přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Android 11 na Raspberry Pi - otázky

Android 11 na Raspberry Pi - otázky

android.png

Fungování Androidu na Raspberry Pi vyvolává hodně otázek. Hned na začátku si odpovězme alespoň na jednu základní. Oficiální podpora Androidu pro Raspberry Pi jednoduše není. Navzdory tomu se Android dá na Raspberry Pi 4B docela komfortně používat.


Ptejme se dál. Proč se vůbec zabývat Androidem, když na Raspberry Pi běží kromě domácího Raspberry Pi OS celá řada kvalitních operačních systémů? Pokud vím, ani jeden z nich není dokonale optimalizovaný pro ovládání pomocí dotykového displeje. Dalším argumentem by mohly být aplikace vytvořené pro Android, které v žádné linuxové distribuci nenajdete.

Jaký Android?

Nabídka různých Androidů (Android ROM) je pro Raspberry Pi překvapivě široká. Za to vděčíme faktu, že zdrojové kódy Androidu jsou k dispozici jako svobodný software pod Licencí Apache. Každý si tedy může každý sestavit svůj vlastní operační systém a poskytnout ho k užívání. Při procházení internetu například narazíte na emteria.OS zaměřený na IoT a jistě také najdete placený RasPand. Dle mého mínění jsou pro uživatele Raspberry Pi momentálně nejzajímavější dva systémy, které navazují na kdysi populární CyanogenMod. První z nich, LineageOS, je jeho přímým nástupcem.

Lieageos
LineageOS po instalaci Open GApps a aplikací z Google Play

Druhý, OmniROM, vznikl jako reakce na komercionalizaci CyanogenMod. Pro Raspberry Pi sice jsou oba k dispozici pouze ve formě neoficiálních ROM, sestavených jednotlivci, ale to nic neříká o jejich použitelnosti.

Lieageos
OmniROM s MicroG a nainstalovanými aplikacemi

Dle mých testů mají oba kvalitně vyřešenou podporu hardware Raspberry Pi. To znamená, že se nemusíte obávat nefunkčního zvukového výstupu, ethernetu, WiFi, Bluetooth ani GPIO. Dobrou práci také u obou odvádí hardwarová akcelerace grafiky například u her. Jediné, co zatím nefunguje, je hardwarová akcelerace videa. Jeho přehrávání vám proto půjde plynule pouze do rozlišení 720p.

Google Apps nebo něco jiného?

Kdokoli si může sestavit svůj vlastní Android, ale s jedním omezením. Tím jsou proprietární aplikace Google (Google Apps) mezi které patří Obchod Google Play, Gmail, Mapy atd. Z licenčních důvodů nemohou být dodávány přímo v systému, ale musí být instalovány dodatečně nejčastěji z balíku aplikací Open Gapps. Je nutno dodat, že k proprietárním aplikacím existují svobodné alternativy MicroG, Aurora Store, F-Droid, Aptoide a mnoho dalších.

MicroG

MicroG je otevřená implementace proprietárních knihoven Google podporovaná nadací /e/Foundation. Představuje základní alternativu ke Google Apps, přesněji řečeno, poskytuje aplikační rozhraní ke službám Google Play, Mapám, geolokaci a zasílání zpráv Google. Její součástí je také aplikace Store (Phonesky), která poskytuje přístup do služby Google Play a tedy umožňuje instalovat z ní aplikace.

Aurora Store

Na podobném přístupu je postaven Aurora Store, který také stahuje aplikace přímo ze serverů Google. Stejně jako u MicroG je proto jejich nabídka srovnatelná a stažené soubory stejně bezpečné, jako byste je stahovali z Google Play. Má to ale jeden háček. V klientské aplikaci Aurora Store najdete doporučení k jejímu anonymnímu užívání. Použití alternativního klienta k přístupu ke službám Google Play lze považovat za porušení Smluvních podmínek služby Google Play a to může vést až k zablokování vašeho účtu.

Aurora Store
Aurora Store v OmniROM

F-Droid, Aptoide a další

Jistě bychom neměli zapomenout na obchody, které nemají s Googlem vůbec nic společného. Jmenujme například dva svobodné F-Droid a Aptoide a dva firemní Amazon Appstore, HUAWEI App Gallery.

F-Droid

Dodejme, že přestože nabídka aplikací v Aptoide je velice široká, s Google Play se měřit nemůže. Z pochopitelných důvodů také velice rychle roste nabídka aplikací v HUAWEI AppGallery.

Aptoide

Ať už si tedy vyberete pro instalaci na Raspberry Pi LineageOS nebo OmniROM, v obou případech budete postaveni před stejnou otázku. Který z obchodů si zvolit? Doinstalovat si proprietární aplikace od Google a strpět jeho monitoring a nebo jít svobodnější cestou i za cenu zvýšeného nepohodlí a rizika? V příštím pokračování tohoto textu se podrobně podíváme na to, co dokáže svým uživatelům nabídnout LineageOS 18.1 a probereme si krok za krokem jeho instalaci včetně instalace GApps nebo Aptoide.

Nahoru

Příspěvky

Android 11 na Raspberry Pi - otázky
Ivo Válek 5. 02. 2021, 21:47:10
Odpovědět  Odkaz 
Díky za váš příspěvek, určitě toho využiju!

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

I ve velké firmě je místo pro startupového ducha

Michal BroučekMichal Brouček pracuje v plzeňské pobočce společnosti Siemens Advanta dva a půl roku jako softwarový inženýr a vedoucí vývojového týmu. Svou práci si velmi pochvaluje. Kromě technických záležitostí má na starosti i spokojenost svých kolegů v týmu a zajišťování celkové pohody na pracovišti. 

Pokračování ...Public Relations

Safetica spustila SaaS verzi svého bezpečnostního softwaru s pravidelným předplatným

safeticaMladá tech­no­lo­gic­ká spo­leč­nost Safe­tica, která stojí za stej­no­jmen­ným soft­warem na ochra­nu před úniky dat (DLP – Data Loss Pre­ven­tion) a vnitř­ní­mi hroz­ba­mi (ITP – In­sid­er Threat Pro­tec­tion), tento rok spus­ti­la ostrý pro­voz nové SaaS ver­ze své­ho pro­duk­tu – Safe­tica NXT. Ta fun­gu­je pří­mo z clou­du bez potře­by in­s­ta­la­ce na za­ří­ze­ní a pla­tí se pro­s­třed­nict­vím pra­vi­del­né­ho před­plat­ného.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »


Public Relations

Malá bedýnka velkých možností vCube AiO TSP – kompaktní, ekonomické, bezpečné IT

vCubeV této malé kostce se skrývá vše, co potřebuje firemní IT. Systém vCube AiO, byť je kompaktní, poskytne nekompromisní výkon. Má silné procesory, dostatek operační paměti, velká výkonná úložiště, pro komunikaci využívá rychlou 10Gbit síť. Systém poskytuje dostatečný výkon pro provoz firemních virtuálních serverů a uživatelských pracovních stanic.

Pokračování ...