přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, AeroPlayer: Špičkový přehrávač MP3 pro PalmOS

AeroPlayer: Špičkový přehrávač MP3 pro PalmOS

Na jaře roku 2003 jsem zakoupil Palm Tungsten T. Byl hodně přelomový – první s PalmOS 5 a s barevným displejem. Jeho procesor byl dostatečně výkonný na to, aby umožnil přehrávat multimediální obsah. Protože se však jednalo o první model, nebylo hned ze začátku dostupné větší množství kvalitních programů. Svatopluk Vít .


Obrázek: 1.jpg

Úplně nedostatečný byl i přehrávač MP3, který se navíc objevil až dlouho po uvedení Tungstenu na trh. Začal jsem hledat nějakou alternativu a nakonec jsem se rozhodl zakoupit komerční produkt. Pořídil jsem si program AeroPlayer. Od verze 5.5 je k dispozici i česká lokalizace.

Jedná se o přehrávač MP3, AAC a OGG hudebních souborů. Obchodní model firmy je však velmi zajímavý. Program tak můžete získat za celkem čtyři ceny, nebo zdarma. Po stažení zkušební verze si můžete plně otestovat kvality programu. Ovšem pouze na 14 dní. Pokud se rozhodnete dále nezaplatit, přejde AeroPlayer do módu, kdy umí přehrávat jen OGG soubory. Pokud zaplatíte 14,95 USD, předplatíte si funkčnost pro přehrávání MP3 nebo AAC souborů na jeden rok (specifikujete sami).

Firma jej nabízí ke stažení na svých domovských stránkách ve zkušební verzi. Můžete jej plně zkoušet 14 dní bez jakéhokoliv omezení, po uplynutí této doby vám přestane fungovat přehrávání MP3 a AAC souborů, přehrávání OGG souborů je zdarma.

Obrázek: 2.jpg

Obrázek: 3.jpg

Za 24,95 získáte MP3 a AAC na jeden rok. Znamená to, že po dobu jednoho roku můžete libovolně instalovat nové verze programu, registrační číslo bude platit i pro ni. Po roce můžete AeroPlayer používat dál se vším, co jste si zaplatili, ale pouze ve staré verzi. Úplně nejvýhodnější je pak zakoupit tzv. Lifetime registraci (stojí 34,95), která zaručuje všechny formáty a všechny verze na neomezenou dobu. Registrace se provádí na základě HotSync ID. Po zaplacení poplatku je vám vygenerováno registrační číslo, jehož zadáním se „odemkne“ zaplacená funkčnost. Tolik k obchodním záležitostem.

AeroPlayer má funkce, které byste asi u hudebního přehrávače očekávali. Dokáže přehrávat z libovolného adresáře na paměťové kartě a dokáže vytvářet playlisty (seznamy přehrávaných skladeb). Nabízí však několik zajímavých funkcí, které u konkurence nenajdete.

Obrázek: 4.jpg

První a velmi dobrou funkcí je možnost přehrávání na pozadí jiné běžící aplikace. Ono to však na Palmu není tak obvyklé. Spustíte si přehrávání a v klidu se přepnete do jiné aplikace a pracujete s ní. V Linuxu tomu říkáme multitasking. Věřte však, že v roce 2003 to vůbec nebylo myslitelné a byl to asi první program pro PalmOS verze 5, který znám a který toto umožňoval. Při větším zatížení procesoru však může přehrávaná skladba vynechávat.

Minimálními požadavky pro spuštění AeroPlayeru je přístroj s PalmOS verze 5 a vyšší. Musí mít také procesor ARM.

Druhou méně obvyklou funkcí je možnost použití ekvalizéru. Objeví se vám pětipásmový ekvalizér, pomocí něhož můžete upravovat charakteristiku přehrávaného zvuku. Je to trošku zkresleno tím, že zde neexistují nějaké přednastavené volby (typicky Rock, Pop, Classic, které známe z hi-fi věží), musíte pracovat se šoupátky. Nastavení nelze ani uložit, pamatuje si vždy jen to poslední. Další možnost máte při nastavení basové složky hudby, k dispozici je tzv. Super Bass Boost. Obě tyto funkce jsou velmi prospěšné a mohou vám hodně zkvalitnit poslech.

Obrázek: 5.jpg

Třetí možností je použití tzv. skinů, tedy rozdílných vzhledů aplikace. Na domovské stránce najdete odkaz na několik vzhledů určených pro různé palmy (přesněji je jich více než 40). Jsou zde skiny pro PDA s rozlišením 160x160, 320x320 a 320x480. Několik z těch povedenějších můžete vidět i na této stránce.

K dispozici je i program na výrobu skinů. Jedná se o webovou aplikaci, která na základě zadaných parametrů a vložených obrázků vytvoří výsledný soubor. Nemusíte nic instalovat do svého systému, stačí běžný internetový prohlížeč. Výrobce nabízí i přesnou specifikaci, jak skiny vytvářet.

Obrázek: 6.jpg

Z dalších vlastností ještě uvedu možnost přehrávání v módu šetření baterií. Po zadané době zhasne displej, ale program stále běží. Strčíte si tak PDA do kapsy, ono si za nějakou dobu vypne displej a přehrávání stále běží. Výdrž baterií závisí na konkrétním modelu PDA. Důležitou vlastností je také to, že pro přenášení hudebních souborů nepotřebujete žádný speciální software, postačí jen dodávaná kolébka se synchronizačním softwarem, nebo ještě lépe čtečka paměťových karet. Vytvoříte si adresář a do něj nakopírujete hudbu. Tento adresář si můžete vybrat, nebo nechat PDA hledat soubory automaticky na celé kartě.

Program používám více než dva roky a musím říci, že se mi investice do doživotní registrace opravdu vyplatila. Můžu vám program doporučit, protože jeho zvuková kvalita je jinými přehrávači pro PDA nedostižná.

Obrázek: 7.jpg

S příchodem verze 5.5 se objevila možnost přehrávat AAC formát, ale z licenčních důvodů je za něj zapotřebí platit. Poplatek musí odvádět přímo firma Aerodrome. Ta se rozhodla formát AAC podporovat na základě požadavků uživatelů, a tak se doživotní registrace před verzí 5.5 nevztahuje na AAC formát.

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Svatopluk Vít

Svatopluk Vít

Narodil se v Karviné, momentálně je však trvale usazen v Praze. Pracuje na pozici technologického konzultanta pro firmu zabývající se elektronickou komunikací obchodních partnerů. V rámci svých pracovních povinností je často nucen navrhovat rozličná řešení založená na firemních produktech a spolupracující s všemožnými komerčními i opensource nástroji. Je hrdým uživatelem Linuxu a rád prosazuje alternativní řešení do praxe. Ve volném čase poslouchá dobrou hudbu nebo pomáhá kamarádům s provozem webových stránek. A kloubí svůj život s manželkou a dvěma již školou povinnými dcerami.


  • Distribuce: Zorin OS
  • Grafické prostředí: GNOMEPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »