přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Zálohování dat: 4 strategie pro firemní bezpečnost

disk.png

Pokud se pohybujete ve světě IT, tak dříve či později skončíte u faktu, že vaše data jsou to nejcennější, co máte, a proto je nutné je pravidelně zálohovat. Všude si můžete přečíst, jaký program využít a jaká média, méně často pak už jen popis, jak vlastně zálohovat. Pokusím se vám popsat několik zálohovacích strategií, které mají největší význam především pro firmy. 


 

Recenze knihy Digitální fotografie v programu GIMP podruhé

GIMP_kniha.jpg

Jaké je druhé aktualizované vydání této knihy od autora Lubomíra Čevely? Jak se liší od toho prvního? Pro koho se kniha hodí? V čem je tak dobrá? Na tyto a další otázky se pokusíme odpovědět v tomto článku.


 

GLPI: Inventár – evidencia IT prostriedkov

glpi_logo.png

V tejto už piatej časti nás čaká záložka Inventár. Jej hlavnou funkciou je možnosť evidovať a následne spravovať nielen IT prostriedky, ktoré je možné previazať s ostatnými časťami GLPI.


 

Německý parlament se staví proti softwarovým patentům

dvatydny.gif

Canonical bude rozdělovat vybrané peníze na Ubuntu prospěšné programy. Mandriva má dalšího potomka – nadace OpenMandriva vydává první alfa verzi své distribuce. Jižní Tyrolsko volí open source – tisíce počítačů ve státní správě a zdravotnictví přejdou na LibreOffice. A Němci bojují proti softwarovým patentům, které se nám nenápadně usazují na dvorku.


 

BackupPC: Výkonný a komplexní nástroj pro snadné zálohování dat

backuppc.jpg

Zálohování není oblíbenou činností nikoho. Nejrůznější programy se nám proto snaží tuto činnost ulehčit, jak to jen jde. Každý z nich na to ale jde po svém. V tomto článku se podíváme na jeden méně známý program, který by si pravděpodobně zasloužil více pozornosti, než se mu dostává. 


 

GLPI: Šablóny požiadaviek

glpi_logo.png

Šablóny požiadaviek je druhá významná funkcia, ako si prispôsobiť GLPI našim potrebám. Ukážeme si, ako si zjednodušiť zadávanie požiadaviek a upraviť obrazovku štandardného a zjednodušeného rozhrania.


 

Recenze knihy: IT management – jak na úspěšnou kariéru

lukac_management.jpg

Někdo si manažerskou kariéru v informačních technologiích cíleně vybírá, jiný k ní přijde „jako slepý k houslím“. Ať tak či tak, je to práce dost významně odlišná od toho, co zažívá člověk pracující přímo s prostředky IT. Právě zejména pro čerstvé manažery přicházející z technických pracovních pozic je určena kniha Ľubomíra Lukáče. 


 

GLPI: Podpora – nástroj na procesné riadenie servisných prípadov

glpi_logo.png

V tretej (a štvrtej) časti konečne začneme reálne pracovať a preberieme si záložku Podpora, ktorá je hlavnou funkciou programu GLPI. V spojení s tým, čo sme si ukázali v predchádzajúcej časti, sa pred nami naplno otvorí svet programu GLPI. 


 

Moodle - kompletní průvodce tvorbou a správou elektronických kurzů

Moodle.png

Moodle je kvalitní opensource e-learningový systém (LMS) s širokou uživatelskou základnou a stále strměji rostoucí popularitou nejen ve školství, ale i v komerční sféře. Stále více firem totiž přichází na výhody vzdělávání zaměstnanců pomocí e-learnigu a Moodle je logickou volbou, která dokáže s malými náklady zefektivnit systém vzdělávání. Knih, které byly kdy v češtině o Moodle vydány, bychom spočítali na prstech jedné ruky, a přitom nebyly nikdy tak kvalitní jako kniha, kterou vám v následujícím článku představíme. V čem je tak dobrá?


 

PCLinuxOS – nedoceněná linuxová distribuce?

pclos.png

V dnešní době se o dění kolem Linuxu vůbec nedá mluvit jako o klidném období. Gnome3 si stále hledá své příznivce, Unity v Ubuntu připravilo tento systém o mnoho uživatelů a všechny konkurenty již delší dobu v oblíbenosti válcuje Linux Mint. V tuto dobu přichází změny také v českém Ubuntu, které opouští „vedoucí komunity“, a stále je velké množství uživatelů, kteří nenašli náhradu za dříve oblíbené Gnome2. A tak věřím, že určitě nepohrdnete mou nabídkou společně se podívat na jednu méně užívanou distribuci, která má ale dobrou českou podporu a třeba pomůže zrovna vám při hledání té pravé linuxové. 


 

Raspberry Pi nafotil Zemi a vrátil se zpět – potřebujeme ještě NASA?

dvatydny.gif

Malý počítač v pěnové malině vzlétl a nafotil Zemi. V malině byl samozřejmě Raspberry Pi, z něhož si můžete postavit také televizi. Ubuntu přišlo o svou první chybu, ovšem Microsoft neporazilo. Australané budou také zavádět OpenDocument Format. Archivační systém Kramerius získal odbornou cenu. Mandriva Linux je asi skutečně mrtvý, ale má dva schopné potomky. 


 

Bezpečnost v Linuxu: Aplikace a metody pro šifrování dat

klice_1.png

Ač by se toto téma mohlo někomu zdát příliš sofistikované na to, aby se jím nějak blíže zabýval, šifrování je v dnešní době naprosto nevyhnutelnou a samozřejmou součástí práce s daty. Velmi často se každý z nás setkává s nejrůznějšími technikami ochrany dat před nepovolanými osobami, netušíme ale, co a jakým způsobem je šifrováno. 


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz