přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Rotoscope: A fotky jsou jako kreslené

Rotoscope: A fotky jsou jako kreslené

rotoscope.png

Rotoscope je program pro převod fotek na kreslené obrázky. K čemu to může být užitečné? Pokud zrovna neděláte animovaný film, pak na tom slávu ani peníze nezískáte, výsledek ovšem může stát za to a tak přinejmenším potěší.


Ve výtvarné výchově jsem ve škole nikdy neoslňoval. Buď se to nelíbilo mně, učitelce nebo nám oběma. Proto jsem se raději věnoval různému slepování papírových i těch umělohmotných modelů, kde jsem základní formu nebo grafické ztvárnění nemusel příliš řešit. Z toho a jiných praktických důvodů předem omluvte moje grafické ztvárnění, předpokládám, že dosáhnete lepších výsledků a tak, pokud se vám nebude něco zdát, není to chyba programu. ;-)

Rotoscope je nástroj určený k převodu fotografií a jiných obrázků do kreslené podoby. Celý proces by se přitom dal shrnout celkem do třech kroků:

Rotoscope pravděpodobně nebude součástí vaší distribuce. Na stránkách projektu si můžete stáhnout balíček pro Ubuntu respektive Debian (32 bitová verze), verzi pro Windows nebo zdrojové kódy. Aplikaci pak najdete v nabídce aplikací.

Z hlavní nabídky File | Load Image načtěte upravovaný obrázek.

Nyní pomocí klikání levým tlačítkem myši vybírejte jednotlivé oblasti. Nejlepší jsou uzavřené tahy, klidně přitom můžete označovat jednotlivé části vícekrát. Prvním kliknutím určíte začátek a dál se vám už bude objevovat kreslená křivka. Jakmile se chcete posunout dál a začít označovat další oblast, ukončete tah pravým tlačítkem myši a postupujte znovu od začátku. Pokud se spletete, vraťte se do předchozího kroku pomocí nabídky Edit | Undo (škoda jen, že tlačítko Zpět neumístil autor programu také do panelu nástrojů nahoře). Konečně v závislosti na barvě obrázku si můžete nastavit pro lepší zvýraznění barvu kreslené obrysové čáry (Outline color). Další volby nehledejte.

Označený obrázek před vykreslenímOznačený obrázek před vykreslením

Nejen na závěr, ale i v průběhu označování jednotlivých částí obrázku je dobré stisknout tlačítko Render pro vykreslení vybraných částí. Z počátku doporučuji toto vykreslování (náhled) provádět po každém kroku (jakmile označíte nějakou část obrázku) a kontrolovat tak správnost postupu. Pokud se vám přitom oblast vykreslí na první pohled "divně", pak zpravidla není tah ukončen v počátečním bodě. Jakmile později získáte trochu cviku, můžete vykreslení provádět méně často.

Vykreslení obrázkuVykreslení obrázku

V okně s výsledkem vykreslení se vlevo nahoře nachází tlačítko Save As (uložit jako). Tím můžete obrázek snadno uložit, tolik teorie programu Rotoscope. Bohužel se obrázek ukládá jako bitmapa a ne jako vektor.

Já pod obrazJá pod obraz

Zkuste to a uvidíte

Je to zábava u které předem není jasné, jak to vlastně dopadne. O dost hezčí autoportrét najdete přímo na úvodní stránce projektu. Galerii obrázků pak tamtéž pod odkazem Gallery. Pokud vás obrázky vytvořené pomocí Rotoscope zaujmou stejně jako mě, pak neváhejte už ani chvíli a staňte se umělcem ve svém vlastním světě. ;-)

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Rotoscope: A fotky jsou jako kreslené
Honza 29. 01. 2010, 08:46:12
Odpovědět  Odkaz 
Nejsem si tak úplně jistý, co to přináší jiného, než když si v Inkscape vytrasujete bitmapu do křivek (spolu s možností různých možností, kterými se proces řídí).

:)
Martin Šín Rotoscope: A fotky jsou jako kreslené
Martin Šín 29. 01. 2010, 13:32:46
Odpovědět  Odkaz 
Máte pravdu. Ten efekt v Inkscape je pěkný (nabídka: Křivka - Trasovat bitmapu), v základu existuje podobný také v OO.org Draw... V čem je tento program alespoň z mého pohledu lepší - je ta kreativita spojená s vytvářením obrázku, zatímco v ostatních programech se použije nějaký ten efekt a doladí se jeho volby, tady záleží na šikovnosti a kreativitě -- výsledek může dopadnout různě. Oproti jiným pokročilým programům je Rotoscope jednoúčelový a to může hrát také svou roli.
rotoscope
Jitka 26. 08. 2010, 20:13:29
Odpovědět  Odkaz 
Poradíte mi jak zprovoznit program rotoscope. Stáhla jsem si ho, ale nepracuje (nejde otevřít).Stáhla jsem si i program glade3(prý je k tomu nutný).Absolutně si nevím rady.Děkuji
Rotoscope: A fotky jsou jako kreslené
Kibo 29. 01. 2010, 11:08:07
Odpovědět  Odkaz 
Řekl bych ,že se jedná o trasování bitmapy. Kromě tradičního trasování v programech jako Corel, Flash, Inkscape, .., podobného efektu dosáhnete např v Gimpu efektem posterizovat.
Tomáš
Re:Rotoscope: A fotky jsou jako kreslené
Kibo 29. 01. 2010, 11:14:53
Odpovědět  Odkaz 
Tím samozřejmě nechci nijak snižovat hodnotu článku. Jsem moc rád, že se zde podobné články objevují. Autorovi moc děkuji.
Tomáš
Rotoscope: A fotky jsou jako kreslené
Honza 1. 02. 2010, 08:15:27
Odpovědět  Odkaz 
Ahoj, tvoje Jawka? Taky mám takovou, ale černou. Tak zdar! :) Dneska už tyhle motorky taky mizej....
Martin Šín Re:Rotoscope: A fotky jsou jako kreslené
Martin Šín 1. 02. 2010, 08:47:21
Odpovědět  Odkaz 
Ano, už se těším (doufám) až letos vyjedu.. Tohle je z té lepší strany, z druhé se seznámila s Fordem. :-(

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz