přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Textové prostředí

Textové prostředí

reklama

-->

Top, atop, htop a další kamarádi

konzole.jpg

Kdo by neznal program top mj. zobrazující zátěž počítače a další statistiku s tím spojenou. Top ovšem není jedinou možností jak v terminálu sledovat, co počítač vlastně dělá a to zejména v okamžiku, kdy se nám zdá, že toho nedělá dostatečně dost. V tomto článku se podíváme na top a jeho různé varianty.


 

openSUSE Build Service

obs.png

Každému z nás se to už určitě stalo. Přečtete si zajímavý článek, kamarád vám něco ukáže nebo nějak jinak narazíte na zajímavý software. Ale co když onen software není v repozitářích? Pak člověku zbývají dvě možnosti. Počkat a doufat, že to někdo zabalí, nebo se sám zapojit. Tento článek nebude o čekání, ale o tom jak si k vytouženému software dopomoci.


 

Editory pro TeX: Staří mazáci

latex_matematika.jpg

Dvoudílné srovnání textových editorů pro Linux podporujících určitým způsobem TeX, LaTeX, respektive XeTeX. Některé jsou víceúčelové, jiné jsou na tento skvělý nástroj specializované. V prvním díle se podíváme na některé staré známé, kteří mají výhodu především v tom, že alespoň jeden z nich najdete téměř v jakémkoli Linuxu.


 

Mcabber: IM klient pre konzolu zvladajúci nielen Jabber

mcabber.png

Mcabber je pokročilý klient pre protokol Jabberu, ktorý beží v konzole a je ešte vždy aktívne vyvíjaný. Ovláda sa pomocou textových príkazov, ktoré môžete dopĺňať pomocou tabulátora. Umožňuje definovať vlastné skratky pre často používané príkazy. Komunikáciu zaznamenáva do textového súboru. Pomocou Mcabbera sa môžu užívatelia pripájať aj na servery ICQ, AIM, MSN a pod.


 

Správa linuxového serveru: Softwarový RAID prakticky

debain_notext.png

Co je to RAID, jaké jsou jeho typy a pro který byste se měli rozhodnout, jste se již dozvěděli v minulých dílech. Nyní se na něj podíváme z praktického hlediska. Vytváření nového a modifikace stávajícího pole pro vás bude hračkou.


 

Tisk z příkazové řádky trochu jinak

Aneb jak si ulehčit práci například při přípravách na zkoušky...


 

Naplánujte si úlohy pomocou at

konzole.jpg

Unixovský príkaz "at" je súčasťou každého Linuxu i Unixu, ale nájdete ho i vo Windows. Pomocou neho spustíte úlohy vo vami zadanom čase. V tomto príspevku bude návod, ako čo najjednoduchšie príkaz používať.


 

Správa linuxového serveru: Co dělat po instalaci

debain_notext.png

V tomto díle proberu základní poinstalační aktivity a pozvu vás na menší exkurzi do nového systému Debian GNU/Linux. Dozvíte se o několika užitečných nástrojích pro administrátora linuxového serveru.


 

Přehrávání hudby s MPD

mpd.png

MPD znamená Music Player Daemon. Je to démon, který přehrává hudbu, můžete jej ovládat na lokálním počítači nebo vzdáleně přes síť. MPD přitom standardně přehrává hudbu právě na tom počítači, na kterém je spuštěn, zároveň ale umí streamovat přehrávanou hudbu do sítě nebo za pomoci pulseaudio či icecast přehrávat na vzdáleném počítači.


 

Virtuální síť ve VirtualBoxu

virtualbox.png

Dnes se virtualizuje kde co, a tak jistě nikoho nepřekvapí různé virtuální počítače, a když mohou být virtuální počítače, tak proč si rovnou nevytvořit také virtuální sítě spolu s několika či více virtuálními počítači a povýšit tak ze správce počítače na správce počítačové sítě. Nebo bych měl lépe říkat správce virtuální počítačové sítě?


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz