přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Audacious: modulární hudební přehrávač

Audacious: modulární hudební přehrávač

audacious.png

Audacious je přehrávač hudby. Ač to není hned vidět, používá tento na první pohled minimalistický kousek softwaru rozhraní GTK2, takže je ideální do GNOME nebo Xfce. Jeho hlavní výhody jsou modularita a nepřeberné množství různých vzhledů.


Bylo, nebylo...

Mnoho uživatelů Windows zná program pro přehrávání hudby jménem Winamp. Stal se ve Windows nepsaným standardem, který pronikl snad na každý počítač, protože byl kvalitní a dostupný legálně zdarma. Právě Winamp stanovil, jak má vypadat přehrávač mp3 souborů (které tehdy v devadesátých letech 20. století teprve čekaly na svůj boom v přenosných přehrávačích). Díky svému úspěchu se stal vzorem pro mnoho programů, jeden z nich byl na přelomu tisíciletí také program XMMS určený pro Linux. Ovšem jeho vývojáři jej zanedbali a nechali ustrnout, proto vznikl později přehrávač jménem Beep Media Player, tedy BMP. Z tohoto přehrávače se oddělil program Audacious, který doplnil mnoho zajímavých funkcí a vlastností. Audacious je tedy fork forku napodobeniny Winampu. Tento přehrávač tedy kombinuje dobré vlastnosti několika jiných a přidává své vlastní. Modularita je jedna z podstatných věcí. Jako moduly fungují v Audaciu kodeky pro přehrávání i jednotlivé rozšiřující funkce. Je to vlastně takové lego. A vzhledem k tomu, že používá vzhledy z Winampu, může vypadat prakticky jakkoli.

Okno přehrávače

Audacious po prvním spuštěníAudacious po prvním spuštění

Po prvním spuštění tohoto programu, který se nachází v repozitářích snad každé moderní distribuce, uvidíte malé tmavé okno, které obsahuje základní ovládací prvky. V okně přehrávače toho pravděpodobně příliš nevidíte, je to proto, že není otevřen žádný soubor. K tomuto slouží tlačítko s tradičním symbolem pro vysunutí (eject). V dialogu pro výběr souborů si můžete všimnout speciality Audacia - skin, tedy téma vzhledu, se aplikuje i na dialog pro výběr souborů. To lze samozřejmě potlačit. Najednou můžete otevřít soubor jeden, dva, tři, padesát, kolik jen chcete, nebo celou složku, případně složek několik.

Dialog pro výběr souborů se přizpůsobí vzhledu přehrávačeDialog pro výběr souborů se přizpůsobí vzhledu přehrávače

Dalšími ovládacími prvky v okně jsou tlačítka se symboly play, pause a pod. Jejich funkci snad popisovat nemusím, jistě jste se s nimi již někdy v životě setkali ;) Tlačítka se symboly přetáčení fungují zároveň jako tlačítka po přechod v seznamu skladeb. Podobně jako na mnoha kapesních mp3 přehrávačích se funkce mění podle toho, jestli tlačítko stisknete, nebo podržíte stisknuté. Kromě nich jsou v okně přehrávače i tři táhla. Největší a nejspodnější z nich je určeno k posunu v čase skladby. Dvě menší pak k ovládání hlasitosti (levé) a balancování zvuku do pravého a levého reproduktoru (pravé). V pravé dolní části jsou tlačítka s popisky RAND a REP. Přepínají náhodné pořadí přehrávání skladeb a jeho opakování.

Informace v okně přibylyInformace v okně přibyly

Modrým písmem jsou pak vypsány informace o přehrávané skladbě. Důležité jsou také přepínače na pravé straně. Jejichž miniaturní popisky EQ a PL znamenají ekvalizér a seznam skladeb (playlist). Pomocí nich můžete zobrazovat a skrývat další části uživatelského rozhraní. Okno přehrávače navíc můžete sbalit do malé lištičky poklepáním na vrchní okraj.

Sbalený přehrávačSbalený přehrávač

Seznam skladeb

Přehrávač s otevřeným seznamem skladebPřehrávač s otevřeným seznamem skladeb

Seznam skladeb zobrazíte, nebo skryjete pomocí přepínače PL. Pomocí tlačítek v jeho spodní části můžete skladby přidávat, nebo odebírat. Pokud v něm máte mnoho věcí, můžete v něm vyhledávat pomocí tlačítka s lupou, případně ho rovnat, třídit, nebo naopak zamíchat pomocí čtvrtého tlačítka. Pořadí skladeb lze samozřejmě měnit standardním přetáhnutím myší. Pomocí tlačítka v pravém dolním rohu můžete seznam skladeb uložit, načíst ze souboru a podobně.

Pokud nad skladbou v seznamu podržíte kurzor, objeví se více informacíPokud nad skladbou v seznamu podržíte kurzor, objeví se více informací

Jak jste si možná všimli, obsahuje seznam skladeb i ovládací prvky z hlavního okna. Je to proto, že klávesovou zkratkou [Alt+m] můžete skrýt hlavní okno a ovládat svou hudbu jen ze seznamu. Podobně jako hlavní okno, můžete okno se seznamem skladeb sbalit do úzké nudle. Pokud to uděláte u obou oknech, vypadá to velice minimalisticky, ale vše potřebné máte po ruce.

Chybí jen ovládání hlasitostiChybí jen ovládání hlasitosti

Ekvalizér

Přehrávač, seznam skladeb a ekvalizérPřehrávač, seznam skladeb a ekvalizér

Někdo má ekvalizér rád, jiný mu chuť nepřijde. Já jsem si zvykl na určité nastavení, které nabízí přehrávač Amarok pod názvem Rock a nemohu na něj dopustit. Pokud tedy chcete s ekvalizérem pracovat, funguje to naprosto analogicky k práci se seznamem skladeb: použijete přepínač EQ. Práce s ekvalizérem je pak naprosto intuitivní. Pomocí tlačítka PRESET můžete předvolbu uložit do souboru, nebo naopak nějakou načíst. Mrzí mě, že jsem v Audaciu nenašel ani pár možností předvoleb, jako tomu je například v Amaroku. Proto si předvolbu musíte opatřit někde sami.

Možná jsem ale jen špatně hledal. Každopádně předvolby ekvalizéru jsou totožné s předvolbami z Winampu, takže až budete nějaké hledat, zkuste vyhledávat winamp eq preset.

Pokud se vám zdá, že změny v ekvalizéru se neprojevují, ujistěte se, že je ekvalizér aktivní - v levém horním rohu okna ekvalizéru musí být prosvícené tlačítko EQ.

Sbalit můžete i toto okno. Ekvalizéru v nudli se však nedočkáte, sbalený ekvalizér slouží jako ovládání hlasitosti.

Vše, co potřebujete, je tahle nudleVše, co potřebujete, je tahle nudle

Pokud chcete měnit vzájemné rozložení oken přehrávače, pak platí:

  • Pokud pohybujete okny se seznamem skladeb nebo ekvalizérem jejich tažením za horní lištu, pohybují se nezávisle na zbytku.
  • Pokud pohybujete hlavním oknem, hýbe i s ostatními, ale pouze v případě, že se ho dotýkají.
  • U sbalené varianty lze hýbat pouze oknem s přehrávačem, respektive hýbat celou sestavou, se sbaleným ekvalizérem ani seznamem skladeb hýbat nelze, pokud si toto nevynutíte u vašeho správce oken (například podržením klávesy [Alt] v Xfce).

Přizpůsobení

Audacious lze přizpůsobit několika způsoby. Ať už změnou nastavení, aktivací, případně vypnutím některých modulů, nebo změnou vzhledu. Na to se ale podíváme až v příštím díle.

Druhý díl seriálu: Audacious: Úprava vzhledu a chování.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Audacious: modulární hudební přehrávač
brass 30. 04. 2009, 11:54:57
Odpovědět  Odkaz 
rad jsem ho pouzival v 8.10, ale hodne mi padal, sam se ukoncil atd..., tak jsem skoncil u amaroku, uvidim jak na tom bude u 9.04,

jaka je vase historie u prehavacu?

winamp 2.9x -> foobar -> aimp -> xmms -> audacious -> amarok
Ivan Bíbr Re:Audacious: modulární hudební přehrávač
bibri 1. 05. 2009, 14:48:13
Odpovědět  Odkaz 
winamp 1 :) -> mpg123 -> mpg321 -> mplayer -> XMMS ->Audacious

Už se těším na verzi 2.0. Mohli by trochu zapracovat na optimalizaci, Audacious si vezme i několik procent výkonu. Na Pentiu@120MHz jsem to u XMMS chápal, na C2Duo@2HGz už to moc nechápu. Je to jediné, co mi na něm vadí, jinak je super. Amarok apod jsou na mně moc složité, mně stačí, když to hraje.
Re:Audacious: modulární hudební přehrávač
fri 1. 05. 2009, 16:49:14
Odpovědět  Odkaz 
BMP/Amarok - Audacious/Amarok 1 - (Rhythmbox/banshee)- Amarok 2/Audacious
Audacious: modulární hudební přehrávač
spooky.LN 30. 04. 2009, 16:05:33
Odpovědět  Odkaz 
AminetRadio >> xmms >> mpd
Petr Šafařík Audacious: modulární hudební přehrávač
Peťoš 30. 04. 2009, 16:19:31
Odpovědět  Odkaz 
WinAMP > XMMS > Amarok (1) > Listen > Exaile
Jiří Eischmann Audacious: modulární hudební přehrávač
Jiří Eischmann 30. 04. 2009, 16:27:12
Odpovědět  Odkaz 
WinAmp->Amarok->Banshee
Audacious: modulární hudební přehrávač
Vojtěch Trefný 30. 04. 2009, 17:08:10
Odpovědět  Odkaz 
XMMS → Audacious → SMPlayer (což platí pro "jednorázové" přehrávání, na pozadí mi při práci stále běží MPD/MPC jako kulisa).
Petr Vorálek Audacious: modulární hudební přehrávač
nazir 30. 04. 2009, 19:54:42
Odpovědět  Odkaz 
EaglePlayer+AmigaAMP -> XMMS/Audacious+(G)Mplayer -> AmaroK+Kaffeine
(Držím se zvyku mít jeden player na přehrávání své kolekce a druhý na náhodné soubory (navrhované mp3 z last.fm atd)...
Audacious: modulární hudební přehrávač
Gr4nis 30. 04. 2009, 19:54:49
Odpovědět  Odkaz 
ked sku*vili Amarok, presiel som na Exaile a som spokojny... jednoduchy, ale skvely
Audacious: modulární hudební přehrávač
Pravicový extremista 1. 05. 2009, 11:45:25
Odpovědět  Odkaz 
sonique -> winamp -> amarok -> exaile

(od 2005, pokud mám dělat pár dní s něčím, na čem běží win, provozuju foobar. krátkodobě jsme testoval též jajuk, quod libet, rhytmbox a asi i nějaké další. Jajuk je super, ale moc náročný na hardware a velký monitor, zbytek mě příliš nezaujal. nejlepší přehrávač je pro mě dodnes Amarok 1.4)
Audacious: modulární hudební přehrávač
alfonz mucha 1. 05. 2009, 12:29:38
Odpovědět  Odkaz 
na win... WinAmp a MPC
pak XMMS > Audacious > MPlayer > Rhythmbox > Banshee > Songbird > Rhythmbox

k Rhythmboxu bych řekl, že se mi líbí to, že se o něj nemusím vůbec starat, je rychlý, lehký, zvládne obrovskou kolekci a v neposlední řadě hravě dobře i bez ekvalizéru a bez lagů a škobrtnutí...
Re:Audacious: modulární hudební přehrávač
alfonz mucha 1. 05. 2009, 12:31:29
Odpovědět  Odkaz 
EDIT..
a v neposlední řadě hraje dobře i bez ekvalizéru a bez lagů a škobrtnutí...
Audacious: modulární hudební přehrávač
lzap 4. 05. 2009, 13:55:36
Odpovědět  Odkaz 
xmms > amarok > rhythmbox
Miroslav Hrončok Audacious: modulární hudební přehrávač
Miro Hrončok 4. 05. 2009, 14:47:47
Odpovědět  Odkaz 
Na Windows jsem používal jen Windows Media Player, na Linuxu pak Amarok (na desktopu ho pořád mám - 1.4) a na EEE Audacious.
Audacious: modulární hudební přehrávač
rionka 6. 10. 2010, 19:29:42
Odpovědět  Odkaz 
zajimave. na linuxu jsem nejprve pouzivala rhythmbox, ale pak jsem objevila exaile a nedam na nej dopustit. audacious je velmi hezky minimalisticky, prave jsem ho vyzkousela v Sabayonu 5.2, ale chybi mi nektere funkce. na druhou stranu zcela chapu, ze jsou lide, kteri prave toto vyzaduji. je sikovny, doporucim ho, i kdyz na nej neswitchnu :) fajn clanek, diky.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Hrončok

Miroslav Hrončok

Linux používám od roku 2004, aktivně se o něj zajímám od roku 2007, kdy jsem napsal svůj první článek pro LinuxEXPRES. Od roku 2009 jsem pracoval pro Liberix jako redaktor LinuxEXPRESu, od roku 2011 do konce roku 2012 jako jeho šéfredaktor. Nyní pracuji v Red Hatu, kde rozšiřuji distribuci Fedora o nové balíčky. Zároveň studuji na FIT ČVUT, kde se zabývám 3D tiskem a vyučuji několik předmětů. Spoluorganizuji pražskou konferenci LinuxDays a aktivně se účastním mnoha dalších českých linuxových akcí, jako přednášející nebo jako výpomoc.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog