přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 48


PDF prohlížeč Foxit Reader

Jako PDF prohlížeče používám Okular a občas Adobe Reader. V minulosti to byl KPDF a Xpdf. Objevil jsem další zajímavý.



Tahák pro BASH

Určitě se vám bude hodit pomůcka shrnující základní příkazy BASHe.



Karel Kudrna

kudrna.jpg

Karel Kudrna, do třiatřiceti softwarem nedotčený, jen lehce olíznutý gameskami, obdržel darem svůj první kompjůtr včetně Windows 95 v roce 2005. O nutném upgrade operačního systému se dozvěděl od „zkušeného“ přítele na párty, který následně zvýšil hodnotu počítače nainstalováním W2000.



Čipset ZyDAS - wifi pod FreeBSD a Linuxom

Príspevok by mal byť iba odrazovým mostíkom pre rozbehnutie malej domácej alebo firemnej wifi siete a v nijakom prípade nie je jeho cieľom popísať najrôznejšie zložité pokyny a nastavenia, ktorých - na rozdiel od jednoduchého pripojenia káblom - je vo wifi oblasti o niečo viac.



Výběr článků z Openoffice.cz - druhá polovina března 2009

ooo.png

Openoffice.org stažen ve více než 50 milionech kopií, v ČR jej používají firmy, živnostníci, organizace, instituce. Přinášíme několik případových studií.



KDE4: Další plasmoidy ve vašem prostředí

kde.png

Představujeme další plasmoidy a vysvětlujeme jejich funkci a smysl. KDE4 obsahuje množství zajímavých a praktických miniaplikací, které vám usnadní a zrychlí práci. Můžete mít na ploše seznam nových e-mailů, příspěvků v RSS kanálech nebo obsah textového souboru. Samozřejmostí jsou pohledné grafy sledující vytížení systému a jeho volné prostředky.



Etomite CMS: Šablony a chunky

etomite_logo.jpg

Pomocí šablon můžete přesně rozhodnout, jak bude stránka v Etomite vypadat, a to jednoduše a bez jakéhokoli omezení. Kromě práce se šablonami si vysvětlíme, jak přesně fungují chunky a také několik dalších věcí.



OpenOffice.org 3: Padesát milionů k úspěchu

Uživatelé a vývojáři kancelářského balíku OpenOffice.org z celého světa oslavují velký úspěch: z oficiálních stránek www.openoffice.org bylo staženo více než 50 milionů kopií OpenOffice.org verze 3.



Tip: 10 nástrojů pro vytvoření snímku obrazovky

screenshot.jpg

Obrázek vydá za tisíc slov a mnohdy bez něj není ani možná komunikace. Zejména pokud chcete radu a potřebujete svému rádci vysvětlit, že "to" nefunguje a zobrazuje to "takové to" a občas se tam "něco" zobrazí v tabulce. Ulehčete si to - pošlete s dotazem rovnou obrázek. Z článku se dozvíte snad všechny způsoby, kterými můžete snímek obrazovky vytvořit.



Ubuntu ušetřilo četníkům 50 milionů eur, IBM má zájem o Sun

dvatydny.gif

Francouzští četníci šetří díky OSS miliony eur ročně. TomTom se nevzdává, vrací úder. IBM a Sun na zásnubách, co to může znamenat pro open source? Novell: Krize je příležitostí pro Linux. John C. Dvorak objevuje Linux. Nominační fáze ankety Czech Open Source 2009. GNOME 2.26. PCLinuxOS 2009.1: Labutí píseň této distribuce? OpenGEU 8.10



Pošlete obrázek KDE4 a vyhrajte knihu

soutez1.gif

SOUTĚŽ! Nelíbí se mi názory, že KDE4 je špatné, nepoužitelné a na nic. Ukažte, že je skvělé!



Dell Inspiron Mini 9: Malý pracant s Ubuntu

dellmini.jpg

Zhruba v polovině roku 2008 Dell následoval ostatní výrobce malých notebooků a uvedl netbook Inspiron Mini 9 ve verzi s Ubuntu a XP. Do České republiky se tento netbook teprve dostává, na stránkách výrobce se sice již objevil, nicméně v on-line obchodě se stále ještě oficiálně neprodává. Když ale do Dellu zavoláte, tak vám ho prodají. Zvědavost mi nedala, a navíc jsem nějaký netbook chtěl, a tak se na tento maličký kousek teď podíváme trochu podrobněji.



Wiimote s ubuntu

K vánocům jsem svým dcerám pořídil Nintendo Wii a tím se spustila celá lavina dalších událostí. Tak třeba televize, tu jsme jsme roky ignorovali. Stačila televizní karta a připojit počítač k zesilovači. Televizní nábytek nebo DVD přehrávač. K čemu to je?



KDE4

kde.png

Seriál popisující nové prostředí KDE čtvrté generace. Procházíme prostředím postupně, ukazujeme si výhody, novinky a občasné nedodělky. Vše se ale mění a vylepšuje doslova pod rukama. KDE4 je skvělé!



KDE4: Představujeme plasmoidy

kde.png

Plasmoidy jsou prvky, které si můžete umístit na panely a na plochu. Jsou to v drtivé většině malé programy, miniaplikace, které vykonávají jednu činnost - zobrazují informace, spouštějí program nebo jinak pomáhají v ovládání prostředí a počítače. Představíme si téměř všechny, které jsou pro KDE4 dostupné.



Etomite CMS: Snippety

etomite_logo.jpg

Snippet je vlastně PHP funkce, kterou můžete vytvořit přímo v administračním rozhraní Etomite. Můžete tak vytvořit dynamický obsah webu. V dnešním díle se dozvíte, jak snippety tvořit, jak je upravovat i jak s nimi pracovat v dokumentech. V neposlední řadě také kde sehnat již hotové snippety.



LinuxExpo 2009: přehlídka OSS řešení a projektů

lexpo.jpg

Ve dnech 15. až 16. dubna 2009 se v konferenčním centru pražského hotelu Olympik Artemis již podeváté uskuteční odborná konference a výstava LinuxExpo, která je svým zaměřením na Open Source software (OSS) a Linux největší svého druhu ve střední Evropě.



Rozhovor: David Šmíd, PCLinuxOS.cz

pclos.png

Vyšla dlouho očekávaná verze distribuce PCLinuxOS. Zároveň se však objevily zprávy, které radost z nového systému kazí. Internetem se šíří zaručené jobovky, drby i vysvětlení nastalé situace. Zeptali jsme se klíčového člověka českého portálu PCLOS. Jak to tedy je, končí tento systém určený běžným uživatelům?



Autoreply na serveru

Nedávno jsem řešil potřebu zprovoznit automatickou odpověď v nepřítomnosti, po kratším laborování jsem zjistil, že docela lidsky použitelný je software "vacation".



GNOME 2.26 – pomalé loučení s druhou generací

gnome.png

GNOME vychází s železnou pravidelností, takže po půl roce pro nás vývojáři připravili pravidelnou dávku novinek zabalenou do GNOME 2.26. Jak už je u tohoto populárního desktopového prostředí zvykem, nejedná se o žádné revoluční změny, ale o další krůček v evolučním vývoji. Tentokráte je změn, které může uživatel vnímat, možná ještě méně než obvykle.



Znáte viry?

Typický nelinuxový zápisek, ale přesto o Linuxu



Začala nominační fáze ankety Czech Open Source 2009

cos_perex.jpg

Čtvrtý ročník ankety Czech Open Source 2009, oceňující nejlepší linuxové počiny za uplynulý rok, byl odstartován nominační fází. Čtenáři mají necelý měsíc na to, aby nominovali své favority v šesti kategoriích. Pořadatelem ankety je server o Linuxu a open source Root.cz.



Reportáž: Strahovský InstallFest 2009

V sobotu a neděli 14. a 15. března se na Strahově konal po několika letech InstallFest. DOPLNĚNY FOTOGRAFIE.



Debian na Asus Eee PC

asus_eee_pc.jpg

Pokud chcete na mininotebooku Asus Eee Debian, vyplatí se sáhnout po DebianEeePC. Nejedná se o novou distribuci, je to normální Debian, tak jak ho znáte. Projekt DebianEeePC vylepšuje podporu populárních netbooků od Asusu. Navíc přináší speciální instalátor, který zařídí dost práce za vás.



Vybrané články z OpenOffice.cz: 27. února až 13. března 2009

ooo.png

Případové studie o použití OpenOffice.org na obecním úřadě v malé obci, ale také ve zcela jiném prostředí - v pracovně astrofyzika a akademického pracovníka. Návod k hromadnému převodu dokumentů do různých formátů. Výběr nejlepších článků a také několika zajímavých dotazů.



KDE4: Panely a jejich nastavení

kde.png

V prostředí KDE nejste omezeni pouze jedním panelem. Můžete jich mít, kolik chcete, kde chcete a na nich doslova, co chcete. Hlavním panelem může být ten, který je pro vás nejdůležitější. Může se zobrazovat jen v rohu a jen v okamžiku, kdy tam posunete kurzor myši. Můžete si na něj umístit spouštěče aplikací, ale také mnohé jiné plasmoidy. Je to na vás, ukážeme vám, jak začít.



Opera Turbo: něco pro mobilní připojení

První testovací verze "desktopové Opery Mini", co zajímavého přináší?



Začalo to změnou e-mailového klienta na linuxovém desktopu.

Používám unixy asi od roku 2001, linux asi od 2003, za tu dobu jsem vystřídal několik grafických klientů: Thunderbird, KMail, Evolution, Sylpheed-(Claws), různé webmaily (Horde, Roundcube, Squirrelmail). Každý z nich je v něčem dobrý, ale taky problematický. Dlouhodobě jsem používal KMail (asi poslední čtyři roky), ale minulý týden mi došla trpělivost. A celé se to nějak zvrhlo, že zničehonic mám místo KDE mnou dříve zatracované Gnome. A to mi původně akorát nevyhovoval KMail...



Vít Baloun


Zveme vás na konferenci Počítač ve škole 2009

Učíte na základní nebo střední škole? Chcete ve vašich hodinách používat výukový software, internet nebo interaktivní tabule? Zajímalo by vás, jak vaši kolegové využívají ICT ve výuce? Chcete se sami pochlubit? Pak je konference Počítač ve škole určena právě vám.



Správa obsahu v Etomite CMS

etomite_logo.jpg

Po instalaci Etomite v minulém díle se podíváme na strom dokumentů a jejich publikování. Také si osvětlíme pojmy jako snippet, šablona a chunk. V závěru dokončíme konfiguraci.



Není chyba jako chyba

Dnes mě zaujala jedna chyba ...



openMagazin 2/2009

openmagazin_ikona_mala.jpg

Právě jsme vydali druhé číslo jedinečného PDF magazínu. Stáhněte si ho, pošlete známým, vytiskněte zajímavý článek kolegům či rodičům. Pomozte šířit informace o Linuxu, svobodném softwaru a kancelářském balíku OpenOffice.org. Máte skvělého pomocníka - openMagazin.



Změny v Novellu a openSUSE, softwarové patenty opět na scéně

dvatydny.gif

Co se děje ve světě Linuxu a open source. Otevře spor MS vs. TomTom Pandořinu skříňku softwarových patentů? I na Novell krize dolehla, propouští. OpenSky: volání do Skypu bez Skypu. Adoptujte si vývojáře. Dva nové PDF magazíny. WinStrom nabízí pro Linux už i daňovou evidenci. Shutter: Pokročilý „snímkovač“ pro GNOME. OpenSUSE mění vývojový cyklus, další verze až na podzim. Zenwalk 6.0. Simply MEPIS 8.0.



IPCop: Přídavné moduly

ipcop.gif

Nebyl by IPCop IPCopem, kdyby se na jeho dalším vývoji nemohli podílet jeho uživatelé a protože jen ti jsou schopni říct, co jim v tomto systému ještě chybí, jsou to právě oni (a nejen oni), kdo vytváří stále další moduly a vylepšení.



Jak hlásit spam

Udávat se nemá, ale hlásit se to musí ...



Úvod do KDE4: pracovní plocha a Plasma

kde.png

Pracovní prostředí není v linuxovém operačním systému jen jedno, je jich k dispozici více. Liší se vzhledem, ovládáním, náročností na zdroje počítače a dalšími vlastnostmi. V seriálu vám podrobně představíme pracovní prostředí KDE4, které se vyznačuje značnou komplexností a provázaností, velkým množstvím aplikací, vysokou úrovní uživatelského komfortu a v neposlední řadě také trochu neskromnými požadavky na hardware počítače.



Desktop

desktop2009.jpg

Články týkající se vzhledu desktopu, pracovního prostředí a jeho nastavení.



Únor 09 na LinuxEXPRESu

Jak se vám líbilo první číslo openMagazinu a co dalšího vás zaujalo.



Přehled aktuálních novinek ze světa Debianu

debian.png

14. února byl svátek všech zamilovaných a v tento den také vyšla nová verze Debian GNU/Linuxu s kódovým označením Lenny a číslem 5.0. Že bylo co oslavovat, o tom není pochyb, však si příznivci Debianu museli na novou verzi počkat téměř dva roky. Co je v distribuci nové a kde hledat další informace o Debianu, to se dozvíte v následujícím článku.



Seznámení s Etomite, systémem pro správu obsahu

etomite_logo.jpg

V prvním díle seriálu se dozvíte, co vám Etomite jako redakční systém může nabídnout. Dále se bude článek věnovat instalaci a také orientaci v administračním rozhraní.



Etomite

etomite_logo.jpg

Seriál o systému pro správu obsahu Etomite.



FreeBSD 7.1 - porovnanie s Linuxom, inými *BSD

freeBSD.png

Najdôležitejšie príkazy, okrem iného inštalácia balíkov, pripájanie linuxovských diskov, ďalej emulácia iných BSD systémov a linuxovská emulácia. To všetko sú témy, ktoré záujemci o svet FreeBSD isto ocenia. Veď napr. telefonovanie pomocou Skype je dnes bežnou súčasťou počítačových aktivít. A Wine (víno) tiež občas treba.



InstallFest se vrací

Máte rádi OPEN SOURCE technologie? Pak přijďte o víkendu 14. a 15. března 2009 do Školicího centra klubu Silicon Hill na strahovských kolejích v Praze, kde se po čtyřleté odmlce uskuteční další ročník úspěšné konference INSTALLFEST .



Bezpečnost v síti: Nastavení IPCopu

ipcop.gif

V minulém díle jste si (předpokládám, že všichni úspěšně) nainstalovali IPCop. Dnes se podíváme na nastavení základních služeb systému, které jsou jeho součástí hned od počátku, projdeme si tedy základní nastavení a seznámíme se s tímto systémem.



Průvodce Linuxem

frozen_bubble.png

Cílem celého seriálu pojmenovaného Průvodce Linuxem je seznámit linuxové začátečníky s operačním systémem GNU/Linux. Po přečtení Průvodce Linuxem byste měli být schopni si Linux vybrat, nainstalovat, spravovat a také s ním pracovat. Představujeme vám chování systému, ukážeme vám, jak vypadá a jaké programy máte možnost používat. Průvodce Linuxem je univerzální rádce každého začínajícího uživatele - a nejen toho.



Novinky v Xfce 4.6

xfce.png

Před více než dvěma lety vyšlo Xfce 4.4 a od té doby vývojáři tohoto desktopového prostředí pracovali na nové verzi 4.6. Po mnoha odkladech a zdrženích nové Xfce konečně před pár dny vyšlo. Co přináší nového? Co přechod ze staré verze? Kromě změn ve "vnitřnostech" prostředí jsme se dočkali i spousty vylepšení v aplikacích.



¿Co takhle kubánský Nova Linux?

Kuba se vydala cestou vlastní linuxové distribuce - Linux Nova. Tato informace byla poměrně dost medializovaná z politické stránky věci. Zkusil jsem Nova Linux nainstalovat.



Top články z OpenOffice.cz