela dětinské a plané. Dnes již považuji MySQL za svého velkého kamaráda, se kterým bych vás chtěl v následujícím článku trochu seznámit.


 

Jak se připojit přes modem, mobil, ADSL

sit.png

Připojení k internetu je jedním z nejčastějších dotazů nových linuxových uživatelů, proto jsem se rozhodl podívat se mu na zoubek. Na internetu je sice podobných informací hodně, ale neznám nic horšího než odkaz na internetové návody ve chvíli, kdy žádné připojení ještě nefunguje.


 

CrossOver Linux: rivalové spolupracují

Asi každý uživatel Linuxu se dostal do situace, kdy potřeboval na svém počítači spustit aplikaci pro operační systém Windows. Tato situace se dá řešit několika způsoby. Můžete na svém počítači provozovat tzv. dual-boot neboli mít vedle Linuxu ještě Windows, nebo můžete Windows spouštět pomocí virtualizace přímo z Linuxu.


 

Elektronický podpis za pár minut

tuzky_1.png

Podpis byl, je a bude symbol, který identifikuje svého autora. I v e-mailu je třeba se podepsat. A k tomu slouží certifikáty. Jak jeden z nich získat a používat v programu Evolution, zjistíte v tomto článku.


 

Domácí video: vytváříme DVD v Linuxu

lcd.png

Po jednom plese, kterého jsem se účastnil jako pořadatel, jsem v ruce držel asi hodinovou nahrávku ve videokameře a měl jsem chuť v co nejkratší době držet DVD kotouč s videem sestříhaným a pokud možno upraveným pro stolní přehrávače. Pod tím si samozřejmě představuji DVD menu na začátku, rozdělení do kapitol, hudbu v podkresu a doplněné titulky.


 

Domácí počítačová síť - 8

sit.png

Aktuálním tématem seriálu bude LAMP server. Pokusím se popsat jednotlivé problémy, které mohou při jeho instalaci nastat a nad kterými někdy kroutí hlavou jak začátečníci, tak i ostřílení linuxáci. Dále si řekneme něco o tom, kterak využít vlastní skript k monitorování linky za pomocí nástroje MRTG.


 

Vývoj jádra XVI. - sběrnice PCI

Sběrnice PCI patří mezi dva nejčastější způsoby připojování zařízení k počítači. Právě velké množství různých karet zasouvaných do PCI slotů je důvodem, proč je dobrá znalost využití v jádře tak důležitá.


 

SCP - bezpečné kopírování

V běžné praxi se poměrně často setkáváme s potřebou nahrávat větší či menší počet souborů na nějaký vzdálený počítač. Obvykle je nám to umožněno díky existenci FTP serveru na daném stroji. Ani v opačných případech však hned nemusíme házet flintu do žita. Svá data opravdu bezpečně přesuneme pomocí dnes již málo známého protokolu SCP.


 

Synergy: Více počítačů a jedna klávesnice

Máte-li na svém pracovním stole více počítačů (a tedy i klávesnic a myší), máte v boji s výpočetní technikou poněkud ztíženou pozici. S těmi počítači vám dnes nepomůžeme, zato klávesnice a myš stačí jen jedna. Že nevěříte?


 

Pár tipů pro vaše KDE

kde.png

Možná ani zcela jasně nevíte, co všechno KDE umí. Možná budete příjemně překvapení, že je to velmi propracované prostředí. A pokud se jeho uživatel aspoň trochu snaží, může ho využívat na 100 %. Zde jsou mé tipy a postřehy - vylaďte si KDE!


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz