přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, ODPi přechází pod křídla Linux Foundation

ODPi přechází pod křídla Linux Foundation

ODPi

Řízení projektu ODPi, zaměřeného na Big Data a ekosystém okolo technologie Apache Hadoop, přešlo pod organizaci Linux Foundation.


ODPi (Open Data Platform Initiative) je projekt vzniklý letos v únoru z iniciativy čtrnácti významných hráčů na poli velkých dat (Big Data). Cílem je vybudovat ekosystém pro zpracování velkých dat, a to především okolo technologie Apache Hadoop. Projekt nejdříve řídily firmy Pivotal a Hortonworks, to se ale nyní změnilo.

Řízení projektu totiž přešlo pod organizaci Linux Foundation, která kromě podpory vývoje a používání samotného Linuxu spravuje také různé další projekty. Pod souhrnným označením Collaborative Projects najdeme řadu zajímavých a užitečných projektů (např. Core Infrastructure Initiative, Let's Encrypt, Open Mainframe Project nebo Xen Project), na jejichž rozvoji se podílí významné firmy.

Vlastní vývoj platformy bude řídit technický výbor, ostatní záležitosti (organizační, právní, finanční) potom správní rada. Některé firmy intenzivně využívající Hadoop však projekt kritizují. Například Mike Olson z firmy Cloudera říká, že „domovem ekosystému Apache Hadoop je ASF a tam by se mělo pracovat na takových projektech. Ustavení samostatného projektu pod Linux Foundation je matoucí a zbytečné.“

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog