přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně

Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně

calibre.png

Při práci s elektronickými knihami je samozřejmě možné vystačit s prostředky operačního systému a s jednoduchým prohlížečem. Za mnohem komfortnější ovšem považuji použití specializovaného programu. Jakého? Dle mého mínění je (nejen) v Linuxu současnou nejlepší volbou správce elektronických knih Calibre.


Calibre patří mezi rychle vyvíjené programy, které si navzdory nízkému číslu verze už našly cestu do repozitářů linuxových distribucí. Pro recenzi jsem zvolil verzi 0.6.42, kterou najdete v linuxových distribucích Ubuntu 10.04 a Mandriva 2010. Calibre je licencován pod licencí GPL v3 a jeho autoři mu dali do vínku podporu Linuxu, Windows a Mac OS X. Provedení základního okna programu vám zčásti prozradí jeho možnosti.

Seznam knihSeznam knih

Správa knih a jejich čtení

Základní úlohou Calibre je účinná správa elektronických knih pomocí metadat tj. doplňujících textových informací k jednotlivým knihám. Pro podrobnější vysvětlení musíme sáhnout do způsobu organizace tradiční papírové knihovny. Kromě knih v ní najdete přehledně seřazenou kartotéku. Vůbec nezáleží na tom, zda je kartotéka vyřešena pomocí papírových karet nebo moderněji elektronicky. Důležité je, že obsahuje velmi stručné informace o každé knize, čímž vám usnadní nalezení té, kterou budete chtít číst. Elektronické knihy v pojetí Calibre samozřejmě zůstávají knihami, kartotéka je reprezentována metadaty.

Organizace datOrganizace dat

Hned po instalaci programu a volbě předvoleného adresáře by měl následovat import vašich knih. Na něm je nejvíce patrná praktičnost autorů programu. Knihy je možné importovat jak jednotlivě, tak hromadně z předem připravených adresářů. Doporučuji knihy před importem připravit do adresářové struktury Autor/Název knihy/soubory s knihou v různých formátech. Calibre bude předpokládat, že jde o jednu knihu v různých formátech a založí k ní pouze jeden záznam v metadatech.

Přidat knihyPřidat knihy

Při importu jsou knihy ukládány do nově vytvářené adresářové struktury uvnitř předvoleného adresáře, např. ~/Calibre_Library. V témže adresáři také najdete nenápadný soubor metadata.db.

Technicky zdatnější uživatelé už tuší, kam mířím. Pro přesun všech knih a metadat do jiného počítače postačí přesunout celý adresář Calibre_Library a upravit nastavení programu tak, aby byl uvedený adresář základním adresářem Calibre.

Co se týče metadat, opravdu se podobají záznamu z tradiční kartotéky. Kromě jiného obsahují název knihy, jméno a příjmení autora, náhled obálky, informace o vydavateli a číslo ISBN. Namítnete-li, že vyplňování metadat je pro běžného uživatele příliš pracné, mám pro vás dobrou zprávu. Máte-li správně zadán alespoň název knihy a jméno autora, můžete spustit stažení metadat z internetu, konkrétně z Google Books, IsbnDB a z Amazonu. Calibre ho zvládne jak jednotlivě, tak hromadně, a to včetně náhledů obálek.

MetadataMetadata

Knihy pak můžete pohodlně číst přímo v Calibre. V nastaveních programu najdete možnost buď nechat otevírat knihy pomocí externího programu dle nastavení operačního systému, nebo použít interní prohlížeč. Dle mého mínění je právě prohlížeč nejslabší součástí Calibre. Problém nevidím v tom, že by si neporadil s oblíbenými formáty PalmDOC, Epub, Mobi a mnoha dalšími. Stejně tak je jeho funkční výbava poměrně standardní. Knihy je možné opatřovat záložkami, kopírovat její části do schránky apod. Hlavní nevýhodou prohlížeče je jeho až neuvěřitelná pomalost - například při práci s formátem PalmDOC, a to i na moderním rychlém počítači.

Prohlížeč knihProhlížeč knih

Zkoušel jsem nechat Calibre otevírat problémové formáty knih ve vynikajícím FBReaderu. Bohužel právě FBReader příliš spoléhá na svoji interní organizaci e-knih a s Calibre odmítá spolupracovat.

Spolupráce se čtečkami e-knih a s internetem

Základní přidanou hodnotou, kterou Calibre přináší svým uživatelům, je spolupráce se čtečkami e-knih. Nejde jen o tlačítko pro jednoduchý transfer knih do čtečky. Většina „Ebook Readers“ umí komunikovat s počítačem pomocí USB Mass Storage. Mnohem větším usnadněním je možnost konverze knih, a to nejen do určitého formátu, ale přímo do formátu upraveného tak, aby v plné míře vyhovoval konkrétnímu modelu čtečky. Vlastníci většího množství knih ocení možnost převodu knihy nejen po jedné, ale také v dávce. Současná verze programu umí pracovat se vstupními formáty CBZ, CBR, CBC, CHM, EPUB, FB2, HTML, LIT, LRF, MOBI, ODT, PDF, PRC, PDB, PML, RB, RTF, TCR, TXT a umí je konvertovat do výstupních EPUB, FB2, OEB, LIT, LRF, MOBI, PDB, PML, RB, PDF, TCR, TXT. Díky promyšlenému uživatelskému rozhraní není převod knih nijak složitý, zvláště jste-li vlastníky čtečky, jejíž profil vám Calibre nabídne při převodu.

Převod formátuPřevod formátu

V bohatých možnostech nastavení převodu nechybí ani převod kódování české diakritiky a tloušťka okrajů. Moje zkušenost s kvalitou převodu je poměrně dobrá, ale několikrát se mi také stalo, že Calibre nedokázal určitou knihu převést. Viníkem je na jedné straně možná až přílišná rozmanitost formátů elektronických knih, na straně druhé ne zcela dokonalé importní filtry Calibre.

Vlastníci hardwarových čteček elektronických knih jistě ocení možnost stahování článků přímo z webu. Vzhledem k tomu, že čtečky zatím většinou nedisponují přístupem do bezdrátových sítí, může být čtení stažených zpráv „off-line“ velice praktické. Ovšem ovládání zdrojů zpráv mi připadá z uživatelského pohledu mírně nedořešené. Pro každý z nich je nutné mít tzv. recept, což není nic jiného než krátký konfigurační soubor obsahující pravidla pro stahování daného webu. Soubor receptů dodaných s programem zatím obsahuje pouze jeden namířený na web v češtině. S jeho pomocí si můžete stahovat články ze stránek webu iLiteratura.cz. Mám za to, že běžný neprogramující uživatel si s tvorbou receptů neporadí.

ReceptRecept

Se slzou v oku vzpomínám na Plucker, kterým jsem už před pěti lety stahoval články do svého dnes už stařičkého Palmu Zire 72. Šlo to bez nutnosti cokoli komplikovaně konfigurovat. Na druhou stranu jsou výsledky stahování Calibre v mnohem lepší formě.

Ještě bych se měl zmínit o poslední trochu rozporuplné části programu. Je jí obsahový server, zpřístupňující vaše knihy do internetu. K mému překvapení fungoval výborně. Při jeho zkoušení se mi do mysli zavrtal malý červíček. Pokud ke knihám můžu přistupovat bez hesla odkudkoli, může se k nim snadno dostat také kdokoli jiný. To je u nás u copyrightem chráněných knih jednoznačné porušení zákona. Proto bych použití uvedené vlastnosti programu doporučil pouze uvnitř chráněné domácí sítě.

ServerServer

Shrnutí

Mám za to, že navzdory nízkému číslu verze Calibre dozrál pro použití běžnými uživateli. Souhlasím s námitkou, že některým jeho částem by se dala vytknout přílišná pomalost, jiným nedostatečné propracování. Přesto může být Calibre vynikajícím domácím knihovníkem, který umožní udržet pořádek ve vaší sbírce e-knih. Především vlastníkům hardwarových čteček vřele doporučuji jeho vyzkoušení.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Amour 22. 06. 2010, 10:52:59
Odpovědět  Odkaz 
Rád bych ho měl v hardy heronovy ,není ale v synapticu,mohl by mě někdo poradit jak ho nainstalovat? Díky
Lubomír Čevela Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Lubomír Čevela 23. 06. 2010, 10:27:56
Odpovědět  Odkaz 
Je nezbytné nejprve nainstalovat python ≥ 2.6 a poté navštívit stránku http://calibre-ebook.com/download_linux. Jsou na ní dva způsoby instalace - binární a ze zdrojáků. Hardyho už nemám, ale vzpomínám si, že source install mi na něm zafungovala.
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Vojta 22. 06. 2010, 19:09:02
Odpovědět  Odkaz 
O podpoře Androidu náhodou nic nevíte, což? ;-)
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
josef 22. 06. 2010, 20:51:30
Odpovědět  Odkaz 
Mám mandrivu 2010 a repozitářích to nikde není ,ale to samozřejmě neznamená,že se to nedá stáhnout. Na rpm.pbone.net, ale postrádá to nějaké závislosti.Jinak program to je jistě zajímavý a děkuji za tip.
Vlastimil Ott Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Vlastimil Ott 22. 06. 2010, 22:38:19
Odpovědět  Odkaz 
contrib backports

Name : calibre
Version : 0.6.54
Release : 1mdv2010.0
Group : Text tools
Size : 25397318 Architecture: i586
Re:Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
josef 24. 06. 2010, 11:37:54
Odpovědět  Odkaz 
Díky,zdroj jsem měl nastavený,jen jsem ho musel zaktualizovat.
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Frantisek 4. 10. 2010, 14:24:59
Odpovědět  Odkaz 
Koupil jsem si Kindle 3 a jal se svoji sbirku knih v pdb pomoci Calibre prevadet do mobi, kterou kindle umi nacist..
Nastavil jsem si i Input character encoding na Windows-1250, ale vystup byl bez hacku a carek.
nevim, kde se da nastavit, aby Calibre prevedl i s hacky a carkami? jinak primarne nactene mobi v cestine lze na Kindle precist s ceskou diakritikou bez problemu. Dekuji
Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Petr 5. 10. 2010, 18:30:34
Odpovědět  Odkaz 
Záleží do jakého formátu pdb převádíte. Mám Sony Reader 505, formáty knih převádím pomocí calibre běžně do *.txt a vše funguje jak má i s diakritikou.
Lubomír Čevela Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Lubomír Čevela 8. 11. 2010, 12:35:21
Odpovědět  Odkaz 
Návod najdete v novějším článku http://www.linuxexpres.cz/hardware/recenze-ctecky-knih-amazon-kindle-3. Cituji: "Ještě přidám jeden tip pro často používanou konverzi vašich knih v Calibre z formátů TXT a PDB do formátu MOBI. Nejčastěji se u těchto vstupních souborů setkáte se znakovou sadou win-1250. Pro zachování české diakritiky stačí zadat do kolonky Input character encoding v části Vzhled a chování hodnotu cp1250."
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Mikik 7. 11. 2010, 21:45:33
Odpovědět  Odkaz 
Nevedel byste nekdo jak donutit Calibre, aby mi nesahal na nazvy souboru? Mam pres 4tis. knih,pdb, ktere maji v nazvu souboru jistou syntaxi a Calibre to naprosto prehazi, ponici-hruza. Proste, aby nemyslel tak moc samostatne.
Lubomír Čevela Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Lubomír Čevela 8. 11. 2010, 10:30:10
Odpovědět  Odkaz 
Podívejte se do nastavení Calibre. Struktura adresářů a struktura názvů souborů jsou plně konfigurovatelné.
Re:Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Mikik 9. 11. 2010, 14:05:16
Odpovědět  Odkaz 
Diky, to sem videl, jenze i veskerym zrusenim vseho jsem se nedostal do situace, aby si Calibre z "nevimceho" neupravil nazev. Priklad:
Roger Zelazny-Pan svetla.PDB
a v Calibre z toho vyleze jen toto:
P_n sv_tla
Nemohu nastavit special syntaxi, protoze kazda kniha je preci jen nazvana jinak. Upravil jsem si to jen tak, ze jsem dal hromadne do nazvu na prvni misto autora. A me by uplne stacilo, aby Calibre nezasahovalo a prevzalo nazev pdb. Ale ac jsem vsechny prepisy zrusil tak to porad prevadi (nevim z ceho si vybira, co do nazvu da a proc rusi diakritiku - je to dukaz o tom, ze saha nekam do souboru a nikoli do nazvu - nazev je bez diakritiky - nastaveni kodovani i zruseni pro prevod na to nemelo vliv) Netusim jak nastavit, aby nesahal do souboru....
Re:Re:Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
PepaL 20. 11. 2010, 16:51:25
Odpovědět  Odkaz 
Tak to jsem taky řešil a po chvilce nadávání a zkoušení jsem tuto zcela "intuitivní" volbu našel, respektive, aspoň se zatím zdá, že funguje.

V nastavení "možnosti->přidávání knih" stačilo odškrtnout volbu "Read metadata from file contents rather than file names" a smazat hodnotu v poli "regular expresion". Pak na název nesahá a nemrší šeské znaky.

Pokud pro tvou syntax doplníš na "regular exresion" = "(?P.+?)-(?P[^_]+)" (bez uvozovek), pak z názvu oddělí autora (nebude neznámý) a knihy bude zařazovat pod něj.
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Hobil 18. 12. 2010, 13:07:59
Odpovědět  Odkaz 
Nevite nekdo, kde nastavit, ktery program ma otevirat soubory/knihy urciteho typu? Napriklad kdyz budu chtit pro *.doc nastavit oowriter ap. Otevira se to v notepadu a je to hruza.
Dik.
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
anuwar 18. 12. 2010, 14:47:54
Odpovědět  Odkaz 
uz pouzivam calibre asi 1 mesic ze zacatku nacitani metadat z internetovych databazi fungovalo bezproblemove... Od urcite doby to hlasi nasledujici chybu:
Traceback (most recent call last):
File "site-packages\calibre\gui2\dialogs\fetch_metadata.py", line 196, in hangcheck
UnicodeDecodeError: 'utf8' codec can't decode byte 0xf8 in position 59: invalid start byte

nepomohla preinstalace ani regedit a pretrvava uz asi pres 4 updaty
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
karel 3. 02. 2011, 00:12:32
Odpovědět  Odkaz 
Nevíte prosím někdo proč mi calibre při převodu z pdb do mobi formátu místo "nebo" píše "n.b." jinak je vše o.k.
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Pavel 16. 02. 2011, 15:17:37
Odpovědět  Odkaz 
Když jsem chtěl převíst dokument z wordu do formatu mobi ktery nabízí tak to nefunguje nevite proč
Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
mam 21. 02. 2011, 12:54:14
Odpovědět  Odkaz 
Pretoze doc format nie je podporovany, staci preulozit v openoffice na rtf a ten nacitat v calibre, konverzia potom prebehne korektne.
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Jiri N 27. 02. 2011, 18:25:20
Odpovědět  Odkaz 
Mám problém s přečtením některých českých znaků u převodu (nebo i jen otevření) z pdb - jedná se ö "š" a "ž" - ostatní české znaky jsou v pořádku. V nastavení jsem uvedl pro vstupní znaky cp1250, ale nijak to nezabralo..
Pokud si soubor otevřu např. v MobilpocketReader, je vše bez problémů čitelné.

Prosím o radu. Děkuji.
Jirka
Lubomír Čevela Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Lubomír Čevela 1. 03. 2011, 08:26:02
Odpovědět  Odkaz 
Úspěch při převodu PDB souborů závisí na zjištění jejich skutečné kódové stránky. Většinou je to cp1250, ale setkal jsem se také s iso8859-2. Zkuste tedy zadat pro vstupní znaky hodnotu iso8859-2.
Re:Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Jiří N. 2. 03. 2011, 18:58:44
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den.
Uvedení iso8859-2 bohužel nepomohlo. Jak bych mohl zjistit, jakou kódovou stránku mám v souborech PDB ?
Děkuji
Jirka
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Miro Hrončok 2. 03. 2011, 22:44:13
Odpovědět  Odkaz 
Není možné, že už je máte v UTF-8?
Calibre - Co dělám špatně?
Jiří Skořepa 10. 09. 2011, 23:31:03
Odpovědět  Odkaz 
Zdravím všechny,
Calibre je celkem fajn ale jedna věc mi vadí, souvisí s ukládáním do složky Calibre books:
Původní zdrojový soubor u mne má pojmenování ve formátu: autor - titul (příklad: Němcova Bozena - Babicka). Calibre to ovšem ve své složce uloží ve formátu titul - autor (Babicka - Nemcova Bozena).
Mám poslední verzi 0.8.18. Co se dá dělat aby Calibre při ukládání takhle nemršilo názvy a autor byl na prvním místě?
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Gábina Velková 22. 09. 2011, 10:49:09
Odpovědět  Odkaz 
Mám knihu ve formát RTF a český text je v ní naprosto v pořádku - "š" i "ž". Při převodu do PDB nebo FB2 ale "š" i "ž" chybí. Při převodu jsem vyzkoušela už snad všechny formáty uvedené v Calibre včetně cp1250, iso8859_5 i utf-8. Převod jsem zkoušela i do většiny ostatních možných formátů včetně EPUB, LIT nebo TXT. Výsledek byl někdy i horší nebo stejný. Můžete mi prosím poradit?
Re: Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Roman Sokol 22. 09. 2011, 13:22:48
Odpovědět  Odkaz 
Vzpomínám si že jsem to autorovi reportoval reportoval jako bug s tím výsledkem, že je to problém vieweru, ale soubory samy byly konvertovány správně. Vzhledem k tomu, že Calibre mám hlavně jako správce knihovny tak mi to tolik nevadí. Není to i Váš případ? Podívala jste se na konvertované soubory jiným programem nebo čtečkou?
Re: Re: Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Roman Sokol 22. 09. 2011, 13:40:56
Odpovědět  Odkaz 
A teď jsem zkusil konverzi TXT a RTF na EPUB. TXT v cp1250 je stále to samé, tedy "ž" a "š" je pryč, ale po konverzi je EPUB zobrazen v pořádku. RTF je dokonce zobrazen před i po v pořádku. Mám poslední verzi 0.8.19, ale pod Windows a přehodit se teď nemůžu.
Re: Re: Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Roman Sokol 22. 09. 2011, 20:46:38
Odpovědět  Odkaz 
No a teď i na Ubuntu a taky žádný problém. Konverze cp1250 přesně stejně jak jsem ji popsal u Win. Podíval by jsem se jednak na to, jestli je nainstalovaná poslední verze, a druhak na ten soubor, který se má konvertovat. To je asi tak všechno co bych ještě mohl poradit.
TPnNFZmlap
mpttwwd 3. 11. 2011, 14:52:13
Odpovědět  Odkaz 
YvhMEb azhifeqteydp, [url=http://fvpuxbwtqnns.com/]fvpuxbwtqnns[/url], [link=http://pikwcykkdews.com/]pikwcykkdews[/link], http://autmvhwelhjb.com/
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
martin 26. 12. 2011, 20:19:25
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

chtěl bych se zeptat, jak je v nejnovější verzi calibre možné vytvořit složku (collection).

Děkuji
Pavel Petřík Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Pavel Petřík 8. 10. 2012, 19:13:52
Odpovědět  Odkaz 
Calibre je vynikající virtuální knihovna, skvělá je i přímá integrace čtečky.
Calibre aneb knihovník v elektronické knihovně
Aleš Charvát 27. 12. 2012, 20:19:36
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den .

Snažím se pomocí Calibre knihovny předělat PDF formáty na Mobi - Vyzkoušel jsem všechny druhy kódování co calibre nabízí a pokažde se "š" i "ž" předělá na "t," . Jak mám tedy knihy převést do Mobi formátu spolu se zachováním veškeré interpunkce ? Pro info používám verzi calibre-0.9.11 a čtečku mám Amazon Kindle 4wifi. Co a jak tedy prosím ?


Děkuji

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz