přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 9/2005

Debian 9/2005

I v úterý může být svátek

16. srpna oslavil projekt Debian své už dvanácté narozeniny. Aby tento den získal ještě svátečnější nádech, český překladatelský tým si na toto datum načasoval oficiální oznámení o dokončení překladu po-debconf šablon. K překladu více než 10000 řetězců přispělo celkem 10 dobrovolníků, díky nimž budeme mít v Etchi všechny (od)instalační otázky balíčků pěkně počeštěné.

Utnubu

Když zhruba před rokem vznikla distribuce Ubuntu založená na vývojové větvi Debianu, její představitelé se dušovali, že úzká spolupráce s mateřským Debianem je jejich velkou prioritou. Po poměrně slibném začátku se však ukázalo, že ne všichni vývojáři se starají o zasílání užitečných úprav balíčků zpět do Debianu. Jako reakce na tento stav vznikla skupina nazvaná Utnubu. Jak již název napovídá, jejím cílem je dělat to stejné jako Ubuntu, ale obráceně - tj. brát z Ubuntu věci chybějící v Debianu a vracet je do původních balíčků. Chcete-li se zapojit, nemusíte mít programátorské nebo balíčkovací schopnosti. Stačí, když si všimnete nějakého programu nebo jiného výchozího nastavení, které vám v Debianu chybí a sdělíte to v diskusní skupině utnubu-discuss@lists_alioth_debian_org.

Debtags

Balíčky v Debianu jsou historicky rozděleny podle zaměření balíčku do několika sekcí, například dokumentace, editory, hry, knihovny, vývoj, pošta, x11 apod. Každý balíček patří nejvýše do jedné sekce. Jak časem rostl počet balíčků a uživatelé objevovali nové úžasné programovací jazyky a trendy, bylo zapotřebí obsah některých sekcí zpřehlednit a vyčlenit tak do samostatné skupiny (takto například vznikly sekce perl, python, kde a gnome).

V současné době existuje v Debianu okolo 35 skupin, ovšem uznejte sami, že rozdělení 15000 balíků do 35 skupin není pro vyhledávání příliš přehledné. Z tohoto důvodu vznikl systém Debtags, který může každému balíčku přiřadit libovolný počet uživatelsky definovaných značek. Srovnejte informační hodnotu sdělení, že balíček patří do sekce net s následujícím popisem pomocí značek: Use::Chatting, Technology::IRC, Role::Server. Rozdíl je naprosto propastný. Kromě toho, že nad takto kategorizovanými balíčky lze mnohem lépe vyhledávat software podle určitých vlastností, můžete třeba položit dotaz Nabídni mi software podobný tomu, který již mám instalován.

Důležité je, že se podpora Debtags nedávno oficiálně dostala do vývojové větve Debianu, takže dobrodružnější povahy již mohou testovat.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Příspěvky

Debian 9/2005
ilja 26. 10. 2008, 15:45:52
Odpovědět  Odkaz 
A nešlo by do synapticu portovat program "alien" který by automaticky překládal balíčky rpm-deb-tgz=zdrojáky a instaloval-odinstaloval včetně závislostí?

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Kuře


  • Distribuce: Debian GNU/Linux

| blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »

Tagy