přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, EasyTag vám uspořádá hudbu

EasyTag vám uspořádá hudbu

Udělejte si pořádek ve své hudební sbírce… a použijte k tomu šikovný program EasyTAG, který udělá většinu práce za vás. Tomáš Klos .


Každý, kdo má na svém harddisku rozsáhlejší kolekci hudby, zcela jistě někdy řešil situaci, kdy bylo třeba přejmenovat názvy většího množství souborů nebo doplnit či upravit ID tagy. Pro ty z vás, kteří neví, co to ID tag je, doplním, že se jedná o informace, které s sebou nese každý mpeg, ogg vorbis nebo flac zvukový soubor a které obsahují název skladby, jméno autora, název alba, rok vydání, hudební styl nahrávky a podobně. Pracovat s těmito informacemi umí většina jak softwarových, tak hardwarových přehrávačů. Ty softwarové navíc dokáží ID tagy i upravovat, jelikož však nejsou k této činnosti přímo určeny, jsou úpravy pomocí nich příliš nepohodlné a zdlouhavé.

ID3v2.3 na rozdíl od starší verze podporuje pouze znakovou sadu ISO-8859-1 nebo UTF-16. EasyTAG můžete použít pro konverzi znakové sady ve starší verzi ID3 tagu.

Proto vznikají pro tento účel specializované programy, které mají za úkol udržovat pořádek ve sbírkách hudebních souborů. Jedním z nich je EasyTAG, který najdete na adrese easytag.sourceforge.net. Umí pracovat s řadou zvukových formátů: MP3 a MP2 (ID3v2), FLAC (FLAC Vorbis Tag), OggVorbis (Ogg Vorbis Tag), MP4/AAC (MP4/AAC tag), MusePack a Monkey's Audio (APE tag). Je sice určen primárně pro prostředí GNOME, ale fungovat bude všude, kde je k dispozici GTK2. Česká lokalizace je zatím bohužel neúplná, ale to se snad časem změní k lepšímu.

Obrázek: Program EasyTag

Monkey's Audio je profesionální bezztrátová komprese audio souborů. To znamená, že tímto kodekem zabalený a znovu rozbalený soubor je identický jako originální soubor.

EasyTAG ihned po spuštění začne procházet adresáře a kontrolovat nalezené zvukové soubory. Ty, které mají starší verzi ID tagu (MP3 soubory s ID3v1) nebo mají informace neúplné, označí v seznamu červenou barvou. Můžete začít informace upravovat ručně, nebo využít rozsáhlé CDDB databáze a názvy skladeb v ní vyhledat a stáhnout. EasyTAG má k této činnosti vlastní nástroj, pomocí kterého je hromadné doplnění tagů do skladeb doslova dílem okamžiku. Každý, kdo někdy doplňoval informace o autorovi a názvu skladby ručně, ví, kolik nepříjemné práce a času taková funkce může ušetřit, obzvláště v situaci, kdy potřebujete upravit tagy u většího množství alb. Zajímavá je také možnost načíst názvy souborů z textového souboru.

CDDB je označení databáze názvů skladeb, kterou využívá mnoho různých programů, jako jsou přehrávače, CD grabbery a podobně. Adresa volně přístupné CDDB, kterou si můžete nastavit ve svém softwaru, je freedb.freedb.org.

Databázi lze prohledávat i pomocí webového rozhraní, které najdete na adrese www.freedb.org/freedb_search. php.

Tím ale možnosti EasyTAGu nekončí. Poté, co jsou upraveny ID tagy, je třeba změny uložit. Pokud program zjistí, že název souboru je odlišný od názvu skladby v ID tagu, nabídne možnost automaticky názvy souborů změnit. Což je další velmi příjemná vlastnost. Není nic horšího než stovky souborů s názvy Track01, Track02, Track03... V konfiguraci lze nastavit, jak má program při přejmenovávání zacházet s podtržítky, mezerami, velkými či malými písmeny a podobně. Pomocí zástupných symbolů lze nadefinovat, jak má výsledný název souboru vypadat, zda má obsahovat i název interpreta, pořadové číslo skladby a podobně. Možnosti jsou skutečně obrovské, každý si díky tomu může vytvořit vlastní formát pojmenovávání, který mu bude nejlépe vyhovovat. U souborů, jejichž název obsahuje znaky jiné znakové sady než ISO-8859-1, má EasyTAG problémy se zobrazením – místo těchto znaků zobrazuje jejich číselný kód, což je poněkud rušivé, na funkci programu to však nemá naštěstí žádný negativní vliv.

Program umožňuje řazení podle adresářů nebo podle jména interpreta, vyhledávání v názvech souborů nebo ID tazích, přejmenovávání adresářů a mazání souborů. V nastavení lze definovat přehrávač, který bude program používat pro přehrávání souborů. EasyTAG je pak možné používat jako univerzální nástroj pro správu hudební kolekce a přehrávání hudby. Nenabízí sice takový luxus jako například Amarok, RhythmBox a další, na pomalejších počítačích nebo na systémech bez KDE však může, například ve spojení s populárním přehrávačem XMMS, tuto funkci zastoupit. V takovém případě se bude hodit i možnost vytváření playlistů v rozšířeném formátu M3U, se kterým si většina přehrávačů dokáže bez problémů poradit.

Obrázek: Přejmenování souboru

Pokud nic podobného, jako je EasyTAG, dosud nepoužíváte, rozhodně si jej nainstalujte a vyzkoušejte. Věřím, že si na něj, stejně jako já, rychle zvyknete. Pokud vaše distribuce neobsahuje předkompilovaný balíček, najdete jej na stránkách projektu.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

problem s kodovanim
17. 02. 2006, 13:15:02
Odpovědět  Odkaz 
Jak spravne nastavit kodovani? System mam na iso8859-2, ale rad bych tagy v utf8. Uz mi to fungovalo korektne, ale po akualizaci na easytag-1.99.11-0.1.20060plf je kodovani spatne.
Pokud udelam zmenu v Amaroku, pak to dopadne lepe, ale prozmenu orizne delku interpreta :(
Re: problem s kodovanim
17. 02. 2006, 22:35:43
Odpovědět  Odkaz 
Ja osobne si skladby znacim bez diakritiky... :-( Takze nevim.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz