přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, GNOME 3.22: Flatpak přichází na scénu

GNOME 3.22: Flatpak přichází na scénu

gnome.png

Hlavním tématem nového vydání GNOME je bezesporu Flatpak, který se snaží radikálně změnit způsob, jakým jsou desktopové aplikace pro Linux distribuovány a provozovány. Nicméně nové GNOME přináší i celou řadu méně radikálních novinek, pojďme se na ně podívat.


GNOME Shell

Rozhraní GNOME se už několik vydání příliš nemění. Tentokráte je to úplná nuda, protože nemá vůbec žádné pro uživatele viditelné novinky. Nicméně to neznamená, že by jeho vývoj usnul. Vývojáři jen věnují veškerou svou energii ladění běhu GNOME Shellu nad Waylandem.

Významnou změnou rozhodně je, že tolik populární rozšíření pro GNOME Shell lze instalovat z GNOME Software. Stále je ještě můžete instalovat i z Firefoxu, ale to nebude mít dlouhého trvání, protože Mozilla plánuje odstranit podporu pro tradiční pluginy, což instalaci rozšíření přímo z prohlížeče znemožní. To je také důvod, proč se jejich instalace přesouvá do Software, kde je naleznete pod Doplňky›Shell Extensions.

Rozšíření pro GNOME Shell v Software Rozšíření pro GNOME Shell v Software

Wayland

V tomto vydání se opět podařilo vyřešit řadu problémů a obecně zlepšit běh GNOME na nové zobrazovací technologii Wayland. Osobně používám GNOME na Waylandu na domácím notebooku už několik měsíců a nenarážím na zásadnější problémy. V práci, kde je to kvůli více monitorům a neustálému oddockování a dockování složitější, jsem se kvůli několika problémům musel vrátit zpět k X, ale myslím, že nové vydání bude dostatečně dobré i tam.

Z těch nejpodstatnějších novinek v podpoře Waylandu bych vypíchl, že už fungují tablety Wacom, softwarová klávesnice nebo rotování monitorů, což ocení ti, kteří používají monitor na výšku. Kdy bude Wayland výchozí volbou, záleží spíše na distribucích než na GNOME a u Fedory to tentokrát vypadá hodně nadějně. Pravděpodobně se tedy dočkáme toho, že v listopadu vyjde první velká distribuce, která bude GNOME na Waylandu používat ve výchozí instalaci.

Vývojáři také řeší, jak odstranit fundamentální bolístky GNOME na Waylandu. Já osobně považuji za největší riziko přechodu na Wayland to, že prostředí a zobrazovací server běží ve stejném procesu. Když nyní spadne GNOME Shell, jen vám problikne obrazovka. Pokud ale spadne GNOME Shell na Waylandu, spadne také zobrazovací server a vy se ocitnete na přihlašovací obrazovce chudší o všechna neuložená data.

Pádů GNOME Shellu na Waylandu je výrazně méně než na X, ale zase uživatele výrazně víc bolí. Diskutuje se tedy to, že by se prostředí a zobrazovací server rozdělily do samostatných procesů. Pokud se k této změně vývojáři rozhodnou, není to něco, co budou schopní udělat přes noc.Flatpak

Flatpak je největší novinkou tohoto vydání. Možná si pamatujete, že jsem v článku o minulém vydání psal o technologii XDG App. To bylo nakonec jen pracovní název. Po více než dvou letech vývoje se autor projektu Alex Larsson rozhodl technologii naplno vypustit do světa. XDG App nebylo zrovna ideální jméno, tak se hledalo nějaké lépe marketingově uchopitelné. Dlouho byl favoritem Zapp, ale potom se Alex rozhodl pro Flatpak. Flatpack je označení způsobu balení, kterým IKEA provedla revoluci v distribuci nábytku. Tato technologie se zase snaží o revoluci v distribuci aplikací pro Linux a autor pochází ze Švédska stejně jako IKEA. Toť příběh za vznikem názvu.

Cílem je vytvořit technologii, pomocí které půjde vytvořit jeden instalační soubor, který poběží na libovolné distribuci. Aplikace by potom měly z bezpečnostních důvodů běžet co nejvíce izolované od zbytku systému. Alex v této oblasti experimentuje už od roku 2007 a všechny své zkušenosti se snaží ve Flatpaku zúročit.

Aplikace běží v kontejnerech, ale sdílejí tzv. běhová prostředí, kde se nachází nejčastěji používané a hlavně bezpečnostně citlivé knihovny. Flatpak je jednoduše portovatelný na jiné distribuce. Už dnes je součástí třeba Fedory, Archu, Debianu, Magei a pro Ubuntu a Gentoo jej lze nainstalovat z neoficiálních repozitářů. Aplikace samotné na distribuci závislé nejsou. Potřebují jen Flatpak a běhové prostředí. Ta zatím nabízí GNOME, FreeDesktop a experimentálně také KDE.

Doteď byla instalace aplikací  pro Flatpak nepříliš přívětivá. Museli jste nastavit repozitář, nainstalovat klíč, nainstalovat běhové prostředí (pokud jste ho už neměli nainstalované) a potom samotnou aplikaci. To se nyní mění. GNOME Software již umožňuje přidávání repozitářů nebo přímo instalaci aplikací ze souborů.

Konfigurace repozitáře se nachází v souborech .flatpakref. Po jejich přidání potom lze nainstalovat aplikaci z katalogu v Software. Nebo si stáhnout soubor .flatpak, který aplikaci přímo obsahuje a navíc obsahuje informace pro nastavení repozitáře a doinstalování potřebného běhového prostředí. Uživatel tak nemusí udělat nic jiného než poklikat na soubor a odsouhlasit nainstalování aplikace.

V novém vydání přibyly také tzv. portály. Ty by měly zprostředkovávat komunikaci mezi izolovanou aplikací a zbytkem prostředí. Momentálně jsou vytvořené portály pro: otevření souboru, otevření URL, tisk, pořízení screenshotu, odeslání upozornění, získání informací o stavu sítě/proxy, přístup k zařízením. Nad oprávněními má mít plnou kontrolu uživatel a lze je udělovat dynamicky, tedy během toho, co aplikace běží.

Více o Flatpaku a o aplikacích, které ho již podporují, se můžete dozvědět na stránkách flatpak.org.

flatpak-logo.png

Aplikace

Software

Software je aplikací, která se v tomto vydání dočkala asi nejvíce novinek. Jak už jsem zmínil, umí nově instalovat rozšíření pro GNOME Shell a aplikace zabalené pro Flatpak. Má přepracovanou úvodní obrazovku tak, aby se na ni vešlo více aplikací a kategorie měly pořád prominentní místo. Změnilo se také rozložení profilů jednotlivých aplikací, kde je nyní přehlednější indikátor průběhu instalace aplikace a to, jestli je šířená jako otevřený software nebo ne.

Nová úvodní obrazovka aplikace Software Nová úvodní obrazovka aplikace Software

Software také podporuje více externích zdrojů. Můžete třeba vyhledávat mezi hrami na Steamu a pokud máte Steam nainstalovaný, umožňuje vám je přímo nainstalovat.

Hry ze Steamu v Software Hry ze Steamu v Software

Nautilus

Správce souborů Nautilus, který dlouhou dobu stagnoval, opět zažívá velmi aktivní vývoj. Před dvěma lety znovu získal aktivního správce v osobě Carlose Soriana a ten kolem Nautila dokázal vytvořil skupinu několika aktivních vývojářů. Když jsme před rokem plánovali, jakou formou se má Nautilus vyvíjet, dohodli jsme na na „tick-tock“: jedno vydání bude přinášet nové funkce a další se bude zaměřovat na opravy a optimalizace. Ostatní přispěvatelé se ale starají o přísun nových funkcí v každé verzi.

Tentokrát se o dvě uživatelsky nejviditelnější postarali studenti v Google Summer of Code. Prvním z nich je hromadné přejmenovávání souborů, které se hodí třeba při zpracovávání fotek. Druhým je integrované rozbalování archivů. Stačí na archiv poklikat a rozbalí se do složky s archivem jako podsložka pojmenovaná stejně jako archiv. To samozřejmě nemusí vyhovovat všem, proto to lze v nastaveních vypnout a vrátit se k otevírání archivů ve File Rolleru nebo jiném externím programu.

Pozměněné byly také nabídky na horní liště. Např. mezi zobrazením v mřížce a seznamu lze nyní přepínat jedním tlačítkem. Pro uživatele nepozorovatelnou, ale významnou změnou také je, že byl z Nautilu oddělen kód, který se stará o vykreslování ikon na ploše (stále se používá v Classic Mode). To umožní tuto funkcionalitu zachovat i na Waylandu a hlavně to umožní zcela přepracovat letité vykreslování obsahu složek v Nautilu, které je v mnoha ohledech limitující.

Hromadné přejmenovávání souborů v Nautilu Hromadné přejmenovávání souborů v Nautilu

Hry

Zajímavým přírůstkem, který ještě není součástí oficiálního vydání GNOME, jsou GNOME Games.  Nepleťte si to ale s kolekcí asi patnácti jednoduchých her, která je součástí GNOME a jmenuje se stejně. Toto je nová aplikace, která funguje jako katalog a spouštěč her z vaší sbírky. Jak sami autoři říkají, jejím cílem je být pro vaše hry tím, čím je hudební přehrávač pro vaši sbírku hudby.

Poradí si třeba s hrami ze Steamu, ty ale nejsou integrované a běží bokem, takže GNOME Games pro ně slouží pouze jako katalog a spouštěč. Nicméně aplikace umí mnohem víc. Podporuje totiž emulátory celé řady retro konzolí (Atari, Amiga, Wii, Playstation I, Sega Saturn,…) a nabízí prostředí pro spouštění her pro tyto konzole. K tomu přidává pokročilejší věci jako uložení hry pro pokračování později.

Jak jsem psal, Hry nejsou zatím součástí oficiálního vydání a jsou dostupné pouze v neoficiálních repozitářích AUR pro Arch. Všichni ostatní si je musí nainstalovat přes Flatpak.

Hry GNOME Hry GNOME

Kalendář

Aplikace Kalendář dostala pár drobnějších vylepšení, které práci s kalendáři usnadňují. Nyní lze přeplánovat událost prostým tažením a lze ji přesunovat z jednoho kalendáře do druhého. Nově jsou podporovány také alarmy.

Ostatní

Evolution byl portován na WebkitGTK+ 2, což znamená vyšší bezpečnost, protože na vykreslování obsahu emailů opět používá udržovaný webový engine.

Editor dconf má přepracované rozhraní. Umožňuje také změny nastavení pozdržet a provést je všechny naráz.

IRC klient Polari se umí automaticky přihlašovat přes NickServ.

Fotky umí nahrávat fotografie do Google Photos nebo posílat emailem.

Mapy přešly k Mapboxu jako poskytovateli map poté, co byly odstřiženy od předchozího poskytovatele.

Nové rozhraní pro nastavení klávesnice. Z nastavení sítě byla odstraněna pokročilá podniková nastavení jako Team nebo Bonding, protože stejně nebyla implementována dostatečně na to, aby byla užitečná. Autoři doporučují tyto věci nastavovat v Cockpitu.

GTK+

Grafický framework GTK+, na kterém je GNOME postaveno, přechází na nový vývojový cyklus. Už nebude vycházet stabilní verze každých šest měsíců společně s GNOME. GTK+ 3.22 bylo prohlášeno za stabilní s podporou tři roky. Verze 3.22 teď bude ještě tři roky dostávat opravy, ale už se nebude měnit ABI a API, aby byl framework předvídatelnější pro vývojáře aplikací.

Zároveň bude každého půl roku vycházet vývojová GTK+ s číslováním 3.90, 3.92, 3.94,... Na té bude postavené také vydání GNOME. Až vývojovou verzi GTK+ vývojáři označí za stabilní, vyjde stabilní vydání 4.0 a vznikne vývojová větev 4.90, která se časem stane GTK+ 5.0.

Nový model vývoje a verzování GTK+ Nový model vývoje a verzování GTK+

Lokalizace

GNOME 3.22 je opět ze 100 % přeloženo do češtiny. Překlady dokumentace do češtiny se posunuly na 98 %, takže je čeština velmi blízko kompletnímu překladu projektu. Slovenština se posunula o kousek na 97 %. Překlady dokumentace do slovenštiny se stále drží pouze na 1 %.

Dostupnost v distribucích

GNOME 3.22 se už dostalo do některých rolling-release distribucí, např. Archu a openSUSE Tumbleweed. Fedora 25 s novým vydáním GNOME vyjde v listopadu. Ubuntu 16.10 bude většinu komponent používat z jarního vydání 3.20, ale možná u některých udělá výjimku jako minule u GNOME Software. openSUSE Leap 42.2 bude také používat starší vydání 3.20.

Na co se těšit

Plánuje se vytvoření infrastruktury pro vývojářské repozitáře aplikací pro Flatpak pod pracovním názvem „FlatHub“, kam by mohli vývojáři nahrávat své aplikace a nemuseli je hostovat po všech čertech. Vedle toho by měl vzniknout tzv. FlatStore, který by měl být regulovaný (aplikace by do něj mohli nahrávat jen oficiální zástupci projektů/aplikací) a byl by určený pro běžné uživatele.

Evolution by se mohl dočkat moderního rozhraní, které by vznikalo vedle toho tradičního.

V příštím vydání by také mělo dojít k přepnutí na nové rozhraní nastavení, na kterém se pracuje už několik vydání a které mělo být připravené v tom současném, ale nakonec muselo být odloženo, protože pár posledních modulů ještě nebylo přepsáno.

Fotky by se měly dočkat importu fotografií z fotoaparátů a měly by přejít z GtkIconView na GtkFlowBox pro zobrazování náhledů fotek, což mělo přinést kompaktnější vzhled a rychlejší vykreslování.

Nahoru

Příspěvky

GNOME 3.22: Flatpak přichází na scénu
Karel 30. 09. 2016, 11:11:51
Odpovědět  Odkaz 
Dík za info. Už se těším na F25!
GNOME 3.22: Flatpak přichází na scénu
Martin 30. 09. 2016, 13:04:36
Odpovědět  Odkaz 
"Překlady dokumentace do slovenštiny se stále drží pouze na 1 %."

Keďže Slovákom Češtia v pohode stačí tak si myslím že nikto nebude mať potrebu prekladať dokumentáciu do Slovenčiny a všetci si vystačia s tou Českou :D
stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Martin 30. 09. 2016, 13:45:02
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den, pane Eischmanne,

níže jsem vypíchl statistiku oblíbenosti desktopových prostředí založených na GTK. Pochází ze serveru linuxquestions.org, není ani úplná, ani příliš hodnotná, protože v ní hlasovalo jen málo uživatelů. Avšak základní trendy z ní vypozorovat lze.
- špatné přijetí Gnome Shelu a GTK3 mezi uživali původního GNOME2 a GTK2
- vznik forků MATE a Cinnamon a neustálý růst jejich popularity
- neustálý pokles zájmu uživatelů o Gnome Shell
- odliv od Gnome Shelu k alternativám, zejména XFCE, MATE a Cinnamonu
- pokles podílu dektopů založených na GTK

Dle mého názoru tedy Gnome Shell používá jen zlomek původních uživatelů GNOME. Mezi nimi bude asi hodně nových mladých uživatelů, kteří Gnome Shell přijali, protože byl nastaven jako výchozí DE. Část původních uživatelů se přizpůsobila a některým Shell vyhovuje. Většina odešla.

Z praxe pozoruji odklon aplikací od GTK (např. Audacious), zdůvodnění vývojářů jsou nestálé změny v API a ABI, ořezávání funkčnosti, necitlivé a nesystémové zásahy.

Mě osobně nejvíce vadí odklon od původního GNOME HIG a vytváření nového pseudo HIG viz https://developer.gnome.org/hig/stable/patterns.html.cs, přičemž vyvojáři alternativních GTK desktopů se tomu musí přizpůsobovat, forkovat již z jejich pohledu zmršené aplikace. Rozbíjí se jednotný vzhled napříč spektrem aplikací. Velmi omezený počet témat vzhledu např. v MATE ve srovnání s obrovkým množstvím a zejména jejich funkční variabilitou v dobách GNOME2. To vše přes výše uvedený zcela zjevný pokles zájmu o Gnome Shell a trendy uvedené výše.

Rád bych se Vás proto zeptal:
1/ Kdo je cílový uživatel GNOME Shell a GTK knihoven? Původní uživatelé GNOME. ani alternativních GTK desktopů to zjevně nejsou. Podle mě dostupných informací má na směřování Gnome Shellu a GTK knihoven zásadní vliv firma Red Hat, kterou zde zastupujete a prezentujete, a která vykazuje zhruba 90% příjmů od US Army. Je Gnome Shell vyvíjen pro potřeby US Army a jejich (nejen počítačově polo)negramotných vojáků?
2/ Máte k dispozici jiné lepší statistiky používanosti Desktopů, zejména těch založených na GTK, prosím Vás?

Děkuji.
PS: Jsem uživatel MATE a Enlightenmentu.

_______________________________________________

Statistika oblíbenosti desktopových prostředí "Poll Results: Desktop Environment of the Year" na linuxquestions.org:

===2008===
http://www.linuxquestions.org/questions/2008-linuxquestions-org-members-choice-awards-83/desktop-environment-of-the-year-695620/page4.html
GNOME 472 40.41%
Xfce 131 11.22%
LXDE 39 3.34%

===2009===
http://www.linuxquestions.org/questions/2009-linuxquestions-org-members-choice-awards-91/desktop-environment-of-the-year-780638/
GNOME 343 41.98%
Xfce 92 11.26%
LXDE 38 4.65%

===2010===
http://www.linuxquestions.org/questions/2010-linuxquestions-org-members-choice-awards-93/desktop-environment-of-the-year-855913/
GNOME 319 45.06%
Xfce 104 14.69%
LXDE 40 5.65%

===2011===
http://www.linuxquestions.org/questions/2011-linuxquestions-org-members-choice-awards-95/desktop-environment-of-the-year-919888/
Xfce 173 27.55%
Gnome Shell 120 19.11%
LXDE 44 7.01%
Unity 29 4.62%
MATE 21 3.34%
Cinnamon 16 2.55%

===2012===
http://www.linuxquestions.org/questions/2012-linuxquestions-org-members-choice-awards-104/desktop-environment-of-the-year-4175441851/page6.html
Xfce 202 25.47%
Gnome Shell 102 12.86%
Cinnamon 79 9.96%
MATE 60 7.57%
LXDE 52 6.56%

===2013===
http://www.linuxquestions.org/questions/2013-linuxquestions-org-members-choice-awards-109/desktop-environment-of-the-year-4175488210/
Xfce 183 25.77%
Gnome Shell 70 9.86%
Cinnamon 55 7.75%
MATE 59 8.31%
LXDE 38 5.35%

===2014===
http://www.linuxquestions.org/questions/2014-linuxquestions-org-members-choice-awards-113/desktop-environment-of-the-year-4175528387/
Xfce 145 26.03%
Gnome Shell 62 11.13%
Cinnamon 58 10.41%
MATE 50 8.98%

===2015===
Xfce 123 24.75%
MATE 62 12.47%
Cinnamon 48 9.66%
Gnome Shell 47 9.46%
Jiří Eischmann Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Jiří Eischmann 30. 09. 2016, 15:52:35
Odpovědět  Odkaz 
1) Red Hat nemá 90 % příjmů od americké armády, to je naprostý nesmysl. Co se týče desktopové týmu, tak máme zákazníky v drtivé většině z řad korporací. Od zákazníků s pár stanicemi až po zákazníky s desítkami tisíc stanic. Zákazníky bez jejich svolení jmenovat nemůžeme, takže vám žádný příklad neposkytnu. Existuje ale řada "case studies", kde to svolení máme a jsou veřejné. Možná jsou mezi nimi i ty desktopové.

2) Máme docela tvrdá data, co se týče Fedory. Fedora Workstation s GNOME se podílí na celkových staženích asi 80 %, zbylé desktopy mají zhruba 10-15 %. Celkový počet uživatelů Fedory pak poslední dva roky docela prudce roste.
Počet přispěvatelů do projektu sice nemusí přesně kopírovat zájem o projekt ze strany uživatelů, nicméně přispěvatelé jsou generovaní z uživatelské základy, takže pokud se ta propadne, musí se to zákonitě projevit i na počtu přispěvatelů. Pokud se podíváte na statistiky open-source projektů na openhub.net, zjistíte, že GNOME má dnes z linuxových desktopů zdaleka nejvíc přispěvatelů. Všechny ty desktopy, o kterých tvrdíte, že k nim uživatelé GNOME utekli - Xfce, LXDE, Cinnamon,... - mají každý v průměru 10 přispěvatelů, což je řádově méně než u GNOME. Kdyby opravdu nastal takový odliv uživatelů, jak tvrdíte, za těch 5 let, co GNOME 3 existuje, by se to na počtu přispěvatelů projevilo.

Co mám zkušenosti s našimi zákazníky nebo běžnými uživateli, tak opravdu příliš neřeší, jestli mají okna tlačítko na minimalizaci, jestli jsou lišty oken moc tlusté nebo tenké, jestli je téma vzhledu moc světlé nebo tmavé. To je spíš takový fetiš lidí, kteří se dokáží do krve hádat jestli GNOME, KDE nebo Xfce. Třeba korporátní zákazníky trápí úplně jiné věci.

Nechci tvrdit, že od GNOME žádní uživatelé neodešli. To by MATE nebo Cinnamon nevznikly, ale stejně tak získalo uživatelé nové a taky znám kolem sebe dost lidí, kteří na GNOME přešli z jiných prostředí. Ale to už jsme zase u anekdotální argumentace a ne u tvrdých dat.
Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Martin 1. 10. 2016, 15:41:00
Odpovědět  Odkaz 
> Red Hat nemá 90 % příjmů od americké armády, to je naprostý nesmysl.
Opravdu? Pokud je to "naprostý nesmysl" tak to jistě dokážate podložit čísly/argumenty. US Army je nepochybně velmi významný zákazník Red Hatu. Kolik procent příjmu Red Hatu generuje, se předpokládám, můžeme oba pouze dohadovat.

> Zákazníky bez jejich svolení jmenovat nemůžeme, takže vám žádný příklad neposkytnu.
O nic takového jsem Vás nežádal a nežádám.

> Existuje ale řada "case studies", kde to svolení máme a jsou veřejné.
Ani na "case studies" jsem se neptal.

> Máme docela tvrdá data, co se týče Fedory. Fedora Workstation s GNOME se podílí
> na celkových staženích asi 80 %, zbylé desktopy mají zhruba 10-15 %.
Opět odpovídáte na to, na co jsem se ptal. Totiž jaký procentulní podíl má Gnome Shell mezi všemi desktopovými prostředími používanými na GNU/Linuxu. V neposlední řadě jak si na tom stojí s porovnání s XFCE, MATE a Cinnamonem.

> Počet přispěvatelů do projektu sice nemusí přesně kopírovat zájem o projekt
> ze strany uživatelů, nicméně přispěvatelé jsou generovaní z uživatelské základy,
> takže pokud se ta propadne, musí se to zákonitě projevit i na počtu přispěvatelů.
GNOME Shell má nesrovnatelně lepší finacování a Red Hat platí spoustu vývojářů.

> Pokud se podíváte na statistiky open-source projektů na openhub.net, zjistíte,
> že GNOME má dnes z linuxových desktopů zdaleka nejvíc přispěvatelů.
Ani na počet přispěvatelů "open-source projektů na openhub.net" jsem se neptal.

> Kdyby opravdu nastal takový odliv uživatelů, jak tvrdíte, za těch 5 let, co
> GNOME 3 existuje, by se to na počtu přispěvatelů projevilo.
Fajn, zkuste to doložit čísly.

> Ale to už jsme zase u anekdotální argumentace a ne u tvrdých dat.
Ano, seriózní argumentace velmi málo a "tvrdá data" žádná.

Zkusím to ještě jednou. Jste jako PR reprezentant firmy Red Hat schopen/ochoten zveřejnit statistiku a procentuální vývoj za posledních 6 let? Tj. od roku 2010 kdy byl necitlivě ukončen vývoj GNOME2 a necitlivě zasahováno do GTK knihoven proti vůli velké části uživatelské základny?

1. Procentuální podíl GNOME2 na poli všech desktopových prostředí, před přechodem na Gnome Shell?
2. Vývoj procentuálního zastoupení uživatelů XFCE, MATE, Cinnamon, Gnome Shell v letech 2010-2016?
3. Pro koho je Gnome Shell vyvíjen? Nejen z vaší odpovědi to vypadá výhradně na korporátní klientelu. Myslím, že by to mělo být jasně specifikováno, protože info na gnome.org dávno neodpovídá realitě, spíš je to přesně naopak:
"GNOME 3 is an easy and elegant way to use your computer. It is designed to put you in control and bring freedom to everybody. GNOME 3 is developed by the GNOME community, a diverse, international group of contributors that is supported by an independent, non-profit foundation." ;-(
Jiří Eischmann Re: Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Jiří Eischmann 1. 10. 2016, 23:40:42
Odpovědět  Odkaz 
Člověče, vy mě bavíte. Sám přicházíte s tvrzeními, které máte podložené žádnými nebo mizernými daty, a po mě chcete, abych vám vše doložil neprůstřelnými statistikami. Nejdříve přineste něco hodnotného do diskuze sám a pak to samé vyžadujte po ostatních. Anketa z nějakého fóra takovým hodnotným vstupem opravdu není.

A abychom si pár věcí ujasnili: nejsem PR reprezentat Red Hatu, pracuji v engineeringu a diskutovat jakékoliv obchodní záležitosti Red Hatu s veřejností mi nepřísluší. Proto vám ani neposkytnu nějaké statistiky zákazníků. Přehled o tom, kdo jsou naši zákazníci mám, a tvrdím, že vaše tvrzení je naprostý nesmysl. Nicméně si tomu klidně věřte, já nemám potřebu vám to vyvracet.
Re: Re: Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Martin 2. 10. 2016, 12:01:33
Odpovědět  Odkaz 
Vy mě nebavíte, škoda ;-)

> po mě chcete, abych vám vše doložil neprůstřelnými statistikami
Slušně jsem se zeptal. Naopak vy mi už podruhé podsouváte, že po Vás chci "obchodní informace" - nechci. Pokud jste, jak sám uvádíte ve svém profilu přímo na této stránce, člen GNOME Foundation,velvyslanec Fedory a manažer v RedHatu (PR děláte taky), tak lze předpokládat, že máte přístup k lepším statistikám než-li já. Podle Vás mám mizerná data (sám jsem to předeslal a proto jsem se i zeptal na lepší), vy jste neuvedl žádná. Fajn, i tak jste toho mezi řádky sdělil hodně. Děkuji za Váš čas a přeji hezký zbytek víkendu.
Re: Re: Re: Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
nobody 2. 10. 2016, 13:47:04
Odpovědět  Odkaz 
vypadalo to ze jsi spokojen kdyz pises "Opět odpovídáte na to, na co jsem se ptal."
ale ocividne se rad chovas jako arogantni rozmazlenej fakan, utocis, chovas se povysene, vyzadujes to co sam nedavas a tvaris se ze na to mas narok a navic rikas ze se ptas slusne a me si podsouval ze sem se neumel zeptat slusne... mas v tom vazne bordel, zamet si pred vlastni chysi...
Re: Re: Re: Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Karel 2. 10. 2016, 17:04:21
Odpovědět  Odkaz 
Připadá mi, že hledáte problém tam, kde není. A zbytečně konfliktním způsobem.
Z Vašich příspěvků do diskuse usuzuji, že Vám Gnome moc nesedne. Pokud tomu tak je, pak nechápu důvod proč tento článek (a diskusi) vůbec čtete.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Martin 2. 10. 2016, 18:09:37
Odpovědět  Odkaz 
Není vše tak úžasné, jak je v článku popisováno.
Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Sandorin 30. 09. 2016, 16:04:57
Odpovědět  Odkaz 
Věk mám akorát a nové Gnome používám rád. Je pravda, že rodiče používají a mají raději MATE pro lepší přehlednost.
Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Praha 30. 09. 2016, 18:37:08
Odpovědět  Odkaz 
To jako myslíte vážně tu "statistiku" o celkovém počtu respondentů cca 500 lidí? Nezlobte se na mě, ale stavíte opravdu na vodě. Fedoru na desktopu používají miliony lidí, lze si čísla dohledat. Pět set respondentů neříká nic, navíc to bylo zjišťováno pouhým kliknutím ve fóru. Šílenost.
Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Martin 1. 10. 2016, 15:59:48
Odpovědět  Odkaz 
To co píšete sám uvádím: "(statistika) není ani úplná, ani příliš hodnotná, protože v ní hlasovalo jen málo uživatelů". Proto se také pana Eischmann ptám, zde má k dispozici lépe podloženou statistiku? A na vodě rozhodně nestavím. Je podle Vás náhoda, že je distribuce MINT s desktopy MATE (pokračovatel GNOME2) a Cinnamon (fork GNOME Shell) 3. nejpoužívanější desktopový operační systém hned po Windows a MacOS? Proti Fedoře nic nemám, ať si každý může vybrat co mu vyhovuje. Proti Gnome Shellu pochopitelně mám výhrady, už jen proto, že nerespektuje kompatibilitu a interoperabilitu mezi jednotlivými DE, jak bývalo dříve dobrým zvykem.
Re: Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
nobody 1. 10. 2016, 21:35:01
Odpovědět  Odkaz 
"distribuce MINT s desktopy MATE (pokračovatel GNOME2) a Cinnamon (fork GNOME Shell) 3. nejpoužívanější desktopový operační systém hned po Windows a MacOS?"

Mint neni operacni system, ale distribuce GNU/Linux operacniho systemu...
Hlavne by me ale zajimalo kde si sebral ze je 3 nejpouzivanejsi? nejaka statistika z dotazu 50lidi na srazu uzivatelu Mint?
Re: Re: Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Martin 2. 10. 2016, 11:23:31
Odpovědět  Odkaz 
> Mint neni operacni system, ale distribuce GNU/Linux operacniho systemu...

Je samozřejmě obojí viz

https://linuxmint.com/about.php
"The purpose of Linux Mint is to produce a modern, elegant and comfortable _operating system_ which is both powerful and easy to use."
"Linux Mint is one of the most popular _desktop Linux distribution_..."

BTW MINT vychází z Ubuntu a primárně z Debianu.
https://www.debian.org/
"Debian je svobodný operační systém (OS) pro váš počítač."
https://en.wikipedia.org/wiki/Ubuntu_%28operating_system%29
"Ubuntu (/ʊˈbuːntʊ/ uu-BOON-tuu)[11] is a Debian-based Linux operating system and distribution for personal computers, smartphones and network servers."

> Hlavne by me ale zajimalo kde si sebral ze je 3 nejpouzivanejsi?
> nejaka statistika z dotazu 50lidi na srazu uzivatelu Mint?
Umíš hledat?
např. http://distrowatch.com/
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Jiří Eischmann 2. 10. 2016, 11:39:01
Odpovědět  Odkaz 
Distrowatch není statistikou používanosti linuxových distribucí. Ta čísla pouze ukazují, kolikrát návštěvníci oněch stránek klikli na profil oné distribuce. Sám zakladatel Linux Mintu říká, že to neříká nic o skutečném počtu uživatelů:

"The main ranking on Distrowatch is a “page hit ranking”. It has nothing to do with how many users a distribution has, but how many unique visitors click on a given distribution page. As such, the fact that Linux Mint topped the Distrowatch ranking for years doesn’t mean it’s the most widely used. It means it’s the one people are the most interested in when they visit Distrowatch."

http://segfault.linuxmint.com/2016/09/addressing-fud/
Re: Re: Re: Re: Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
Martin 2. 10. 2016, 12:22:55
Odpovědět  Odkaz 
Uvedl jsem to jako příklad, indícii. Ať si to tazatel sám dohledá, když se neumí slušně zeptat.
Sám určitě dobře víte, že je přesná statistika u svobodného softwaru problematická. Distribuce se na rozdíl o proprietárních OS "domů" defaultně nehlásí, jen volitelně.
BTW vámi uvedený citát nepopírá, že je MINT nejpoužívanější distro, a to již několikátý rok po sobě. Je vyvíjen pro běžné uživatele, ne pro korporátní neumětely. Věřím, že vy si to umíte dohledat.

Mě je popularita volná, používám to co mi vyhovuje. Ne náhodou je to Mint s MATE resp. Enlightenmentem. GNU/Linux používám od roku 1997, a výhradně od 2001, kdy byla jeho popularita stále blízká nule.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: stále klesající podíl uživatelů Gnome Shell a GTK
nobody 2. 10. 2016, 13:42:45
Odpovědět  Odkaz 
duvod pro sem se podle tebe "nezeptal slusne" je ten ze sem predpokladal tvuj "zdroj" a nechtel sem ti dat prostor k pokusu o vymysleni nejakeho serioznejsiho zdroje, tedy vedel sem ze pujde o distrowatch (je to castej omyl lidi co vykrikujou to co ty), kterej prave ze absolutne nic nerika o mnozstvi uzivatelu, ale jen a pouze o mnozstvi navstevniku profilu dane distribucce na tomto webu, tedy naopak logicky spis jeho neuzivatelu co chteji info o distribuci co nepouzivaji...

jinak sam jsi si odpovedel na to k cemu sem te nasmeroval, Mint je primarne distribuce, pokud se v souvislosti o Windows, OSX bavis separatne o Mintu, tvaris se ze to neni GNU/Linux, tvaris se ze mas potrebu se povysovat a to je spatne, jde primarne o distribuci GNU/Linux OS...

stejne tak nespravne interpretujes "Mint vychází z Ubuntu a primárně z Debianu"
Mint - vychazi primarne a jedine z Ubuntu a to vychazi primarne a jedine z Debianu
Mint LMDE - vychazi primarne a jedine z Debianu

BTW: GNU/Linux pouzivam od roku 1995
GNOME 3.22: Flatpak přichází na scénu
lzap 30. 09. 2016, 18:41:21
Odpovědět  Odkaz 
Zkoušel jsem, vypadá to skvěle, dokonce jsem dostal chuť to zkusit nainstalovat vedle mého i3wm. Každopádně kde najdu tu funkci pro NickServ? Co jsem se díval do zdrojáků, tak snad by si to měl zapamatovat automaticky, nezkoušel jsem. Na svém T430s jsem nabootoval ze sítě Live a pak to používal asi 4 hodiny včetně 10 uspání. Bez jediného problému. Bravo.

Líbí se mi, kam se Gnome3 ubírá, má to hlavu a patu. Ovládání mi připadá skvělý, práce s worspacama a spouštění aplikací a Dash - všechno do sebe zapadá. Vyhovuje mi vše na 90 %.
Petr Valach GNOME 3.22: Flatpak přichází na scénu
Petr Valach 30. 09. 2016, 21:36:53
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji Jiřímu za další článek o novinkách v Gnome. Přiznám se, že Gnome Shellu jsem nikdy pořádně nepřišel na chuť, na druhou stranu ho používá třeba Tonda Judytka, nový redaktor inuxEXPRESu, a nemůže si ho vynachválit. Zvláště po instalaci smečky doplňků přijde toto prostředí fajn i mně a hlavně se jedná o něco spešl, neobvyklého a je to dobře. Hlavní panel a startovací nabídka je už nuda :)
GNOME 3.22: Flatpak přichází na scénu
Marp 2. 10. 2016, 17:09:02
Odpovědět  Odkaz 
Jsem uživatelem GNU/Linuxu už spoustu let, asi 12 roků, dlouhá léta na Ubuntu, pak jsem přešel na Debian a skončil u Arch Linuxu. Distribucí, které jsem zkoušel z hlediska BFU, tj. jak to sedí zcela normálním lidem ve směru - UX, ovládání, ergonomie, byla spousta, stejně tak i DE. Gnome 3 měl v začátcích těžkou pozici, v podstatě povýšil a zmodernizoval velice oblíbené prostředí Gnome 2 - to jsem mimochodem považoval za velice vyspělé, dnešní fork G2 MATE je tak zatím na 75% funkcionality G2. Zprvu jsem byl z G3 trochu zděšený, Gnome Shell byl zcela něco jiného, než na co jsem byl zvyklý. Ale brzy jsem přišel na moderní filozofii GS a od té doby jiné prostředí nepoužívám (byť samozřejmě jiné prostředí - novinky - testuji). GS se řídí filozofií "čistý stůl", tedy čistá plocha, na které máte okno aplikace na celou plochu (vynikající fičurka GS - nekonečné množství ploch). Na co mít plochu zaneřáděnou ikonami, když bych musel maximalizované okno zmenšit nebo skrýt, abych si kliknul na složku, soubor či aplikaci? Tyto mám přeci v menu Aplikací nebo max v Dashi. Jen si tak přepínám mezi plochami kolečkem myši a mám vše "na dosah ruky". Osobně si myslím, že Gnome Shell je jediným, moderním, ergonomickým a uživatelsky konfortním prostředím, které má budoucnost a jde s dobou. Není potřeba se vracet do minulosti a forkovat oblíbené Gnome 2, které je jako prostředí již dávno za zenitem a na úrovni Windows XP. I zvyky lze měnit...
Petr Valach Re: GNOME 3.22: Flatpak přichází na scénu
Petr Valach 2. 10. 2016, 17:40:26
Odpovědět  Odkaz 
To vám neberu, ale dokud nebude ohýbatelné jak KDE a bude trpět takovými mindráky, jako je nefunkční nm-applet, tak mu moc velkou budoucnost nepředpovídám.
GNOME 3.22: Flatpak přichází na scénu
nobody 2. 10. 2016, 19:55:27
Odpovědět  Odkaz 
dokud KDE bude mit padajici a restartujici Plasmu, crash pri pripojeni/odpojeni externiho monitoru, tak mu predpovidas co? ;)
GNOME 3.22: Flatpak přichází na scénu
Martin Pirkl 14. 10. 2016, 11:31:17
Odpovědět  Odkaz 
Já osobně jsem s GS naprosto spokojen už od prvních verzí. Pro mě vzniklo to, co tady chybělo. Pokud někoho baví tisíce najetých kilometrů myší, vzhled na úrovni XP, spíš ale Win 2k, tak proč ne nějaký mate, nebo XFCE, ale pro mě je GS především sladěný, ergonomický, logický a integrující moderní technologie. Chvíli používám Mint 18.. když si zvolím vlastní tapetu, vydrží mi pár dní a pak se mi z ní stane opět ta defautní, což ok, jen vada na kráse, ale to, že musím jeden účet nastavovat všude zvlášť, že mám pramalou šanci být "nativně propojen" do svých "Google dat" mi přijde v roce 2016 dost mimo mísu.. A tohle všechno mi GS dává. Prostě zadám svůj účet v on-line účtech a mám v aplikaci obrázky fotky i z google disku, v evolutionu mám nastavenej poštovní účet a v nautilu mám google soubory. Všechny aplikace v GS do prostředí GS zapadají jak vzhledově, tak i metodicky a ovládáním. Z mé zkušenosti i věkově starší uživatelé byli schopni GS velmi rychle a snadno pojmout a nic jiného už ani nechtějí. Jediné co mi vadí je ovládání ikon v systray.. ta prazvláštní šipka vlevo dole. Například viber s tím ovládat je trochu krkolomný a nezapadá mi to do té elegance ovládání, jako jinak alespoň podle mě GS má. Rychlost a snadnost s jakou se dostanu k "čemukoliv" je úžasná.. jeden klik na klávesu win, pak jen psát.. žádný další klikání, lítání ruky z myši na klávesnici a pětkrát zpět. Prostě paráda. Takhle si já osobně představuji moderní desktop, který je použitelný, snadný a logický.
Re: GNOME 3.22: Flatpak přichází na scénu
nobody 14. 10. 2016, 13:18:55
Odpovědět  Odkaz 
Gnome3 sem pouzival asi rok po jeho vydani, libilo se mi a chapu ze dnes je jeste dal podle toho jak sleduju informace, vubec nic proti nemu nemam, nicmene to co pises je zaslepenost, ted uz par let pouzivam Xfce a "kupodivu"... jeden klik na klavesu Super(Win) a pak jen psat... takhle si predstavuju snadnej, rychlej a pohodlnej desktop ;) navic nemusim instalovat doplnky na veci co ma Xfce v zakladu, vim ze v Gnome3 lze pouzit profil na https://extensions.gnome.org kde si doplnky jednou vyberu a pak na jine instalaci muzu restorovat snadno, ma to proste kazde pro i proti ;)

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz