přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 9/2005

Debian 9/2005

I v úterý může být svátek

16. srpna oslavil projekt Debian své už dvanácté narozeniny. Aby tento den získal ještě svátečnější nádech, český překladatelský tým si na toto datum načasoval oficiální oznámení o dokončení překladu po-debconf šablon. K překladu více než 10000 řetězců přispělo celkem 10 dobrovolníků, díky nimž budeme mít v Etchi všechny (od)instalační otázky balíčků pěkně počeštěné.

Utnubu

Když zhruba před rokem vznikla distribuce Ubuntu založená na vývojové větvi Debianu, její představitelé se dušovali, že úzká spolupráce s mateřským Debianem je jejich velkou prioritou. Po poměrně slibném začátku se však ukázalo, že ne všichni vývojáři se starají o zasílání užitečných úprav balíčků zpět do Debianu. Jako reakce na tento stav vznikla skupina nazvaná Utnubu. Jak již název napovídá, jejím cílem je dělat to stejné jako Ubuntu, ale obráceně - tj. brát z Ubuntu věci chybějící v Debianu a vracet je do původních balíčků. Chcete-li se zapojit, nemusíte mít programátorské nebo balíčkovací schopnosti. Stačí, když si všimnete nějakého programu nebo jiného výchozího nastavení, které vám v Debianu chybí a sdělíte to v diskusní skupině utnubu-discuss@lists_alioth_debian_org.

Debtags

Balíčky v Debianu jsou historicky rozděleny podle zaměření balíčku do několika sekcí, například dokumentace, editory, hry, knihovny, vývoj, pošta, x11 apod. Každý balíček patří nejvýše do jedné sekce. Jak časem rostl počet balíčků a uživatelé objevovali nové úžasné programovací jazyky a trendy, bylo zapotřebí obsah některých sekcí zpřehlednit a vyčlenit tak do samostatné skupiny (takto například vznikly sekce perl, python, kde a gnome).

V současné době existuje v Debianu okolo 35 skupin, ovšem uznejte sami, že rozdělení 15000 balíků do 35 skupin není pro vyhledávání příliš přehledné. Z tohoto důvodu vznikl systém Debtags, který může každému balíčku přiřadit libovolný počet uživatelsky definovaných značek. Srovnejte informační hodnotu sdělení, že balíček patří do sekce net s následujícím popisem pomocí značek: Use::Chatting, Technology::IRC, Role::Server. Rozdíl je naprosto propastný. Kromě toho, že nad takto kategorizovanými balíčky lze mnohem lépe vyhledávat software podle určitých vlastností, můžete třeba položit dotaz Nabídni mi software podobný tomu, který již mám instalován.

Důležité je, že se podpora Debtags nedávno oficiálně dostala do vývojové větve Debianu, takže dobrodružnější povahy již mohou testovat.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Příspěvky

Debian 9/2005
ilja 26. 10. 2008, 15:45:52
Odpovědět  Odkaz 
A nešlo by do synapticu portovat program "alien" který by automaticky překládal balíčky rpm-deb-tgz=zdrojáky a instaloval-odinstaloval včetně závislostí?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz