přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?

KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?

kde.png

"Jak vypadá Linux?" Těžká otázka. Linux je stavebnice, může tedy vypadat velmi různě. Pro uživatele je asi nejdůležitějším dílem tzv. desktopové prostředí, které reprezentuje vše, co člověk běžně vidí a ovládá myší. Tak potom "vypadá (jeho) Linux". Jedním ze dvou nejpopulárnějších grafických prostředí je KDE.


Špetka historie

V roce 1996 byl mladý německý student informatiky Matthias Ettrich velký fanda tehdy ještě dosti mladého Linuxu, ale jeho přítelkyně jej odmítala používat, protože se jí jeho grafické prostředí zdálo velmi nepřátelské a špatně se jí s ním pracovalo. Proto se on jako pravý muž rozhodl, že vytvoří grafické prostředí pro Linux, které se jeho přítelkyni bude líbit a bude se jí s ním dobře pracovat. To byl první krok k vydání KDE.

Vzhled současného KDE 4.3: Vlevo je hlavní nabídka, vpravo správce souborů DolphinVzhled současného KDE 4.3: Vlevo je hlavní nabídka, vpravo správce souborů Dolphin

KDE je postaveno na knihovnách Qt vyvíjených norským Trolltechem (později byl koupen Nokií), které sice byly k dispozici zdarma, ale nebyly open source (nyní již jsou dostupné pod open source licencemi). KDE začalo být rychle velice populární, ale mnoha lidem vadilo, že je postaveno na nesvobodných knihovnách. A tak vznikl projekt GNOME, který měl zprvu za cíl vytvořit plně svobodnou alternativu KDE. Nyní GNOME a KDE tvoří dvojici nejpopulárnějších grafických prostředí pro Linux. U většiny uživatelů dnes Linux asi vypadá podobně jako GNOME v Ubuntu nebo jako výchozí vzhled KDE 4.

KDE řady 4 spatřilo světlo světa před dvěma lety a první vydání se příliš nepovedlo. Vývojáři si ukousli obrovský balík práce na zajímavých technologických inovacích, ale první vydání nové řady neumělo zdaleka tolik, co jeho předchůdce a navíc bylo hodně nestabilní. Obrovský objem programátorské práce, který byl potřeba k vytvoření nové řady KDE se nedal zvládnout a autoři navíc nezvládli komunikaci s uživateli a tvůrci linuxových distribucí. Po dalších dvou letech intenzivního vývoje je již KDE 4 plně vyzrálé a vhodné pro každodenní použití. KDE je dostupné prakticky ve všech větších linuxových distribucích, v BSD, OpenSolarisu a dalších systémech. Lze jej provozovat i na MS Windows a Apple Mac OS X.

Co to umí a obsahuje

KDE je vysoce modulární a přizpůsobitelné prostředí. Zároveň se s obrovskou mírou nastavitelnosti snaží nabídnout při práci uživateli maximální pohodlí. Snaží se integrovat maximum aplikací tak, aby spolu mohly snadno a pohodlně komunikovat a aby uživatel mohl stejně jednoduše pracovat s daty ve vlastním počítači i třeba na FTP serveru (protokol KIO; stačí do řádku s adresou ve správci souborů nebo souborovém dialogu prakticky libovolného programu napsat remote:/ nebo kliknout na ikonku u levého konce adresní řádky).

"Co to je KDE?" není úplně jednoduchá otázka. V užším smyslu jde jen o základní balík knihoven a funkcí jen s pár nejzákladnějšími aplikacemi typu správce souborů. V širším smyslu se k tomu řadí blíže neurčené množství dalších aplikací primárně určených pro použití s KDE, ale samozřejmě použitelných i v rámci jiných grafických prostředí.

Práce s výměnnými zařízení (USB, CD, ...) v KDE 4 (v panelu 5. ikonka zleva)Práce s výměnnými zařízení (USB, CD, ...) v KDE 4 (v panelu 5. ikonka zleva)

Krunner: stiskněte [Alt+F2] a začněte psát název aplikace, souboru, kontaktu z knihy adres apod. Krunner začne vyhledávat a umožní vám se snadno a rychle dostat k cíli.Krunner: stiskněte [Alt+F2] a začněte psát název aplikace, souboru, kontaktu z knihy adres apod. Krunner začne vyhledávat a umožní vám se snadno a rychle dostat k cíli.

KDE 4 již nepracuje s klasickým konceptem plochy jako výpisem stejnojmenného adresáře, maximálně ozvláštněného pár speciálními ikonkami nebo postranním panelem. KDE používá tzv. Plasmu, což je obecný princip umožňující na plochu umístit prakticky cokoliv. Vše, co uživatel po spuštění vidí je Plasma. Jednotlivé prvky (panely a jejich součásti, ...) jsou tzv. plasmoidy (widgety, applety, ...). Odstraníte-li všechny plasmoidy, zbude jen prázdná plocha s pozadím. Na druhou stranu můžete na plochu umístit libovolné množství libovolně nastavených panelů a dalších užitečných věci. Plocha už ani není jen výpisem adresářů. O to se stará speciální plasmoid. Můžete tak na ploše mít výpis několika různých adresářů.

Příklad plně vybavené plochy. Vlevo a nahoře jsou panely s běžnými plasmoidy (přepínač ploch, otevřená okna, systémové ikony apod.), na ploše jsou hodiny, výpis tří adresářů a další věci.Příklad plně vybavené plochy. Vlevo a nahoře jsou panely s běžnými plasmoidy (přepínač ploch, otevřená okna, systémové ikony apod.), na ploše jsou hodiny, výpis tří adresářů a další věci.

Zobrazení přístrojové desky obdobné Mac OS X. Po stisku [Ctrl+F12] jsou aktivní jen plasmoidy na ploše, vše ostatní (včetně otevřených oken) je zašedlé.Zobrazení přístrojové desky obdobné Mac OS X. Po stisku [Ctrl+F12] jsou aktivní jen plasmoidy na ploše, vše ostatní (včetně otevřených oken) je zašedlé.

Přidání dalších plasmoidů na plochu nebo do paneluPřidání dalších plasmoidů na plochu nebo do panelu

Spolu s KDE má uživatel k dispozici celou řadu zajímavých grafických efektů, které lze pár kliknutími zapnout v ovládacím centru. Jde o různé průhlednosti, stíny, animace, náhledy při přepínání oken a další oku lahodící efekty. Ovládací centrum je pohodlné a umožňuje snadno nastavit celé KDE a některá systémová nastavení (to se mezi různými distribucemi poněkud liší).

Ovládací centrum KDEOvládací centrum KDE

Nastavení vzhledu v ovládacím centruNastavení vzhledu v ovládacím centru

K nastavení panelu se dostanete kliknutím na ikonku Plasmy (na panelu poslední ikonka vpravo)K nastavení panelu se dostanete kliknutím na ikonku Plasmy (na panelu poslední ikonka vpravo)

KDE přináší celou řadu dalších zajímavých technologií, jako je desktopové vyhledávání Nepomuk (obdoba Google Desktop, aktuálně asi nejlépe dostupné v Mandriva Linuxu), Phonon pro správu zvuku, Solid pro sjednocená přístupu k informacím o hardware. A mnohé další. S většinou z nich se uživatel běžně nesetká.

Aplikace

Jelikož nelze říci, co přesně je či není základní KDE aplikace, uvedu jen malý výběr, se kterým se asi většina lidí setká. Mnohem víc jich lze nalézt na www.kde-apps.org. Aplikace pro KDE se většinou poznají podle toho, že začínají na "K" nebo mají "K" tam, kde by angličtina psala "C".

Základním správcem souborů je Dolphin zvládající všechny běžné operace. Výchozí vzhled je vidět na prvním obrázku, níže po úpravách nastavení.

Správce souborů Dolphin s upraveným nastavenímSprávce souborů Dolphin s upraveným nastavením

Kdo má rád klasické dvoupanelové správce souborů, ten jistě ocení Krusader. Jeho funkce lze rozšířit instalací doplňkových aplikací, se kterými Krusader spolupracuje (jejich přehled je v nastavení Krusaderu).

Dvoupanelový správce souborů KrusaderDvoupanelový správce souborů Krusader

V KDE 4 plní roli prohlížeče webu Konqueror (v KDE3 plnil i roli správce souborů), nicméně jej lze použít i jako správce souborů. Používá zobrazovací jádro KHTML, které se stalo základem WebKitu používaného v Safari a Google Chrome/Chromium (místo KHTML lze v Konqueroru použít i WebKit) a je velice rychlý.

Prohlížeč webu KonquerorProhlížeč webu Konqueror

Jako prohlížeč obrázků slouží Gwenview. Je rychlý a zvládá i hromadné operace se soubory. Na správu obrázkových alb slouží digiKam, což je skutečně špičkový kus software, který směle snese srovnání s draze placenou konkurencí.

Prohlížeč obrázků GwenviewProhlížeč obrázků Gwenview

Správce kolekcí obrázků digiKamSprávce kolekcí obrázků digiKam

K přehrávání hudby slouží Amarok, což je jeden z vůbec nejlepších dostupných hudebních přehrávačů. Pracuje s hudební kolekcí a má velmi dobrou podporu síťových služeb: kromě přehrávání internetových rádií dokáže např. stáhnout text k přehrávané písni, informace o interpretovi, obal alba a další věci. Tyto informace získává na základě ID3 tagů.

Hudební přehrávač AmarokHudební přehrávač Amarok

Pro KDE (respektive s využitím knohoven Qt) je napsáno velké množství výukových aplikací. Mezi ty nejužitečnější patří Marble, což je vysoce kvalitní obdoba Google Earth. Dalšími jsou např. periodická tabulka Kalzium, mapa hvězdné oblohy Kstarsk a mnohé další.

Marble - Zeměkoule ve vašem počítačiMarble - Zeměkoule ve vašem počítači

KDE samozřejmě obsahuje i řadu drobných her, aplikace pro vývojáře, Kopete pro ICQ, Jabber a další podobné protokoly, K3B na vypalování, přehrávač videa Kaffeine, prohlížeč PDF Okular, sadu správce pošty, kalendáře a knihy adres, kancelářský balík a desítky a stovky dalších aplikací.

KDE 4 je dnes plně vyzrálé a velice moderní grafické prostředí hodící se pro prakticky jakoukoliv práci. Je do něj integrované obrovské množství nejrůznějších aplikací. Jeho vyzkoušení mohu jen doporučit. Po počátečním seznamování se s novou věcí máte velkou šanci, že vám bude vyhovovat. Zvlášť, když si jej upravíte k obrazu svému.

Píšeme o KDE:

... a to není všechno:

A ještě něco do školy:

Nahoru

Příspěvky

KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
tobik 26. 04. 2010, 09:58:33
Odpovědět  Odkaz 
Nechápu, proč je pro prezentaci použita stará verze KDE. Dnes už je volně dostupná 4.4 a přináší nezanedbatelné množství změn. To samé platí o Amaroku:)
Vlastimil Ott Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Vlastimil Ott 26. 04. 2010, 12:45:29
Odpovědět  Odkaz 
Jde o představení konceptu, ne horkých novinek. Vývoj nelze zastavit.
KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
joe 26. 04. 2010, 12:29:56
Odpovědět  Odkaz 
KDE4, že je zralé desktopové prostředí?
Autor v něm asi moc času nad skutečně produktivní prací netráví...Restarty plasmy skoro na denním pořádku, nedodělek kam se člověk podívá - např. v poslední verzi 4.4 totálně zmrvené PIM aplikace kvůli blbostem jako je Nepomuk a Akonadi.
A chtít z KDE4 aplikací třeba tisknout? To je jen pro silné nervy.
Arogance autorů při pokusech vznášet námitky a při hlášení chyb už je možná také legendární...
V normálních poměrech by cosi takového bylo považováno stěží za rannou betaverzi...Jsem z té degenerace kdysi skvělého KDE zděšen a velmi smutný.
Jestli chcete, autore, vidět, jak vypadá zralé prostředí, posaďte se někdy za nějakého Maca.
Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
fri 26. 04. 2010, 12:42:00
Odpovědět  Odkaz 
Tuto poznámku jsem už v nějaké diskuzi viděl, ale nejspíš je trochu pozměněná. :-)
Vlastimil Ott Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Vlastimil Ott 26. 04. 2010, 12:52:13
Odpovědět  Odkaz 
Zabýváte se ergonomií, user experience nebo návrhem user interface? Váš názor mi nepřipadá faktický, ale spíš demagogický a přezíravý. KDE4 se dá normálně používat, tvrdím to už dlouho. To, že máte problém vy, neznamená, že je to problém obecný. To píšu proto, abych uvedl váš dojem na pravou míru. Co kdybyste třeba argumentoval věcně?
Re:Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Jirka 26. 04. 2010, 20:40:18
Odpovědět  Odkaz 
No, pane Otte, i když nejsem autor původního kritického příspěvku, musím s ním souhlasit. Používám KDE už léta (Gnome pouze příležitostně) a přesto, že momentálně mám verzi 4.4.2 - tedy tu nejnovější - tak spokojený nejsem.

Souběžně mám stále možnost porovnávat se starým zlatým KDE 3, konkrétně 3.5.10 a je to prostě jasné. Naposledy před chvílí: potřeboval jsem si udělat pořádek ve fotoaparátu (Canon PS A720 IS; jak někteří vědí, jde jako snad u všech Canonů ne o mass storage zařízení, nýbrž PTP). V KDE 4.4.2 v současné chvíli není aplikace, která by umožňovala komfortní a jednoduchou práci s aparátem jako s úložným zařízením. Krusader pořád ještě neumí zobrazení souborů v režimu náhledů, Konqueror zlobí, stejně tak Dolphin (zobrazuje se náhodně se měnící množství souborů, náhledy jsou jen u některých apod.). Nechci používat jinak funkční Digikam, protože se mi nelíbí jeho vnucovaná a jedině možná filosofie alb - pracuju raději prostě se soubory.

No takže, abych byl ještě konkrétnější: protože v poslední době mám nějakou averzi k Windows, které mám jinak jako dual boot (a tam by práce s fotkami nebyla nejmenší problém, třeba v Total Commanderu...), tak jsem nakonec nabootoval live Mint 8 Helena. V Nautilu se pracovalo jedna radost, vše je hezké (protože jednoduché), nic nepadá. Možná ho zkusím i do KDE v SUSE, ale nevím...
Re:Re:Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
fri 26. 04. 2010, 21:00:40
Odpovědět  Odkaz 
Ve svém čtyři nebo pět let starém Panasonicu mám zlomitelnou flash paměť. Váš příspěvek mě inspiroval k tomu, že, jestli si vzpomenu, vyzkouším, o co jde tady, ale to bude to "mass storage zařízení", takže třeba mít potíže nebudu.
Vlastimil Ott Re:Re:Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Vlastimil Ott 26. 04. 2010, 21:49:03
Odpovědět  Odkaz 
Chápu, co píšete, ale na rovinu říkám, že k příspěvkům, které "musí souhlasit" jsem skeptický. Chybějící funkci v programu nechápu jako nedostatek pracovního prostředí, definovat "komfortní a jednoduchou práci s aparátem" je podle mého nemožné. (Já s tím problém nemám.) Používám Gwenview a myslím, že mi v něm nic závažného nechybí. Na druhou stranu s PTP už nepracuji, takže nemám zkušenosti. Stále se ale nejedná o vadu prostředí jako celku. Pokud se podívám na architekturu, koncepci a plán vývoje, tak tohle všechno má KDE4 v pořádku. To prostředí funkční je. Jen někteří uživatelé jsou přesvědčeni, že pokud to neumí, co oni vyžadují, tak to nefunguje. Omyl.
Re:Re:Re:Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Jirka 26. 04. 2010, 23:05:54
Odpovědět  Odkaz 
...definovat "komfortní a jednoduchou práci s aparátem" je podle mého nemožné...

...Pokud se podívám na architekturu, koncepci a plán vývoje, tak tohle všechno má KDE4 v pořádku. To prostředí funkční je....

Vždyť jsem to popsal, tedy ještě jednou, tentokrát jinými slovy. Dvoupanelový souborový správce, zobrazení souborů ne textově, ale pomocí thumbnails (náhledy), v jednom panelu fotoaparát, ve druhém třeba harddisk, kopírování nebo přesouvání z jednoho panelu do druhého (z aparátu na HDD) - jednotlivě nebo po libovolných skupinách. Nejlépe samozřejmě drag&drop. V nouzi i místo dvoupanelového správce souborů dvě otevřená jednopanelová okna.

Toto vše umí KDE 3.5.x, umí to Gnome (myšleno v obou případech s jejich nativními správci souborů), umí to Windows (s Průzkumníkem, Total Commanderem a řadou dalších správců). Neumí to KDE 4.4.2, ani starší verze 4.x.y. Nestačí?

"Pokrok" v KDE 4 spočívá v tom, že co dříve fungovalo naprosto bez problémů, to nyní funguje špatně nebo vůbec ne? To jsme to tedy dopracovali...
Petr Šafařík Re:Re:Re:Re:Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Peťoš 26. 04. 2010, 23:37:00
Odpovědět  Odkaz 
> Vždyť jsem to popsal, tedy ještě jednou, tentokrát jinými slovy...

Já mám za to, že tohle všechno, co jste Jiří jmenoval, je otázka a problém jen jednoho programu - Dolphine. A navíc jsem si jist, že mnohé z toho, co jste jmenoval, umí i on. Krom něj je v KDE i Krusader - dvoupanelový správce. Abych byl korektní, nainstaloval jsem si KDE4.4.2 (Mandriva Linux cooker) a tam si to zkusil:
* PTP umí hold jen digikam, bohužel nic jiného. To, že jde o opravdu nešťastnou volbu Canonu pociťuji i já - mám zrcadlovku a dost na to nadávám. Na druhou stranu stejně fotky stáhnu najednou všechny do počítače a pracuji s nimi až na disku. K tomu mi slouží bohatě gphoto2.
* Dvoupanelový souborový správce - již zmiňovaný Krusader, a nebo doporučuji prohledat nabídky programu Dolphine - pomocí klávesy F3 uděláte dvoupanelového správce. A pak je opravdu všechno ostatní "nekonformní" neaktuální. A to pořád mluvím o Dolphine!

Ani jednu z těchto aplikací nepoužívám. Věřte mi, že nejsem uživatel KDE - mám Xfce a nemíním jej opustit, ale na všechny vámi udávané problémy mi přišly natolik neaktuální, že jsem si nahodil KDE a zkusil to... To, že Dolphine neumí pracovat s PTP protokolem je bohužel smutný fakt, ale pokud si kartu stáhnete do počítače (např. už tím gphoto2), tak toto odpadá. Jestli vám práce s fotákem připadá jako JEDINY problém, tak pokud se tím neživíte a denně nestahujete 3 fotky z 300, není co řešit... Buďme realisti.
Mezi námi se CF karty do fotoaparátů doporučuje dost často formátovat...
Re:Re:Re:Re:Re:Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Jirka 27. 04. 2010, 01:04:12
Odpovědět  Odkaz 
"...Já mám za to, že tohle všechno, co jste Jiří jmenoval, je otázka a problém jen jednoho programu - Dolphine..."

Nikoliv. Dolphin (ne Dolphine) jsem už zmiňoval. Stejně tak Krusader, stačilo lépe číst. Oba tyto programy umí pracovat s protokolem camera:/ - přes ten se lze zcela transparetně do PTP aparátu dostat jako by šlo o mass storage. Stejně tak to umí Konqueror.

Ale: jde o to, JAK tyto programy (prakticky jde o součást KDE) právě v KDE 4 pracují. I to jsem napsal výše, jen zopakuju, že mají nestabilní zobrazení (funkci), popřípadě jim chybí thumbnails apod.

V KDE 3 alespoň Konqueror fungoval stabilně a thumbnails umí.
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Vlastimil Ott 27. 04. 2010, 09:25:34
Odpovědět  Odkaz 
Jak se ta nestabilita projevuje?

Dolphin: Nemůžu si pomoct, ačkoliv nemám PTP, použil jsem aspoň mobil s foťákem (jako USB mass storage) a náhledy fotek vidím. Můžu je přetahovat do druhého nebo dalších panelů či sloupců.

Krusader: To je přesně to, proč tu kritiku považuji za neoprávněnou. Krusader _není_ součástí vývoje KDE4, je to samostatný projekt, jehož vývoj není s vývojem KDE4 spojen. Proto je absurdní vytýkat KDE4, že Krusader neumí náhledy fotek. Taky si nejsem jistý, že to jeho vývojáři mají v plánu - je to správce souborů, ne fotek.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Jirka 27. 04. 2010, 10:22:43
Odpovědět  Odkaz 
"Jak se ta nestabilita projevuje?"

Píšu to jako většinu věcí už výše. Např.: zobrazuje se náhodně se měnící množství souborů, náhledy jsou jen u některých apod. Ale to tu nevyřešíme, vím dobře, kde to ohlásit. Zde jde o popis (ne)funkce, ne o řešení.

Ad Krusader: můžeme zase slovíčkařit, ale Krusader prostě ke KDE patří, ať už si definujeme další okolnosti jakkoliv. BFU to tak bude vnímat ještě silněji. Hlasy pro tuto funkčnost (thumbnails) se ozývají už dlouho, a stále bez výsledku...

Podívejte, já mám Linux rád a dávám mu dnes už přednost před Windows, jak též píšu výše. To ale neznamená, že budu nekriticky a plamenně hájit každý nesmysl, který s sebou nese. No a v KDE 4 těch nesmyslů je požehnaně...
Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Vojta 26. 04. 2010, 18:33:47
Odpovědět  Odkaz 
KDE různých verzí používám už několik let pro prakticky veškerou mou počítačovou práci, takže si opravdu dovoluji tvrdit, že je v pohodě použitelné. :-) 4.4 budu používat, až se dostane do stabilních větví distribucí. Maca jsem samozřejmě viděl, ale nijak mě to nenadchlo. Věc názoru.
Re:Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
joe 28. 04. 2010, 12:33:50
Odpovědět  Odkaz 
Zralost grafického prostředí posoudíte nejlépe tehdy, posadíte - li k němu typického laického uživatele. V takovém případě s KDE4 těžce pohoříte a garantuji vám, že onen uživatel vám vygeneruje a objeví takové množství problémů, že vám půjde hlava kolem. Mám to ověřeno v praxi. V případě Gnome nebo KDE3 ani zdaleka není situace tak zlá - dají se skutečně považovat za zralá prostředí.
Na výpad pana Otta jsem raději nereagoval, protože to tady nechci zanášet zbytečnými flamewary...
KDE4 je zatím polotovar, který možná vyhovuje pár lidem, kteří se v tom rádi šťourají a řeší problémy, které ostatní považují za ztrátu času. Případně pro nás, které to sice štve, ale umíme nedostatky obejít. Prostředí pro masové nasazení to není ani náhodou.

A víte co je na celé věci nejhorší? Vývojáři nedokáží vyhlásit stop-stav od kterého by se věnovali stabilizaci a dotažení do konce, doladění, vychytání chyb...Místo tooho v každé verzi přidají nějakou narychlo spíchnutou pitomost o kterou nikdo nestojí(naposled třeba Akonadi). Prostě si hrají. Nic proti tomu, ale stavět na takovém produktu se v reálném světě moc nedá...
KDE 4: Vrchol desktopové evoluce
fri 28. 04. 2010, 15:33:12
Odpovědět  Odkaz 
Můžete mi věřit, když vám řeknu, že jako obyčejný uživatel se v KDE nejsem schopen šťourat a hrát si s tím.

Další možností je, že obyčejný uživatel věci, které nejsou dodělány vůbec neobjeví, nezná je, když na ně přijde, protože se jako myšlenka prosadí a ony oběží, jak mají, přijme to jako fakt a hlavu si s tím lámat nebude, protože obyčejnému uživateli stačí ke štěstí "celkem málo" a nad tím, co používá dokáže zajásat a být vděčný za to, že to vůbec běží.

Úplně tragické by ovšem bylo, kdyby poté, co se objeví nějaké neznámé oznamovací okno, vstal ze židle a prošel se oknem na trávník před domem. To si nikdo nepřeje, ale ve vypjatých okamžicích je, jak zkušenost říká, každá rada drahá. :-)
Petr Šafařík Re:Re:Re:KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Peťoš 29. 04. 2010, 00:35:58
Odpovědět  Odkaz 
Dva týdny zpátky jsem nainstaloval Mandriva Linux 2010 s KDE4.3.5 člověku, který pracuje v tiskárně a s počítačem nikdy neměl žádné zkušenosti - 100% BFU. A světe div se, s KDE4 opravdu neměl žádný problem. Takže test BFU je celkem v pohodě. Jen je prostě nutné vysvětlit, že KDE je zcela jiné než další prostředí. Na foru Mandriva Linuxu taky nejsou dotazy na to, jak a co s KDE... Ani chyby, ani problémy s filozofií...
KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
ares952 27. 04. 2010, 15:13:45
Odpovědět  Odkaz 
KDE mě nikdy nenadchlo. Osobně preferuji GNOME pro jeho přehlednost, jednoduchost a snadnou ovladatelnost. Chápu, že je to pouze moje osobní preference a vše je jen otázka osobního pohledu, ale párkrát jsem KDE zkoušel (naposled před pár měsíci) a vždycky jsem se rád vrátil ke GNOME.
To mi ovšem nebrání používat některé KDE aplikace v GNOME :-).
GNOME 4: Vrchol desktopové evoluce?
fri 27. 04. 2010, 16:41:40
Odpovědět  Odkaz 
To mě těší, že se v Nautilu objevil dvoupanelový pohled na adresáře. Chystám se už nějaký čas, že se na to podívám. Třeba je dnešek ten pravý den.

Je možné, že právě svého času v GNOME zavedený systém, i když chováním nastavitelný i jinak, plochy pokryté mnoha a mnoha okny, mě přes to, že ani v KDE 3 mi třeba nějak něco nejelo, podvědomě přesvědčil, že i když GNOME právě používám, je to jen proto, že při něm hodlám vyčkat, až mi s novou verzí distribuce/aktualizací KDE zase pojede.

Na GNOME je fajn, že jede. To na něm lidé hodnotí. Na KDE, které spouštím, se mi líbí že jede i to, jak vypadá. Síla zvyku a osobní preference. I GNOME, když je mám spuštěné, prostě používám. Co jiného od toho chtít. Mandriva je představována jako jedna z distribucí, která staví více na chodu KDE, tak se očekává, že se mu budou věnovat víc. Ale takto o tom zrovna neuvažuju. Šlapat dobře by mělo všechno. Jak je pak ten svět krásný. :-)

Dva panely GNOME, jeden nahoře a druhý dole, jsou fajn. Jak před časem napsal jeden vývojář k začlenění podobné věci do KDE něco ve smyslu: "Tak tady to máte, když jste to chtěli." :-)
KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
Jirka 27. 04. 2010, 16:56:57
Odpovědět  Odkaz 
"Dva panely GNOME, jeden nahoře a druhý dole, jsou fajn."

Ano, jistě. Zvlášť ve spojení s nablblými širokoúhlými (a pokud možno ještě lesklými) displayi. Proč si ještě více nezmenšit plochu, že...
2 x Panel?
fri 27. 04. 2010, 18:55:55
Odpovědět  Odkaz 
Na ploše mě hodně zajímá obrázek mořského pobřeží s krásně modrou vodou a bílou pěnou a se skalami, a tak jsem uvítal schopnost KDE upravit vodorovnou délku horního panelu, který jsem si tam pokusně přidal, abych teda nemohl říkat, že jsem to ani jednou neudělal, :-) a hned jej krátce nato po chvilkovém zamyšlení zase zmenšil, nechal zarovnat na střed, aby to dobře vypadalo, protože prostě nemám tolik ikon, a důvod je tam umístit, abych využil celou jeho plochu, a tak díky tomuto manévru, celá plocha pracovní plochy není zas o tolik menší, a stejně, ten zbytek prostoru obrazovky, na němž mám teď ikony, do ní taky patří, takže to zas není úplně mimo využít, co systém nabízí.
Martin Tůma KDE 4: Vrchol desktopové evoluce?
matelko 2 5. 05. 2010, 21:29:36
Odpovědět  Odkaz 
Po 4 letech s KDE 3 rovnou KDE 4.4 zprvu zmatek a objevování nových možností. Teď už bych se nerad vracel, třebaže mi některý věci na který jsem byl zvyklý chybí. Překvapilo mě hlavně kvalitou zobrazení které na tom samém počítači a monitoru o třídu převyšuje KDE 3 (a o dvě Windows XP) a vyšší rychlostí.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz