přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praxe

Praxe

V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.


Bash 22: Aritmetická rozšíření

Ve dvacátém díle jsme si představili oblast rozšiřování neboli expanzí. Jeden z typů expanzí (rozšíření parametrů a proměnných) jsme probírali minule. Dnes si ukážeme aritmetická rozšíření a celé téma expanzí uzavřeme.


 

Vývoj jádra VIII. – přerušení a odložené zpracování

Přestože většina činností v jádře probíhá v rámci systémových volání, mnoho věcí se musí řešit asynchronně, mimo tato volání. Například proto, že jsou v zařízení připravena data, jejichž zpracování se musí provést co nejdříve. Jiným případem jsou operace prováděné v předem daném časovém okamžiku. Všechny takové činnosti mají mnoho společného - a právě na to se teď podíváme.


 

Network File System

NFS zdaleka není jediným existujícím síťovým systémem souborů, i když jeho název by tomu mohl napovídat. Není ani "nejlepším" síťovým systémem souborů, ale pro některé účely je opravdu ideální. Snadnost nastavení a velmi vysoký stupeň integrace se systémem, jakož i stabilita a rychlost, jsou jeho hlavními přednostmi. Je možné jej připojit i jako kořenový systém souborů a to jej dělá ideálním pro nasazení na pracovních stanicích bez pevného disku.


 

Základní konfigurace bezpečného FTP serveru

Vsftpd je FTP server pro unixové systémy distribuovaný pod licencí GNU GPL. Zkratka Vsfptd znamená Very Secure FTP Daemon a v současné době je to jeden z nejbezpečnějších a nejstabilnějších FTP serverů. Je používán v distribucích a na serverech Red Hat, SUSE, Debian, OpenBSD a dalších. Radek Vokál.


 

Bash 21: Práce s textovými řetězci

Minule jsme si udělali přehled o zajímavé oblasti zvané rozšiřování neboli expanze. Jedním z typů expanzí bylo rozšíření parametrů a proměnných. To mimo jiné umožňuje práci s textovými řetězci přímo na úrovni Bashe. Této problematice se dnes budeme věnovat podrobněji.


 

Basic

Neznám natolik rozporuplný jazyk, jakým je v očima programátorů nahlíženo právě na BASIC. Mnozí programátoři ho předem zatracují a zjednodušují. Jiní ho považují za výtečný jazyk, v němž v mžiku udělají mnoho. Další pak většinou z neznalosti nechává chladnými.


 

GIMP v roli digitální fotokomory

Jednou z největších výhod digitální fotografie je možnost doladění pořízených snímků v počítači. Z vlastní praxe vím, že v mnoha případech nejde jen o možnost, ale spíše o nutnost. Názory na míru zásahu do fotografií se různí. Někdo zastává teorii, že vše je dovoleno, ale při prohlížení hotového dílka nesmí být úpravy odhalitelné.


 

Web pod lupou

Někteří z vás už o tomto nástroji jistě alespoň slyšeli a jej možná už i používají. Každému je však jasné, o co půjde - spojíte dvě slova "web" a "analyzer" a máte Webalizer (i když mně se to plete a často místo toho napíšu slovo webalyzer - s tvrdým "y"). Kromě HTTP statistik však dokáže navíc generovat i FTP statistiky a má několik příjemných vlastností, které samozřejmě zdůrazním.


 

Měkce na šuplík aneb Šetříme mechaniku

Máte bednu počítače "z ruky" nebo v tak nevýhodné poloze, že je problém při vysunuté CD/DVD mechanice zmáčknout tlačítko EJECT? Někde jsem četl, že do šuplíku by se tlačit nemělo, zařízení to ke zdraví nepřispívá. Naštěstí většina moderních distribucí disponuje šikovným nástrojem eject. Jak z jeho názvu vyplývá, má na starosti vysunutí šuplíku zvolené mechaniky, ale nejen to; umí ho také zasunout, zamknout, nastavit rychlost čtení.


 

NTFS alebo Windows v Linuxe

NTFS ako súborový systém sa objavil v masovom využití vo Windows NT už začiatkom deväťdesiatych rokov. Rôzne jeho verzie neznamenajú pre používateľov Linuxu nič mimoriadne, hádam iba to - a to vravím ironicky v prípade, že ste ešte vôbec nevideli Windows - aby tento súborový systém mohli pripojiť ako ďalší disk a zapisovať naň dáta.


 

Jak startuje systém?

Znáte to - přijdete domů, zapnete počítač a jdete si pro něco na zub, abyste zabili čas, "než to naběhne". V následujícím článku se na počítač podíváme právě v tu dobu, kterou trávíte blouděním po lednici či spíži.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz