přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, ownCloud: Open source řešení pro ukládání dat v cloudu

ownCloud: Open source řešení pro ukládání dat v cloudu

ownCloud

Při práci na větších projektech člověk často používá všemožné nástroje, aby si usnadnil práci s dílčími úkoly. Už ne tak často se ale stává, aby pomocný nástroj přežil samotný projekt a svým dopadem ho dokonale zastínil. Právě takové to bylo v našem případě. V rámci budování nového výpočetního clusteru jsme potřebovali efektivně sdílet velké dokumenty, a to jak uvnitř firmy, tak i s externími dodavateli. Běžná řešení typu Dropbox kvůli vysokému stupni důvěrnosti nepřicházela v úvahu. Rozhodli jsme se proto pro otevřenou platformu ownCloud, která nabízí podobnou funkčnost s jedním významným rozdílem - data jsou uložena na našem vlastním hardware.


Společnost ownCloud vznikla v roce 2011 s cílem nabídnout svobodnou alternativu k proprietárním poskytovatelům služeb pro ukládání dat v cloudu. Výsledný produkt - ownCloud server - umožňuje na téměř libovolném stroji zdarma postavit službu konkurující již zmíněnému Dropboxu nebo třeba Google Drive.

Uživatelské rozhraní

Uživatelé přistupují k datům přes webový prohlížeč nebo pomocí desktopových či mobilních klientů. Existují klienti pro všechny významné operační systémy, přičemž ti desktopoví jsou k dispozici zdarma a mobilní za symbolický poplatek.

Desktopový klient je aplikace běžící na pozadí operačního systému. Pro svou funkci potřebuje adresu ownCloud serveru, uživatelské jméno, heslo a také složku, kterou průběžně synchronizuje se serverem. Uživateli pak stačí nahrát dokumenty do zmíněné složky a během několika minut se na serveru objeví jejich kopie. Pokud provede změny v době, kdy nemá možnost připojení, změny se synchronizují při nejbližší možné příležitosti. Stav synchronizace je možné zkontrolovat rychlým pohledem na ikonu aplikace, která je obvykle viditelná v hlavním panelu (Windows) nebo menu baru (OS X, Linux).

Obr. 1: Náhled ikon při synchronizovaném stavu, během synchronizace a při chybě Obr. 1: Náhled ikon při synchronizovaném stavu, během synchronizace a při chybě

Sympatickou vlastností klienta je, že pro spojení používá šifrovaný protokol HTTPS a cílový port tcp/443. Provoz vznikající během synchronizace je tedy neodlišitelný od běžného webového provozu a snadno tak projde firewallem třeba v hotelu nebo na letišti.

V nastavení je navíc možné vyloučit ze synchronizace soubory nad určitou velikost nebo odpovídající určité masce. Uživatel se tak může například rozhodnout na stolním počítači synchronizovat vše, zatímco na notebooku s menším diskem vyloučit videa a .iso soubory.

Na mobilních zařízeních s operačními systémy iOS a Android jsou k dispozici jednoduché aplikace pro přístup k datům na serveru. Stojí zhruba jeden dolar a oproti desktopovým klientům nesynchronizují data na lokální úložiště s výjimkou malé cache pro naposledy navštívené soubory. Pro správnou funkčnost tedy vyžadují datové připojení.

Obr. 2: Webové rozhraní pro administraci v Safari Obr. 2: Webové rozhraní pro administraci v Safari

Webové prostředí

Z počítačů a mobilních zařízení bez příslušného klienta jsou soubory stále dostupné přes webové rozhraní serveru. Pro přístup slouží stejné údaje jako pro připojení klientů. Prostředí je lokalizováno do českého jazyka a na pohled působí velmi přehledně.

Přihlášený uživatel má možnost stáhnout nebo nahrát zvolené soubory, zobrazit nahrané obrázky formou galerie, případně stáhnout starší verze souborů, pokud je k tomu serverová část patřičně nastavena. OwnCloud se nesnaží nahradit nástroje k verzování určené, stále je ale tato možnost sympatická a v našem prostředí využívaná.

Významnou částí je možnost snadného sdílení souborů i adresářů, a to jak mezi registrovanými uživateli, tak pomocí odkazu. V prvním případě se zvoleným uživatelům sdílený obsah zobrazí přímo v synchronizované složce, jako by šlo o jejich vlastní data.

V případě sdílení pomocí odkazu dojde k vytvoření unikátní URL adresy, kterou je následně možné zaslat třeba emailem obchodnímu partnerovi. Adresa funguje jako odkaz k přímému stažení souboru nebo zobrazení obsahu adresáře či obrázkové galerie. Přístup je možné snadno dodatečně chránit heslem nebo časově omezit jeho platnost. V našem prostředí tuto funkci používáme například ke sdílení galerií fotek z teambuildingů a dalších firemních akcí.

Obr. 3: Náhled galerie v Safari Obr. 3: Náhled galerie v Safari

Serverová část

Instalace serverové části je poměrně přímočará a aplikace byla bezpochyby navržená tak, aby se dala provozovat například i na sdíleném webhostingu. Rozpaky na první pohled budí použitý programovací jazyk, serverová komponenta je totiž napsaná v PHP. Je tedy zřejmé, že výkon a škálování bude horší než u komerčních nástrojů typu RushFiles, aplikace zato poběží téměř kdekoliv. V našem prostředí s necelou stovkou aktivních uživatelů navíc žádné problémy s výkonem nepozorujeme a jediným důvodem pro přidání druhého CPU jádra bylo pomalejší zobrazování webových galerií.

Serverová komponenta pro svůj běh vyžaduje Linux, podporovanými distribucemi jsou Debian, Ubuntu, SUSE a RHEL/CentOS. Pro každou z nich je k dispozici repozitář s hotovými balíčky. Pro instalaci do nestandardního prostředí je možné stáhnout .bz2 nebo .zip archiv, který následně stačí rozbalit do zvoleného adresáře a nastavit práva. Vlastní provoz aplikace pak vyžaduje jen Apache webserver s podporou PHP a vhodný databázový server, nejčastěji MySQL nebo MariaDB.

Pokud by měl být ownCloud nabízen jako placená služba koncovým uživatelům, je vhodné zvolit některý z pokročilejších modelů instalace. Ty jsou velmi pěkně zdokumentovány v instalační příručce a ovykle zahrnují HAproxy loadbalancer, sdílenou storage pro data a následné zdvojení všech komponent.

Sluší se dodat, že přestože na serveru používáme podporovanou distribuci CentOS, instalovali jsme z .bz2 archivu. Jedním z důvodů byl fakt, že v repu pro CentOS byla v době instalace starší verze než v archivu. Hlavním důvodem pak to, že aktualizace z repozitáře neprobíhají tak, jak jsme na CentOSu zvyklí.

Aktualizace serveru

Starost o aplikaci instalací nekončí a v případě ownCloudu to platí dvojnásob. U otevřených aplikací tohoto typu jsme si na určité bolesti již navykli, stejně ale neškodí některé situace zrekapitulovat.

Dokumentace k ownCloudu zmiňuje tři možnosti aktualizace serverové komponenty - manuální instalace nejnovější verze, aktualizace z repa a použití vestavěné Updater aplikace. Silně doporučená je možnost první, tedy manuální instalace. Za povšimnutí stojí, že tato varianta nekoresponduje s doporučenou medodou instalace, a sice instalací z repozitáře.

Důvodem je zřejmě fakt, že zatímco aktualizace z repozitáře obvykle nevyžadují zásah administrátora, u ownCloudu toto neplatí. Aktualizací z repozitáře dojde pouze k přepsání PHP kódu jeho nejnovější verzí, což je pouze první krok k úspěšnému dokončení procesu.

Následovat by měla aktualizace databázového schématu, instalovaných modulů a v některých případech i samotných uživatelských dat. Tyto kroky se již provádí ručně. Problém však nastane ve chvíli, kdy jste aktualizace nějaký čas neprováděli a verze nainstalovaná z repa nepodporuje přechod z verze předcházející. Co s tím?

Přesně v této situaci jsme se ocitli, když se v námi používané verzi 8.0 objevila bezpečnostní chyba a v repozitáři již byla verze 9.1. Nakonec nezbylo než postahovat všechny tzv. major releases (8.1, 8.2, 9.0) mezi verzí původní a současnou a strávit příjemný půlden postupnou aktualizací. Časově je to přitom od 8.0 k 9.1 pouhých pár měsíců, takže se určitě nejedná o situaci ojedinělou. Jednoznačně pozitivně ale hodnotím fakt, že celý proces nakonec proběhnul bez jediného zádrhelu, což ve světě IT není nikdy zaručeno.

Závěrem

Už vlastně ani nevím, jak dopadnul projekt, kvůli kterému jsme původně ownCloud vůbec nainstalovali. Platforma pro snadné sdílení souborů ale žije dál. Časem jsme ji napojili na interní LDAP a dnes ji používá celá firma. Občas některému ze zákazníků pošleme odkaz na soubor chráněný heslem nebo neveřejnou galerii. Tak jako tak, ownCloud vždy budil  ohlas ze strany uživatelů. A jsme rádi, že dosud to vždy byl ohlas pozitivní.

Pavel Žák

Pavel Žák

Autor článku je cloud architekt společnosti Master Internet.

 

Nahoru

Příspěvky

ownCloud: Open source řešení pro ukládání dat v cloudu
Jiří Meitner 2. 05. 2018, 11:14:02
Odpovědět  Odkaz 
OwnCloud jsem používal, ale přešel jsem na svobodnější NextCloud, který z OwnCloudu vychází Funkčně jsou myslím tyto produkty srovnatelné a je zde i nějaká kompatibita - owncloud klient se umí připojit na nextcloud server a obráceně.
Michal Breškovec ownCloud: Open source řešení pro ukládání dat v cloudu
Michal Breškovec 2. 05. 2018, 13:04:50
Odpovědět  Odkaz 
ownCloud, má smysl se jím ještě zabývat, když je tu Nextcloud, kam odešel zakladatel ownCloudu s polu s hlavními vývojáři? Vývoj Nextcloudu se žene vpřed,zatímco ownCloud je v podstatě mrtvola.
ownCloud: Open source řešení pro ukládání dat v cloudu
martin 3. 05. 2018, 10:16:09
Odpovědět  Odkaz 
Co vas vedlo k nasazeni ownCloudu, misto NextCloudu?
Nebo pouzivate ownCloud z doby, kdy jeste NextCloud nebyl?
Co byste pouzili na novou instalaci?
ownCloud: Open source řešení pro ukládání dat v cloudu
Pavel Žák 3. 05. 2018, 17:28:39
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

v době kdy jsme ownCloud nasadili už nextCloud existoval, ale byl poměrně nový a měl daleko menší komunitu. Takže ownCloud jsme vyzkoušeli jako první a fungoval "na první dobrou".

Jak jsem psal v článku, měl sloužit pouze jako podpora jednoho projektu, takže jsme v danou chvíli byli velmi spokojeni a nebyl důvod dál hledat.

Dneska s odstupem bych zřejmě jako první zkusil nextCloud, protože některé featury ownCloudu jsou k dispozici jen v placené verzi. Ale netrápí nás to tolik abychom přecházeli a ownCloud bych rozhodně neoznačil za mrtvý. Prostě vzniknul fork :-)
ownCloud: Open source řešení pro ukládání dat v cloudu
aasami 4. 07. 2018, 07:53:54
Odpovědět  Odkaz 
Tak ja by som ho za mrtvy oznacil. Zaujimalo by ma ake mate skusenosti s aktualizaciami ownCloudu? Moja skusenost je ze sa to (takmer) vzdy rozbilo a zakazdym som musel nieco ine riesit aby sme mohli fungovat ako pred aktualizaciou. Hned ako sa objavil Nextcloud som bez vahania migroval a odvtedy som nemal ziadny problem s upgradami na vyssie verzie. S mojej skusenosti nevidim ziadny dovod zvolit ownCloud pred Nextcloudom.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz