Typickým použitím myšlenkové mapy je SWOT analýza projektu; lze ji pochopitelně vytvořit na papíře, ale špatně se s ní pracuje dál a špatně se prezentuje. XMind obsahuje dostatečné množství prvků, s jejichž pomocí lze vytvořit reprezentativní myšlenkovou mapu, kterou můžete bez obav použít jako živou prezentaci nebo jako přílohu obchodní nabídky.
Každá mapa má centrální téma, z něhož se větví podtémata a jejich podtémata. Vzniká tím strom, který lze v programu zobrazit mnoha způsoby – jako organizační schéma, jako tabulku, jako „rybu“ nebo jako logický diagram. Jednotlivé větve lze graficky odlišit (barevnost bublin a spojnic), lze připojit vlastní obrázky a také obrázkové značky (markers).
Výstup
Výsledek lze uložit jako obrázek, HTML stránku nebo ve formátu pro FreeMind (zavedený open-source program pro vytváření myšlenkových map). Celou mapu lze také označit a zkopírovat do schránky jako strukturovaný text; přímý export do PDF je možný po zakoupení ročního předplatného a varianty XMind Pro. Ta je také klíčem k dalším funkcím, které jsou však pro běžnou práci jednotlivce postradatelné. XMind Business je určen firmám a obsahuje navíc možnost vytvářet vlastní barevná schémata, Ganttův diagram s rozšířenými vlastnostmi, sdílení map přímo se spolupracovníky a export do více formátů.
S programem je propojena služba Xmind Share, jež se používá pro sdílení vytvořených map na webu xmind.net – ten je také cenným zdrojem již hotových map, které můžete použít jako šablony. Program ale několik šablon obsahuje – např. pro záznam schůzky, plánování projektu, organizační schéma nebo procesní diagram.
XMind není jedinou aplikací, která umožňuje vytvářet myšlenkové mapy, ale je jednou z těch profesionálních a navíc open source. Může nahradit iMindMap Tonyho Buzana, který myšlenkové mapy vynalezl.
Článek vyšel ve čtvrtém čísle magazínu Open source & praxe.